Չեխիայի ԱԳՆ-ը տեղյակ չէ, թե ինչպես են չեխական զինատեսակները հայտնվել Ադրբեջանում
Ադրբեջանական մի շարք լրատվամիջոցներ, մասնավորապես «Տրենդը» և «Ազերնյուզը», ինչպես նաև Военное обозрение ռուսական էլեկտրոնային պարբերականը վերջին օրերին հայտնել են, թե ներկայում անցկացվող թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժություններում, ի շարս այլ զինատեսակների, կիրառվում է Չեխիայում արտադրված «Դանա» հրետանային համակարգը:
Չեխիայի արտաքին գործոց նախարարությունն ի պատասխան «Ազատության» հայկական ծառայության հարցմանը, հաղորդել է, որ արտաքին ասպարեզում զենքի առևտրին վերաբերող տեղեկատվությունը հրապարակման ենթակա չէ:
Սովորաբար, այս կամ այն զինատեսակի վաճառքի արտոնագիրը տրամադրում է Արդյունաբերության և առևտրի նախարարության լիցենզավորման վարչությունը, որը հաշվի է առնում համապատասխան գերատեսչությունների՝ Ներքին, Պաշտպանության և Արտաքին գործոց նախարարությունների պաշտոնական հիմնավորումները:
Ապա Չեխիայի ԱԳ նախարարությունը նշում է, որ Չեխիայի Հանրապետությունը վերջին տարիներին ընդհանրապես չի արտոնել «մահաբեր զինատեսակների» վաճառքը Ադրբեջանին:
Ավելին, 2016 և 2017 թվականներին մերժվել են Dana M1 տեսակի հաուբիցներ և RM 70 տեսակի հրթիռային համակարգեր գնելու հայտերը, ինչի մասին պատկան խողովակներով տեղեկացվել են նաև Չեխիայի գործընկերները Եվրամիությունում, փոխանցում է «Ազատության»:
Չեխիայի արտաքին գործոց նախարարությունը տեղյակ չէ, թե ինչ ճանապարհով են չեխական արտադրության զինատեսակները հայտնվել Ադրբեջանում: Նախարարությունը կշարունակի քննել այդ հարցը:
Նախարարությունն ընդգծում է, որ Ղարաբաղյան հիմնախնդրի ռազմական լուծումն անընդունելի է Չեխիայի համար:
Չեխիան սատարում է խնդրի խաղաղ կարգավորումը, որը կհիմնվի փոխզիջման սկզբունքի վրա և կհամապատասխանի միջազգային իրավունքին:

МИД Чехии не в курсе, как чешское смертоносное оружие попало в Азербайджан
Как передают некоторые источники, в частности, азербайджанские "Тренд" и "Азерньюс", а также российское "Военное обозрение", на последних азербайджано-турецких крупных военных учениях, стартовавших 18 сентября, помимо другой техники, были задействованы также чешские самоходные артиллерийские установки "Дана".
Кроме того, были использованы реактивные системы залпового огня RM-70. Обе модели производятся в Чехии. В ответ на запрос армянской службы радио "Азатуцюн" МИД Чехии отметил, что информация о военных сделках не подлежит обнародованию. При этом МИД Чехии заявляет, что за последние годы не было принято никаких решений о продаже "смертоносного оружия" Азербайджану. Более того, в 2016 и 2017 годах заявки на покупку чешских гаубиц Dana M1 и ракетных систем RM 70 получили отказы, о чем были проинформированы и коллеги в ЕС.
МИД Чехии не в курсе, каким образом произведенное в Чехии оружие попало в Азербайджан и заявляет о том, что продолжит расследование по данному делу. МИД Чехии при этом подчеркивает, что военный путь решения карабахского конфликта неприемлем, что Чехия - сторонница мирного урегулирования конфликта и что она поддерживает усилия МГ ОБСЕ в данном вопросе.
В свою очередь Посольство Чешской Республики в Ереване, отвечая на соответствующий запрос Sputnik Armenia, заявило, что не располагает информацией о снабжении Азербайджана оружием чешского происхождения. А директор Центра анализа стратегий и технологий, издатель журнала "Экспорт вооружений" Руслан Пухов в беседе со Sputnik предположил, что речь все-таки идет о прямой поставке. "Я думаю, что это прямая поставка, а не перепродажа. Есть некоторые хитрости в осуществлении поставок. В рамках ЕС есть обязательные для стран правила, а есть рекомендательные", - сказал Пухов.