Լեհաստանը մտադիր է խորացնել տնտեսական հարաբերությունները Հայաստանի հետ. ԱԳ փոխնախարար
Լեհաստանը հետաքրքրված է Հայաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունները խորացնելու մեջ: Այս մասին այսօր Երևանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Լեհաստանի ԱԳ փոխնախարար Բարտոշ Ցիխոցկին:
«Մենք դժգոհ ենք տնտեսական հարաբերությունների այսօրվա մակարդակով, վստահ ենք, որ միասին ավելին կարող ենք անել: Լեհական տնտեսությունը բավականին դինամիկ է զարգանում: Մենք ի վիճակի ենք ավելի շատ արտահանելու և ավելի շատ ներդրումներ կատարելու», - հայտարարել է դիվանագետը՝ ընդգծելով, որ լեհական կողմի համար կարևոր է հասկանալ ինչ ոլորտներում  և ինչ պայմաններով է դա հետաքրքրում հայկական կողմին:
«Օրինակ՝ գյուղատնտեսությունը Լեհաստանի տնտեսության ամենաուժեղ ոլորտն է: Մենք մրցակցում ենք այս ոլորտում ԵԱՏՄ խոշորագույն արտադրողների հետ» - նշել է փոխնախարարը՝ հավելելով, որ Վարշավան հետաքրքված է նաև պաշտպանության և պետական կառավարման ոլորտներում համագործակցությամբ:
«Ձեր գրպաններում և պայուսակներում Լեհաստանի մի մասն է՝ ձեր անձնագրերը և նույնականացման փաստաթղթերը արդատրված են Լեհաստանում: Մենք հետաքրքրված ենք  այդ համագործակցությամբ շարունակելությամբ և նման ծառայությունների համար մրցույթներում նոր հաղթանակներով», - հավելել է Ցիխոցկին:

Замглавы МИД Польши: "У вас в карманах и сумках есть часть Польши - это ваши паспорта"
Польша заинтересована в углублении экономических отношений с Арменией. Об этом заявил заместитель главы МИД Польши Бартош Цихоцкий на встрече с журналистами в Ереване.
"Мы недовольны сегодняшним состоянием экономических отношений и уверены, что вместе мы можем сделать больше. Польская экономика растет очень динамично. Мы в состоянии импортировать и инвестировать больше", - заявил Цихоцкий.
По словам дипломата, для польской стороны важно понять, в каких сферах и на каких условиях это интересно армянской стороне.
"Например, сельское хозяйство является очень сильной сферой экономики Польши. Мы конкурируем с мощнейшими производителями стран ЕАЭС в этом плане", - сказал Цихоцкий, отметив, что есть большие перспективы сотрудничества в сферах обороны и госуправления.
"У вас в карманах и сумках есть часть Польши - это ваши паспорта и идентификационные документы, которые производятся в Польше. Мы заинтересованы в продолжении этого сотрудничества и в победе в новом тендере на эти услуги", - добавил Цихоцкий.