Գյումրիում բացվել է Կումայրի պատմական կենտրոնի զարգացման ծրագրի շրջանակում հիմնանորոգված Ռուսթավելի փողոցը (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հոկտեմբերի 18-ին այցելել է Գյումրի և ներկա գտնվել Կումայրի պատմական կենտրոնի զարգացման ծրագրի շրջանակում հիմնանորոգված Ռուսթավելի փողոցի բացմանը, որտեղ առկա են պատմամշակութային նշանակություն ունեցող շենքեր, շինություններ, և որոնց մի մասն արդեն իսկ վերականգնվում են՝ մասնավոր նախագծերի շրջանակում:
Շրջայցի ընթացքում վարչապետը ծանոթացել է Կումայրի պատմական կենտրոնի զարգացման ծրագրի շրջանակում Ռուսթավելի փողոցի՝ մոտ 9000 քմ մակերեսի հիմնանորոգման աշխատանքների արդյունքներին: 2017 թ. մարտի 21-ին՝ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ Շիրակի գազիֆիկացման և գազամատակարարման մասնաճյուղին տրված համապատասխան թուլտվությունից հետո, Ռուսթավելի փողոցի՝ Շիրակացի փողոցից մինչև Սայաթ-Նովա փողոցն ընկած հատվածում մեկնարկել են քանդման աշխատանքները: Ամբողջությամբ վերականգնվել են փողոցի կոմունիկացիոն համակարգերը (գազատար, ջրատար խողովակներ, էլեկտրալարեր և այլն): Փողոցը սալապատվել է գրանիտե նոր սալաքարերով, ամբողջությամբ կահավորվել է (լուսավորություն, նստարաններ, ծաղկամաններ): Վերականգնման նախագծային աշխատանքներն իրականացրել է «Հայնախագիծ» ԲԲ ընկերությունը:
Վարչապետ Կարապետյանը կարևորել է Կումայրի պատմական կենտրոնի զարգացման ծրագիրը, պետություն-մասնավոր համագործակցությամբ Շիրազի և Ռուսթավելի փողոցների պատմամշակութային արժեքների վերականգնումն ու ենթակառուցվածքների բարելավումը: Ծրագրի շրջանակում Գյումրիի պատմական կենտրոնում կստեղծվեն արվեստների, արհեստների, ժամանցի կենտրոններ, կյանքի կկոչվեն տարբեր բիզնես ծրագրեր, զբոսաշրջիկների համար կստեղծվեն հրապուրիչ պայմաններ, հետիոտնի համար՝ ակտիվ միջավայր: Նշված փողոցներում բիզնեսի համար առանձնացվել է 7700 քառ. մետր տարածք՝ տարբեր գաղափարներ կյանքի կոչելու նպատակով:
Լրագրողների հետ զրույցում վարչապետը նշել է, որ հիմնանորոգված փողոցն իրեն շատ է դուր եկել, և հաջորդ փողոցը, որը Կումայրի պատմական կենտրոնի զարգացման ծրագրի շրջանակում հիմնանորոգվելու է, լինելու է Շիրազի փողոցը: Նախատեսվում է շինաշխատանքներն սկսել գալիք տարվա մարտից: «Կումայրի պատմական կենտրոնի ծրագիրն անպայման ավարտին ենք հասցնելու: Կարծում եմ, որ Ռուսթավելի փողոցն այսօր համ ու հոտով փողոց է: Մեր հիմնական նպատակն է Գյումրու կոլորիտն ու ինքնատիպությունը չկորցնելը», - ասել է Կարեն Կարապետյանը: Գյումրեցիները շնորհակալություն են հայտնել վարչապետին՝ Կումայրի պատմական կենտրոնի զարգացման ծրագիրն իրականացնելու և Գյումրին մշտական ուշադրության կենտրոնում պահելու համար:
Շրջայցի ընթացքում կառավարության ղեկավարին են ներկայացվել ծրագրի շրջանակում մասնավոր նախաձեռնություններով վերականգնվող տարբեր շենք-շինություններն ու ներդրումային ծրագրերը: Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը տեղեկացրել է, որ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկից ներգրավված վարկային միջոցներով առաջիկայում քաղաքում իրականացվելու են ենթակառուցվածքների զարգացման, այդ թվում՝ ճանապարհաշինական խոշոր ծրագրեր:
Այնուհետև Կարեն Կարապետյանն այցելել է Գյումրիի այցելուների տեղեկատվական նորաբաց կենտրոն, ծանոթացել վերջինիս կողմից մատուցվող ծառայություններին: Տեղեկացվել է, որ կենտրոնը յուրաքանչյուր զբոսաշրջիկի համար լինելու է Հայաստանի, այդ թվում՝ Գյումրիի մասին ցանկացած տեղեկատվություն հաղորդող վայր, որտեղ հյուրերին տրամադրվելու է մեր երկրի տեսարժան և զբոսաշրջային վայրերի մասին ամբողջական տեղեկատվություն:

