Ղրղզստանի նախագահը ցանկանում է ԵԱՏՄ արտահերթ նիստ գումարել
Ղրղզստանի նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևը պատրաստ է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵվրԱզԷս) արտահերթ նիստ հրավիրել՝ Ղազախստանի սահմանին առաջացած իրավիճակի հետ կապված, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Եթե մեր ընտրություններից հետո երկու օրվա ընթացքում իրավիճակը սահմանին անփոփոխ մնա, ես ԵԱՏՄ արտահերթ նիստ կպահանջեմ. ես նման իրավունք ունեմ»,-կիրակի հայտնել է նա։
Աթամբաևը կարծում է, որ ԵԱՏՄ շրջանակներում «բոլոր երկրները պետք է հավասար լինեն և միանման պայմաններում գտնվեն»։ «Այդ գործողությունները Ղազախստանի սահմանին առաջին անգամ չէ, որ տեղի են ունենում, դրանք ուղղված են ԵԱՏՄ կործանմանը»,-կարծում է Ղրղզստանի նախագահը։
Հոկտեմբերի 10-ին Ղազախստանն ուժեղացրել էր հսկողությունը Ղրղզստանի սահմանին, ինչի արդյունքում անցակետերում մեծ հերթեր են գոյացել։

Президент Кыргызстана готов созвать внеочередную сессию ЕврАзЭС
Президент Кыргызстана Алмазбек Атамбаев готов созвать внеочередное заседание Евразийского экономического союза (ЕврАзЭС) в связи с возникшей на границе с Казахстаном ситуации, передает ТАСС
"Если в течение двух дней после наших выборов ситуация на границе останется прежней, я потребую созыва внеочередного заседания ЕврАзЭС, я такое право имею", - заявил он в воскресенье.
Атамбаев считает, что в рамках ЕврАзЭС "все страны должны быть равны и находиться в одинаковых условиях". "Эти действия [на границе с Казахстаном] происходят уже не в первый раз, они направлены на разрушение ЕврАзЭС", - считает глава Кыргызстана.
Казахстан 10 октября усилил контроль на границе с Кыргызстаном, в результате чего на КПП образовались большие очереди.