Ինչպե՞ս է ԵՄ-ն վերահսկելու ՀՀ-ին տրամադրած ֆինանսական ռեսուրսները. ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիր (ՏԵՂԵԿԱՆՔ)
ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը պարունակում է առանձին դրույթ՝ վերաբերող ԵՄ կողմից ՀՀ ֆինանսական աջակցությանը, ինչպես նաև տրամադրվող ֆինանսական աջակցության հարցում խարդախության դեմ պայքարին ու հսկողության վերաբերյալ դրույթներին: Մասնավորապես, ֆինանսական աջակցությանը վերաբերող համաձայնագրի 343 հոդվածում ասվում է. «Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է օգտվի Եվրոպական միության համապատասխան ֆինանսավորման մեխանիզմների և գործիքների միջոցով տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունից։ Հայաստանի Հանրապետությունը կարող է նաև օգտվել Ներդրումների եվրոպական բանկի, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի և միջազգային այլ ֆինանսական կառույցների կողմից տրամադրվող վարկերից։ Ֆինանսական աջակցությունը նպաստում է սույն Համաձայնագրի նպատակների ապահովմանը և տրամադրվում է սույն գլխին համապատասխան»։
Ինչ վերաբերում է ոլորտներին, որոնց կտրամադրվի օժանդակությունը, ապա, համաձայնագրով սահմանվում է, որ ֆինանսական աջակցությունը կուղղվի ՀՀ-ԵՄ համագործակցության շրջանակում տարեկան գործողությունների ծրագրերում համաձայնեցված առաջնահերթ ոլորտներին, որոնց համաձայնեցման գործընթացում «հաշվի են առնվել Հայաստանի Հանրապետության կարիքները, ոլորտների հնարավորությունները և սույն Համաձայնագրով նախատեսված ոլորտներում բարեփոխումների առաջընթացը»։ Բացի այդ, Հայաստանի Հանրապետությունը կարող է դիմել ԵՄ-ին մակրոֆինանսական աջակցություն ստանալու նապատակով, ինչը կարող է տրամադրվել «կիրառելի պայմանների առկայության դեպքում»:
Ինչ վերաբերում է Խարդախության դեմ պայքարի ու հսկողության վերաբերյալ դրույթներին, համաձայնագրով սահմանվում է, որ ֆինանսական խարդախությունը կանխելու նպատակով ԵՄ կարող է իրականացնել «աուդիտներ, տեղում իրականացվող ստուգումներ, տեսչական զննություններ, հսկողություններ և խարդախության դեմ պայքարի միջոցառումներ, այդ թվում՝ Աուդիտորների եվրոպական դատարանի և Խարդախության դեմ պայքարի եվրոպական գրասենյակի (ԽՊԵԳ) կողմից իրականացվող միջոցառումները»։
Այս համատեքստում համաձայնագրի Հոդված 357, 3-րդ կետը սահմանում է. «Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները պետք է ժամանակին տեղեկացվեն ստուգումների և տեսչական զննությունների օբյեկտի, նպատակի և իրավական հիմքի մասին, որպեսզի կարողանան անհրաժեշտ աջակցություն տրամադրել։ Հետևաբար, Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմինների պաշտոնատար անձիք իրավասու են մասնակցելու տեղում իրականացվող ստուգումներին և տեսչական զննություններին»։
Խարդախության դեպքերի հայտնաբերման դեպքում համաձայնագրով նախատեսվում է, որ Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից տնտեսական օպերատորների նկատմամբ կարող են սահմանվել վարչական միջոցառումներ և պատժամիջոցներ՝ Խորհրդի No 2988/95 կանոնակարգին (ԵՀ, Եվրատոմ) 1, Եվրոպական պառլամենտի և Խորհրդի թիվ 966/2012 կանոնակարգին (ԵՀ, Եվրատոմ)2 և Հանձնաժողովի թիվ 1268/2012 պատվիրակված կանոնակարգին (ԵՄ)3 համապատասխան։ Ի հավելում ԵՄ կողմից իրականացվող միջոցառումների, համաձայնագրում նշվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների կողմից կարող են սահմանվել վարչական միջոցառումները և պատժամիջոցները լրացնող լրացուցիչ միջոցառումներ և պատժամիջոցներ՝ կիրառելի ազգային օրենսդրությանը համապատասխան։
Վերջում կարևոր է նաև նշել, որ համաձայնագրով նախատեսվում է նաև ԵՄ կողմից տրամադրված ֆինանսական միջոցների վերադարձ:  Մասնավորապես համաձայնագրի Հոդված 359-ի առաջին կետը սահմանում է. «ԵՄ ֆինանսական միջոցների իրականացումը Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին վերապահվելու դեպքում Եվրոպական Հանձնաժողովն իրավասու է հետ վերադարձնել անհարկի կերպով վճարված ԵՄ ֆինանսական միջոցները, մասնավորապես՝ ֆինանսական շտկումների միջոցով։ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները պետք է ձեռնարկեն ցանկացած համապատասխան միջոցառում՝ անհարկի կերպով վճարված ԵՄ ֆինանսական միջոցները հետ վերադարձնելու համար։ Եվրոպական հանձնաժողովը պետք է հաշվի առնի այդ ԵՄ ֆինանսական միջոցների կորուստը կանխելուն ուղղված՝ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների կողմից ձեռնարկված միջոցառումները»։
1 Խորհրդի 1995 թվականի դեկտեմբերի 18-ի «Եվրոպական համայնքների ֆինանսական շահերի պաշտպանության մասին» թիվ 2988/95 կանոնակարգ (ԵՀ, Եվրատոմ) (ԵՄ ՊՏ L 312, 23.12.1995, էջ 1)։
2 Եվրոպական պառլամենտի և Խորհրդի 2012 թվականի հոկտեմբերի 25-ի«Միության ընդհանուր բյուջեի նկատմամբ կիրառվող ֆինանսական կանոնների մասին» թիվ 966/2012 կանոնակարգ (ԵՀ, Եվրատոմ) (ԵՄ ՊՏ L 298, 26.10.2012, էջ 1)։
