Հայերը միմյանցից նեղանալու իրավունք չունեն. վարչապետ
Հայերը իրավունք չունեն հուսալքվելու, հիասթափվելու, ձեռքները ծալելու և նեղացած կեցվածք ընդունելու մեկը մյուսի նկատմամբ:  Ինչպես տեղեկանում ենք ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքէջից` այս մասին սեպտեմբերի 19-ին Երևանում ընթացող Հայաստան-Սփյուռք համաժողովի ժամանակ ելույթ ունենալիս ասել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
«Դա ուղղակի անտրամաբանական է և անհեռանկարային: Եթե նույնիսկ ամենքս չունենք մեղքի մեր բաժինը, ապա ամենքս ունենք այն ավելին, որ կարող ենք անել:
Մենք պետք է մեջքներս ուղղենք և միասին շարունակենք այն գործը, որը սկսել ենք՝ կառուցելու այն երկիրը, որի մասին մենք բոլորս երազում ենք, երկիր, որ ամեն օր արթնանում է մի նոր բան կառուցելու, զարգացնելու, ավելացնելու՝ իր գերագույն արժեքի՝ մարդու համար:
Մեզ պետք է առաջադեմ և զարգացած երկիր, որը կունենա ձգողական ուժ, որը միգրացիոն հոսքերը կդնի դրական հունի մեջ, իսկ Հայաստանից դուրս հնարավորինս կդիմադրի ցավալի երևույթին, ինչպիսին համայնքից մեկուսացումն է, ասել է թե՝ «արտագաղթը սփյուռքից»»,- ասել է վարչապետը:
Նրա խոսքով` այս ճանապարհին պետք է լինել ռեալիստ, անկեղծ և կառուցողական, ազատվել բոլոր տեսակի իլյուզիաներից, պետք է հստակ և անկեղծորեն գնահատել թե՛ Հայաստանի և թե՛ սփյուռքի ակնկալիքներն ու իրականությունը:
«Պետք է պայմանավորվենք մեր հետագա քայլերի և ապագայի պատկերացումների վերաբերյալ, գնահատենք մեր թերությունները, լավատեսորեն նայենք առաջ, տրամադրվենք և համառ գործենք», ասել է Կարապետյանը:

Армяне не должны обижаться друг на друга: премьер Армении
"Сегодня мы имеем более чем 7-миллионную Диаспору. Очень многие стоят рядом с Арменией с момента обретения независимости, представляют Армению во всех уголках мира, участвуют в процессе построения нашей страны. Мы глубоко благодарны им и ценим этот подход", – заявил сегодня премьер-министр Армении Карен Карапетян на VI всеармянской конференции Армения-Диаспора.
По словам Карена Карапетяна, у многих были и моменты разочарования, вызванные объективными или субъективными причинами.
"Что делать? Обижаться друг на друга? Зацикливаться на этом? Я убежден, что мы не имеем права отчаиваться, разочаровываться, опускать руки и обижаться друг на друга. Это просто нелогично и бесперспективно. Даже если у каждого из нас нет своей доли вины, каждый из нас может сделать большее.
Мы должны выпрямить спины и вместе продолжить начатое дело – строить страну, о которой все мечтаем, страну, которая каждый день просыпается, чтобы построить, развить, добавить что-то новое для своей высшей цели – для человека", – сказал Карен Карапетян.
По его словам, сегодня нам нужна прогрессивная и развитая страна, которая станет центром притяжения для армян всего мира.
"На этом пути мы должны быть искренними и конструктивными реалистами, освободиться от всевозможных иллюзий, должны четко и искренне оценить ожидания и Армении, и Диаспоры, и реальность", – подчеркнул глава правительства.