ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիր. hամագործակցությունը պետք է նպաստի ավելի շատ և ավելի լավ աշխատատեղերի ստեղծմանը (ՏԵՂԵԿԱՆՔ)
Նշենք, որ արդեն իսկ նախաստորագրված համաձայնագրի 386 հոդվածների շարքում անդրադարձ է կատարվում նաև սպառողների պաշտպանությանը, զբաղվածությանը, սոցիալական քաղաքականությանը և հավասար հնարավորություններին, համագործակցությանն առողջապահության ոլորտում, կրթությանը, վերապատրաստմանը և երիտասարդությանն առնչվող հարցերին, համագործակցությանը մշակույթի ոլորտում, տեսալսողական արդյունաբերության ոլորտում և մեդիա դաշտում, ինչպես նաև սպորտի և ֆիզիկական ակտիվության ոլորտում:
Համաձայնագրում մասնավորապես նշվում է, որ կողմերը պետք է համագործակցեն՝ սպառողների պաշտպանության բարձր մակարդակին և սպառողների պաշտպանությանն առնչվող իրենց համակարգերը համապատասխանեցնելու համար։ Այդ նպատակով հնարավոր է սպառողներին առնչվող ԵՄ և ՀՀ օրենսդրությունների մոտարկում՝ միևնույն ժամանակ խուսափելով առևտրում ի հայտ եկած խոչընդոտներից:
Համաձայնագրի հաջորդ՝ 84-րդ հոդվածում ասվում է, որ կողմերը պետք է ամրապնդեն իրենց երկխոսությունը և համագործակցությունը՝ ուղղված Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության (ԱՄԿ) «Արժանապատիվ աշխատանք» ծրագիրը, զբաղվածության քաղաքականությունը, աշխատավայրում առողջությունը և անվտանգությունը, սոցիալական երկխոսությունը, սոցիալական պաշտպանությունը, սոցիալական ներգրավվածությունը, գենդերային հավասարությունը և խտրականության բացառումը խթանելուն՝ դրանով իսկ նպաստելով ավելի շատ և ավելի լավ աշխատատեղերի ստեղծմանը, աղքատության կրճատմանը, սոցիալական համերաշխության ընդլայնմանը, կայուն զարգացմանը և կյանքի որակի բարելավմանը։ Ընդ որում, սույն գլխով նախատեսված հարցերի շուրջ պետք է կազմակերպվի կանոնավոր երկխոսություն:
Առողջապահության ոլորտի վերաբերյալ համաձայնագրում նշվում է, որ առողջապահությանն առնչվող համընդհանուր արժեքներին և սկզբունքներին համապատասխան և որպես կայուն զարգացման ու տնտեսական աճի նախապայման՝ կողմերը պետք է զարգացնեն իրենց համագործակցությունը հանրային առողջապահության ոլորտում դրա մակարդակը բարձրացնելու նպատակով։ Այդ համագործակցությունը պետք է անդրադառնա վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելմանն ու դրանց նկատմամբ հսկողությանը, այդ թվում՝ առողջապահության վերաբերյալ տեղեկությունների փոխանակման միջոցով՝ «բոլոր տեսակի քաղաքականությունների դեպքում՝ առողջապահության սկզբունք» մոտեցման խթանմանը, միջազգային կազմակերպությունների, մասնավորապես՝ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հետ համագործակցությանը, և առողջապահությանն առնչվող այնպիսի միջազգային համաձայնագրերի իրականացման խթանմանը, ինչպիսին են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության 2003 թվականի՝ Ծխախոտի դեմ պայքարի շրջանակային կոնվենցիան և Միջազգային առողջապահական կանոնակարգերը։
Համաձայնագրում սահմանվում է, որ համագործակցությունն ու քաղաքական երկխոսությունն ակտիվացնելու համար կողմերը պետք է փոխգործակցեն կրթության և վերապատրաստման ոլորտում՝ ՀՀ կրթության և վերապատրաստման համակարգերը ԵՄ քաղաքականություններին ու գործելակերպերին մոտարկելու նպատակով։ Կողմերը պետք է համագործակցեն մշտական կրթությունը խթանելու հարցում, ինչպես նաև խրախուսեն կրթության և վերապատրաստման բոլոր մակարդակներում համագործակցությունն ու թափանցիկությունը՝ հատուկ ուշադրության կենտրոնում պահելով մասնագիտական և բարձրագույն կրթությունը։ Երիտասարդությանն առնչվող հարցերում կողմերը համաձայնվում են ամրապնդել երիտասարդությանը վերաբերվող քաղաքականության և երիտասարդների ու երիտասարդության հարցերով զբաղվող աշխատողների համար ոչ ֆորմալ կրթության ոլորտում համագործակցությունն ու փոխանակումները, խթանել հասարակական կյանքում բոլոր երիտասարդների ակտիվ մասնակցությունը և այլն:
Համաձայնագրում առանձին անդրադարձ է կատարվում նաև մշակույթի ոլորտում համագործակցությանը: Մասնավորապես, կողմերը պարտավորվում են խթանել մշակութային համագործակցությունը՝ Միավորված ազգերի կրթության, գիտության և մշակույթի հարցերով կազմակերպության (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) 2005 թվականի «Մշակութային ինքնարտահայտման ձևերի բազմազանության պաշտպանության և խրախուսման մասին» կոնվենցիայում ամրագրված սկզբունքների համաձայն։ Կողմերը պետք է ձգտեն քաղաքական կանոնավոր երկխոսության՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող, այդ թվում՝ ԵՄ և ՀՀ մշակութային արդյունաբերության զարգացման ոլորտներում։ Կողմերի միջև համագործակցությունը պետք է խթանի միջմշակութային երկխոսությունը, այդ թվում՝ ԵՄ և ՀՀ մշակույթի ոլորտի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցության միջոցով։

Соглашение РА-ЕС: сотрудничество должно способствовать созданию качественных рабочих мест
На днях Евросоюз опубликовал уже парафированное с Арменией "Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Европейским Союзом, Европейским сообществом по атомной энергии, странами – его членами с одной стороны и Республикой Армения с другой", окончательное подписание которого предполагается в скором будущем. ИАА "Армедиа "представляет ряд справок о важнейших, получивших общественное звучание вопросах.
