Ինչպե՞ս է ԵՄ-ն վերահսկելու ՀՀ-ին տրամադրած ֆինանսական ռեսուրսները. ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիր (ՏԵՂԵԿԱՆՔ)
ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը պարունակում է առանձին դրույթ՝ վերաբերող ԵՄ կողմից ՀՀ ֆինանսական աջակցությանը, ինչպես նաև տրամադրվող ֆինանսական աջակցության հարցում խարդախության դեմ պայքարին ու հսկողության վերաբերյալ դրույթներին: Մասնավորապես, ֆինանսական աջակցությանը վերաբերող համաձայնագրի 343 հոդվածում ասվում է. «Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է օգտվի Եվրոպական միության համապատասխան ֆինանսավորման մեխանիզմների և գործիքների միջոցով տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունից։ Հայաստանի Հանրապետությունը կարող է նաև օգտվել Ներդրումների եվրոպական բանկի, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի և միջազգային այլ ֆինանսական կառույցների կողմից տրամադրվող վարկերից։ Ֆինանսական աջակցությունը նպաստում է սույն Համաձայնագրի նպատակների ապահովմանը և տրամադրվում է սույն գլխին համապատասխան»։
Ինչ վերաբերում է ոլորտներին, որոնց կտրամադրվի օժանդակությունը, ապա, համաձայնագրով սահմանվում է, որ ֆինանսական աջակցությունը կուղղվի ՀՀ-ԵՄ համագործակցության շրջանակում տարեկան գործողությունների ծրագրերում համաձայնեցված առաջնահերթ ոլորտներին, որոնց համաձայնեցման գործընթացում «հաշվի են առնվել Հայաստանի Հանրապետության կարիքները, ոլորտների հնարավորությունները և սույն Համաձայնագրով նախատեսված ոլորտներում բարեփոխումների առաջընթացը»։ Բացի այդ, Հայաստանի Հանրապետությունը կարող է դիմել ԵՄ-ին մակրոֆինանսական աջակցություն ստանալու նապատակով, ինչը կարող է տրամադրվել «կիրառելի պայմանների առկայության դեպքում»:
Ինչ վերաբերում է Խարդախության դեմ պայքարի ու հսկողության վերաբերյալ դրույթներին, համաձայնագրով սահմանվում է, որ ֆինանսական խարդախությունը կանխելու նպատակով ԵՄ կարող է իրականացնել «աուդիտներ, տեղում իրականացվող ստուգումներ, տեսչական զննություններ, հսկողություններ և խարդախության դեմ պայքարի միջոցառումներ, այդ թվում՝ Աուդիտորների եվրոպական դատարանի և Խարդախության դեմ պայքարի եվրոպական գրասենյակի (ԽՊԵԳ) կողմից իրականացվող միջոցառումները»։
Այս համատեքստում համաձայնագրի Հոդված 357, 3-րդ կետը սահմանում է. «Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները պետք է ժամանակին տեղեկացվեն ստուգումների և տեսչական զննությունների օբյեկտի, նպատակի և իրավական հիմքի մասին, որպեսզի կարողանան անհրաժեշտ աջակցություն տրամադրել։ Հետևաբար, Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմինների պաշտոնատար անձիք իրավասու են մասնակցելու տեղում իրականացվող ստուգումներին և տեսչական զննություններին»։
Խարդախության դեպքերի հայտնաբերման դեպքում համաձայնագրով նախատեսվում է, որ Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից տնտեսական օպերատորների նկատմամբ կարող են սահմանվել վարչական միջոցառումներ և պատժամիջոցներ՝ Խորհրդի No 2988/95 կանոնակարգին (ԵՀ, Եվրատոմ) 1, Եվրոպական պառլամենտի և Խորհրդի թիվ 966/2012 կանոնակարգին (ԵՀ, Եվրատոմ)2 և Հանձնաժողովի թիվ 1268/2012 պատվիրակված կանոնակարգին (ԵՄ)3 համապատասխան։ Ի հավելում ԵՄ կողմից իրականացվող միջոցառումների, համաձայնագրում նշվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների կողմից կարող են սահմանվել վարչական միջոցառումները և պատժամիջոցները լրացնող լրացուցիչ միջոցառումներ և պատժամիջոցներ՝ կիրառելի ազգային օրենսդրությանը համապատասխան։
Վերջում կարևոր է նաև նշել, որ համաձայնագրով նախատեսվում է նաև ԵՄ կողմից տրամադրված ֆինանսական միջոցների վերադարձ:  Մասնավորապես համաձայնագրի Հոդված 359-ի առաջին կետը սահմանում է. «ԵՄ ֆինանսական միջոցների իրականացումը Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին վերապահվելու դեպքում Եվրոպական Հանձնաժողովն իրավասու է հետ վերադարձնել անհարկի կերպով վճարված ԵՄ ֆինանսական միջոցները, մասնավորապես՝ ֆինանսական շտկումների միջոցով։ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները պետք է ձեռնարկեն ցանկացած համապատասխան միջոցառում՝ անհարկի կերպով վճարված ԵՄ ֆինանսական միջոցները հետ վերադարձնելու համար։ Եվրոպական հանձնաժողովը պետք է հաշվի առնի այդ ԵՄ ֆինանսական միջոցների կորուստը կանխելուն ուղղված՝ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների կողմից ձեռնարկված միջոցառումները»։
1 Խորհրդի 1995 թվականի դեկտեմբերի 18-ի «Եվրոպական համայնքների ֆինանսական շահերի պաշտպանության մասին» թիվ 2988/95 կանոնակարգ (ԵՀ, Եվրատոմ) (ԵՄ ՊՏ L 312, 23.12.1995, էջ 1)։
