Հայաստան-ԵՄ նոր համաձայնագիրը չստորագրելու համար պատճառներ չեմ տեսնում. Լեհաստանի ԱԳ փոխնախարար
Հայաստան-ԵՄ նոր համաձայնագիրը չստորագրելու համար պատճառնել չեմ տեսնում, հայտարարել է Լեհաստանի ԱԳ փոխնախարար Բարտոշ Ցիխոցկին:
«Ես վստահ եմ, որ Հայաստանը գիտակցում է, որ ԵՄ հետ հարաբերությունները գործընթաց են, որում յուրաքանչուր հաջորդ քայլից կարելի է շատ բան ստանալ», - նշել է դիվանագետը՝ ընդգծելով, որ այս գործընթացը փոխադարձ է, և համաձայնագիրը նախատեսում է նաև որոշակի պարտավորություններ:
Ցիխոցկին հույս հայտնեց նաև, որ նոյեմբերին Բրյուսելում կայանաքի Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովը կդառնա պատմական:
«Արևելյան գործընկերությունը որևէ մեկի համար սադրանք չէ, այն չունի աշխարհաքաղաքական ասպեկտներ: Եթե շահում է մեկը, շահում են բոլոր: Այսպես, եթե այն օգնում է զարգացնելու ենթակառուցվածքը  Հայաստանում, դա շահավետ է ռուս, չինացի եվրոպացի ներդրողների համար», - նշել է դիվանագետը:

Бартош Цихоцкий: "Не вижу причин, из-за которых соглашение Армения-ЕС не будет подписано"
"Не вижу причин, из-за которых новое соглашение Армения-ЕС не будет подписано", - об этом заявил заместитель главы МИД Польши Бартош Цихоцкий в Ереване на встрече с журналистами.
"Для этого нужно желание двух сторон, никто никого заставлять не будет. Я уверен, что Армения понимает, что отношения с ЕС - процесс, в котором можно очень многое получить с каждым последующим шагом. И этот процесс - взаимный", - заявил Цихоцкий.
Дипломат подчеркнул, что соглашение подразумевает не только выгоды для Армении, есть и обязательства по реформам и соблюдению определенных принципов, которые "иногда дорого обходятся в начале, но очень полезны в долгосрочной перспективе. Я знаю, что в Армении это хорошо понимают", - отметил Цихоцкий.
Он выразил надежду, что саммит "Восточное партнерство", который пройдет в Брюсселе, станет историческим и даст стимул на много лет вперед как странам ЕС, так и "Восточного партнерства", в том числе и Армении.