Արցախի պաշտպանության նախարար. Եթե նման իրավիճակներ հետագայում կրկնվեն, պատասխանն ավելի ցավոտ է լինելու
Առաջնագծում այս պահին որոշակի լարվածություն կա:
Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 24-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանը: Իր խոսքում նա նշել է, որ այդ լարվածությունը պայմանավորված է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի խախտմամբ,հաղորդում է «Արցախպրես»-ը:
«Հոկտեմբերի 19-ին ադրբեջանական դիպուկահարի կողմից խոցվել է մեր զինծառայողը: Մեր կողմից համարժեք պատասխանը չի ուշացել: Կարծում եմ՝ այս լարվածությունը կապված է հենց դիպուկահարների պատերազմի արդյունքում առաջացած լարվածությունից՝ չնայած հակառակորդը վաղուց այս գործելաոճն է ընտրել»,- ասել է Լևոն Մնացականյանը և հավելել, որ վերջին շրջանում ադրբեջանական կողմը երկու անգամ կիրառել է «ՍՊԱՅԿ» տիպի հեռակառավարվող հակատանկային հրթիռ, և երկու դեպքում էլ հարվածները եղել են անարդյունք:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի հրամանատարի խոսքով՝ այս անգամ հայկական կողմը սադրանքին չի տրվել, սակայն եթե նման իրավիճակներ հետագայում կրկնվեն, միանշանակ, ավելի ցավոտ պատասխան է լինելու: «Երեկ մենք չենք պատասխանել, քանի որ գտնում ենք, որ դրա անհրաժեշտությունը դեռևս չկա: Մոտ օրերս հանդիպում ենք ունենալու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ներկայացուցիչի հետ և այս հարցերը քննարկելու ենք նրա հետ»,- ասել է Լ. Մնացականյանը:

Глава минобороны Арцаха: "Если такая ситуация повторится, ответ будет более болезненный"
На данный момент на передовой наблюдается определенная напряженность. Как передает Artsakhpress.am, об этом сегодня, 24 октября, на встрече с журналистами заявил министр обороны Республики Арцах, командующий Армией обороны, генерал-лейтенант Левон Мнацаканян.
Глава оборонного ведомства отметил, что это обусловлено нарушением режима прекращения огня азербайджанскими вооруженными силами.
"19 октября наш военнослужащий был убит азербайджанским снайпером. Адекватный ответ с нашей стороны не заставил себя ждать. Думаю, что эта напряженность связана со снайперской войной, которую  противник уже давно выбрал в качестве линии поведения", – сказал Левон Мнацаканян, добавив, что азербайджанская сторона в последний период также дважды применила ПТРК "Спайк", однако удары не достигли цели.
По словам Л.Мнацаканяна, армянская сторона не поддалась на провокацию, однако, если такая ситуация повторится в будущем, то ответ, однозначно, будет более болезненным.
"Накануне мы воздержались от ответных действий, так как считаем, что в этом пока нет необходимости. На днях состоится встреча с представителем Минской группы ОБСЕ, и эти вопросы мы обсудим с ним" – сказал Левон Мнацаканян.