Մերկելի գլխավորած դաշինքը հաղթել է Գերմանիայի խորհրդարանական ընտրություններում
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի գլխավորած Քրիստոնեա-դեմոկրատական/ Քրիստոնեա-սոցիալական միությունների դաշինքը հաղթել է Բունդեսթագի ընտրություններում, հայտնում է Գերմանիայի ԿԸՀ-ն բոլոր՝ 299 ընտրատարածքների ձայների հաշվարկի արդյունքներով։ Բունդեսթագ ընդհանուր առմամբ անցել է 6 կուսակցություն:
Մերկելի գլխավոած դաշինքը հավաքել է 33 տոկոս ձայն։ Մարտին Շուլցի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության օգտին քվեարկել է ընտրողների 20.5 տոկոսը։
Եռյակը եզրափակում է «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» աջ ծայրահեղական կուսակցությունը, որն առաջին անգամ է ներկայացվում խորհրդարանում։ Վերջինիս օգտին քվեարկել է ընտրողների 12.6 տոկոսը։
Բացի այդ, 5 տոկոսի շեմը հաղթահարել են և Բունդեսթագում կներկայացվեն Ազատ դեմոկրատական կուսակցությունը(10,7 տոկոս), «Ձախերը»(9,2 տոկոս), «Կանաչները» (8,9 տոկոս)։

Выборы в Германии: Меркель победила, а националисты прошли в Бундестаг
Альянс ХДС/ХСС во главе с действующим канцлером Ангелой Меркель выиграл парламентские выборы в Германии, сообщил немецкий центризбирком по результатам подсчета голосов во всех 299 избирательных округах. Всего в Бундестаг прошли шесть партий, сообщает РИА Новости.
У ХДС/ХСС 33% голосов, на втором месте Социал-демократическая партия Германии с 20,5%голосов, впервые в парламент с 12,6% голосов прошла правая "Альтернатива для Германии"(АдГ). Пятипроцентный барьер также преодолели либеральная Свободная демократическая партия (10,7%), "Левые" с 9,2%, "Зеленые" с 8,9%.
Таким образом "Альтернатива для Германии" становится первой ультраправой партией, которой удалось попасть в Бундестаг в современной истории ФРГ.