Отметим, что в ряду 386-и статей уже парафированного соглашения уделяется внимание защите потребителей, занятости, социальной политике и равным возможностям, сотрудничеству в области здравоохранения, образованию, переподготовке и вопросам, относящимся к молодежи, сотрудничеству в области культуры, аудио-видео промышленности и медиапространству, в том числе – спорту и физической культуре.
В соглашении, в частности, отмечается, что стороны обязаны сотрудничать для повышения уровня защиты потребителей, для согласования своих систем, относящихся к защите потребителей. С этой целью возможно сближение касающегося потребителей законодательства ЕС и РА, одновременно избегая возникающих в торговле препятствий.
В следующей – 84-й статье соглашения - говорится, что стороны обязаны укрепить диалог и сотрудничество, стимулирующие программу "Достойная работа" Международной организации труда (МОТ), политику занятости, программы, касающиеся здорового и безопасного условия труда, социальный диалог, социальную защиту, социальное вовлечение, гендерное равенство и отрицание дискриминации, тем самым способствуя созданию большего числа и более качественных рабочих мест, сокращению бедности, расширению социальной солидарности, устойчивому развитию и повышению качества жизни. При этом по вопросам, включенным в данную главу, должен быть организован регулярный диалог.
Касательно области здравоохранения в соглашении отмечается, что, согласно всеобщим ценностям и принципам, относящимся к здравоохранению, в качестве предусловия стабильного развития и экономического роста, стороны обязаны развивать сотрудничество в области общественного здравоохранения, для повышения его уровня. Данное сотрудничество должно включать также меры предупреждения и контроля за инфекционными и неинфекционными болезнями, в том числе – стимулируя принцип "здравоохранение первично при любой политике", путем обмена информацией, касающейся здравоохранения. Сотрудничество также должно быть направлено на стимулирование сотрудничества с международными организациями, в частности, со Всемирной организацией здоровья (ВОЗ) и выполнение таких относящихся к здравоохранению международных соглашений, каковыми, например, являются рамочная конвенция ВОЗ от 2003-го года "О борьбе с табаком" и Международные регламенты здравоохранения.
Соглашение определяет, что для активизации сотрудничества и политического диалога стороны обязаны взаимодействовать в области образования и переподготовки - с целью сближения систем образования и переподготовки РА с политикой и формой действий ЕС. Стороны обязаны сотрудничать в вопросах постоянного стимулирования образования, как и поощрять сотрудничество и прозрачность на всех уровнях образования и переподготовки, держа в центре особого внимания профессиональное и высшее образование. В вопросах, касающихся молодежи, стороны соглашаются укреплять сотрудничество и обмен в области неформального образования для тех, кто занят политикой моледежи и вопросами, относящимися к молодежи, стимулировать активное участие всей молодежи в обществнной жизни и т.д.
В соглашении отдельной строкой также обращается внимание на сотрудничество в области культуры. В частности, стороны, согласно принципам, закрепленным в конвенции ЮНЕСКО от 2005-го года "О сохранении и стимулировании многообразия форм культурного самовыражения", обязуются стимулировать сотрудничество в области культуры. Стороны обязаны стремиться к регулярному политическому диалогу в областях, представляющих взаимный интерес, в том числе – в области развития промышленности ЕС и РА, относящейся к культуре. Сотрудничество между сторонами должно стимулировать культурный диалог, в том числе – путем участия представителей области культуры ЕС и РА, а также гражданского общества.