Բրազիլիայի հարավային նահանգներն որոշել են անկախության հանրաքվե անցկացնել
Բրազիլիայում «Ազատ հարավ» (Sur Libre) շարժումը մտադիր է երկրի հարավային երեխ նահանգներում՝ Սանտա-Կարինայում, Պարանայում և Ռիու-Գրանդի-դու-Սուլում, անկախության հանրաքվե անցկացնել, հայտնում է РИА Новости-ն։ Շարժման առաջնորդ Սելսո Դեուշերի խոսքով՝ հոկտեմբերի 7-ին «Ազատ հարավը» խորհրդակցություններ կանցկացնի քաղաքացիների շրջանում 2018 թվականին անխակության հանրաքվե անցկացնելու հարցով:
29 մլն բնակչություն ունեցող այս երեք նահանգները բնակչության մեկ շնչի հաշվով ամենամեծ երկամուտներն ունեն Բրազիլիայում: Անկախության կողմնակիցները պնդում են, որ իրենց նահանգները վնասներ են կրում հարկերի վատ բաշխվածության պատճառով։
«Ազատ հարավը» Շարժումը ստեղծվել է 1992 թվականին: Նրա ամենամեծ ձեռքբերումը կարելի է համարել 2016 թվականին անցկացված հարցումը, որի համաջայն 500 հազար հարցվածների 95 տոկոսը աջակցել է նահանգների անկախացմանը։

Южные штаты Бразилии решили провести референдум о независимости
Три южных штата Бразилии планируют 7 октября провести консультацию с гражданами о возможности референдума о независимости в 2018 году, сообщил РИА Новости один из лидеров движения Sur Libre ("Свободный Юг") Селсо Деушер (Celso Deucher).
Речь идет о трех бразильских штатах Санта-Катарина, Парана и Риу-Гранди-ду-Сул, численность населения которых составляет 29 миллионов человек. Сообщается, что в этих штатах отмечаются самые высокие доходы на душу населения в Бразилии.
Движение "Свободный Юг" возникло в 1992 году в городе Лагуна, входящего в состав штата Санта-Катарина, затем к нему присоединились два других штата. Самым большим достижением движения стала организация в 2016 году опроса населения, в котором приняли участие 500 тысяч человек. В ходе голосования 95% опрошенных заявили, что три штата на юге страны должны объединиться и сформировать государство за пределами Бразилии.