В Гюмри открылась улица Руставели (фотографии)
Премьер-министр Армении Карен Карапетян 18 октября посетил Гюмри и присутствовал на открытии улицы Руставели, отремонтированной в рамках программы развития исторического центра Кумайри, где есть имеющие культурно-историческое значение здания, строения, часть которых уже реставрируется в рамках частных проектов, сообщает пресс-служба правительства РА.
Премьер-министр ознакомился с итогами работ по капитальному ремонту территории улицы Руставели площадью около 9000 кв. метров в рамках программы развития исторического центра Кумайри. После выдачи 21 марта 2017 года соответствующего разрешения Ширакскому филиалу газификации и газоснабжения ЗАО "Газпром Армения", на участке улицы Руставели от улицы Ширакаци до улицы Саят-Нова начались реконструкционные работы. Полностью восстановлены коммуникационные системы улицы (газопровод, водопровод, электрические линии и др.). Улица вымощена новыми гранитными плитками, полностью переоборудована (освещение, скамейки, цветочные вазы). Проектные работы осуществлены ОАО "Армпроект".
Премьер-министр Карапетян отметил важное значение программы развития исторического центра Кумайри, восстановления культурно-исторических ценностей и улучшения инфраструктур улиц Шираза и Руставели. В рамках программы в историческом центре Гюмри будут созданы центры ремесел и искусств, рекреационные центры, воплощены в жизнь различные бизнес-проекты, созданы привлекательные условия для туристов, активная среда для пешеходов. На указанных улицах для бизнеса выделено 7700 кв метров для воплощения в жизнь различных идей.
В беседе с журналистами Премьер-министр отметил, что капитально отремонтированная улица ему очень понравилась, и следующей улицей, капитально отремонтированной в рамках программы развития исторического центра Кумайри, будет улица Шираза. Строительные работы планируется начать в марте следующего года. "Мы обязательно доведем до завершения программу развития исторического центра Кумайри. Думаю, что улица Руставели сегодня – это улица с присущими ей характерными чертами. Наша основная цель – не утратить колорит и самобытность Гюмри", - сказал Карен Карапетян. Гюмрийцы поблагодарили премьер-министра за осуществление программы развития исторического центра Кумайри и то, что Гюмри находится в центре постоянного внимания.
Главе правительства представили реставрируемые в рамках программы в порядке частной инициативы различные здания и строения, различные инвестиционные программы. Мэр Гюмри Самвел Баласанян проинформировал, что на кредитные средства, привлеченные из Европейского банка реконструкции и развития, в ближайшее время в городе будут осуществлены крупные программы развития инфраструктур, в том числе – дорожного строительства.
Затем Карен Карапетян посетил открывшийся новый информационный центр для посещающих Гюмри, ознакомился с предоставляемыми в нем услугами. Было сообщено, что в центре каждый турист сможет получить любую информацию об Армении, в том числе о Гюмри, гостям будет предоставлена полная информация о туристических достопримечательностях нашей страны.