3 Հանձնաժողովի 2012 թվականի հոկտեմբերի 29-ի «Եվրոպական պառլամենտի և Խորհրդի 2012 թվականի հոկտեմբերի 25-ի«Միության ընդհանուր բյուջեի նկատմամբ կիրառվող ֆինանսական կանոնների մասին» թիվ 966/2012 կանոնակարգի կիրառման մասին» թիվ No 1268/2012 պատվիրակված կանոնակարգ (ԵՄ) (ԵՄ ՊՏ L 362, 31.12.2012, էջ 1)։

How Will the EU Control the Financial Assistance Given to Armenia? EU-RA Agreement (Reference)
The EU-RA Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement contains a separate unit that refers to the EU financial assistance to the Republic of Armenia, as well as anti-fraud and control provisions on that assistance. Particularly, Article 343, referring to the financial assistance states: "The Republic of Armenia shall benefit from financial assistance through the relevant funding mechanisms and instruments of the European Union. The Republic of Armenia may also benefit from loans from the European Investment Bank, the European Bank for Reconstruction and Development and other international financial institutions. The financial assistance shall contribute to achieving the objectives of this Agreement and shall be provided in accordance this Chapter."
As for the spheres to get financial assistance, the agreement states that the financial support will be directed to areas laid down in annual action programmes in the framework of the EU-RA cooperation, taking into consideration "the Republic of Armenia's needs, sector capacities and progress with reforms, in particular in areas covered by this Agreement." In addition Armenia can turn to the EU for  macro-financial assistance, which will be provided inc case of presence of  "the applicable conditions."
What refers to the anti-fraud and control provisions, the agreement defines that to prevent the financial fraud; the EU can conduct "audits, on-the-spot checks, inspections, controls and anti-fraud measures, including those conducted by the European Court of Auditors and the European Anti-Fraud Office (OLAF)."
In this context point 3 of Article 357 reads: "The authorities of the Republic of Armenia shall be notified in good time of the object, purpose and legal basis of the checks and inspections, so that they can provide all the requisite help. To that end, officials of the competent authorities of the Republic of Armenia shall be entitled to participate in the on-the-spot checks and inspections."
The agreements states that in case fraud is revealed "administrative measures and penalties may be imposed on economic operators by the European Commission in accordance with Council Regulation (EC, Euratom) No 2988/95[1], Regulation (EU, Euratom) No 966/2012 of the European Parliament[2] and of the Council and Commission Delegated Regulation (EU) No 1268/2012[3]. Additional measures and sanctions complementing those mentioned in the first sentence may be imposed by the authorities of the Republic of Armenia in accordance with the applicable national law.
Finally it is important to state; the agreement also assumes the return of the financial resources provided by the EU. Particularly point 1 of Article 359 of the agreement states: "Where the authorities of the Republic of Armenia are entrusted with the implementation of EU funds, the European Commission is entitled to recover EU funds unduly paid, in particular through financial corrections. The authorities of the Republic of Armenia shall take any appropriate measure to recover EU funds unduly paid. The European Commission shall take into account the measures taken by the authorities of the Republic of Armenia to prevent the loss of the EU funds concerned.
[1] Council Regulation (EC, Euratom) No 2988/95 of 18 December 1995 on the protection of the European Communities' financial interests( OJ EU L 312, 23.12.1995, p. 1).
[2] Regulation (EU, Euratom) No 966/2012 of the European Parliament and of the Council of 25 October 2012 on the financial
[3] Commission Delegated Regulation (EU) No 1268/2012 of 29 October 2012 on the rules of application of Regulation (EU, Euratom) No 966/2012 of the European Parliament and of the Council on the financial rules applicable to the general budget of the Union (OJ EU L 362, 31.12.2012, p. 1).