2 Եվրոպական պառլամենտի և Խորհրդի 2012 թվականի հոկտեմբերի 25-ի«Միության ընդհանուր բյուջեի նկատմամբ կիրառվող ֆինանսական կանոնների մասին» թիվ 966/2012 կանոնակարգ (ԵՀ, Եվրատոմ) (ԵՄ ՊՏ L 298, 26.10.2012, էջ 1)։
3 Հանձնաժողովի 2012 թվականի հոկտեմբերի 29-ի «Եվրոպական պառլամենտի և Խորհրդի 2012 թվականի հոկտեմբերի 25-ի«Միության ընդհանուր բյուջեի նկատմամբ կիրառվող ֆինանսական կանոնների մասին» թիվ 966/2012 կանոնակարգի կիրառման մասին» թիվ No 1268/2012 պատվիրակված կանոնակարգ (ԵՄ) (ԵՄ ՊՏ L 362, 31.12.2012, էջ 1)։

Соглашение РА-ЕС: как ЕС будет контролировать предоставленные РА финансовые ресурсы (справка)
Евросоюз опубликовал уже парафированное с Арменией "Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Европейским Союзом, Европейским сообществом по атомной энергии, странами – его членами с одной стороны и Республикой Армения с другой", окончательное подписание которого предполагается в скором будущем. ИАА "Армедиа" представляет ряд справок о важнейших, получивших общественное звучание вопросах.
Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между РА и ЕС содержит отдельные положения, относящиеся к финансовой поддержке РА со стороны ЕС, как и борьбе с мошеничеством, а также контролю в этих вопросах. В частности, в статье 343 соглашения, относящейся к финансовой поддержке, говорится: "Республика Армения имеет право пользоваться предоставляемой финансовой поддержкой, путем соответствующих финансовых механизмов и инструментов. Республика Армения может также пользоваться кредитами, предоставляемыми Европейским инвестиционным банком, Европейским банком реконструкции и развития, а также другими международными финансовыми структурами. Финансовая поддержка способствует выполнению целей данного Соглашения и предоставляется согласно положениям данной главы".
Что касается областей, которым будет предоставлена поддержка, то Соглашением определяется, что финансовая поддержка в рамках сотрудничества РА-ЕС - через программы ежегодных мероприятий - будет направлена в согласованные первоочередные области, в процессе согласования которых "были учтены потребности Республики Армения, возможности областей и прогресс в областях, предусмотренных данным Соглашением". Кроме того, Республика Армения может обратиться за макрофинансовой поддержкой ЕС, которая может быть предоставлена "в случае существования условий ее осуществления".
Что касается положений, касающихся борьбы с мошенничеством и контроля, Соглашением определяется, что с целью предотвращения финансового мошенничества ЕС может осуществлять "аудиты, проверки на местах, инспекционный осмотр, контроль и другие мероприятия по борьбе с мошенничеством, в том числе – мероприятия, осуществляемые со стороны Европейского суда аудиторов и Европейского бюро по борьбе с мошенничеством (ЕББМ)".
В данном контексте 3-ий пункт Статьи 357 Соглашения определяет: "Власти Республики Армения для предоставления необходимой поддержки должны быть вовремя предупреждены об объектах, целях и правовых основах проверок и инспекционных осмотров. Следовательно, официальные лица компетентных органов Республики Армения имеют право участвовать в осуществляемых на местах проверках и инспекционных осмотрах".
При выявлении случаев мошенничества Соглашением предусматривается, что по отношению к экономическим операторам со стороны Европейской комиссии могут быть применены административные меры и санкции - согласно Регламенту No 2988/95 Совета (ЕК, Евроатом)1, Регламенту No 966/2012 Европейского парламента и Совета2 и Делегированному Регламенту No 1268/2012 Комиссии (ЕС)3 . В дополнение к мероприятиям, осуществляемым со стороны ЕС, в Соглашении отмечается, что со стороны властей Республики Армения могут быть определены дополнительные административные меры и санкции - в соответствии с национальным законодательством.
В заключении считаем важным отметить, что Соглашением также предусмотрен возврат предоставляемых со стороны ЕС финансовых средств. В частности, первый пункт Статьи 359 Соглашения определяет: "Европейская комиссия вправе возвратить предоставленные ЕС финансовые средства, реализация которых возложена на власти Республики Армения, в случае их использования ненадлежащим образом, в частности, путем поправок финансовых расходов. Власти Республики Армения обязаны предпринять любые соответствующие мероприятия для возврата ненадлежащим образом использованных финансовых средств ЕС. Европейская комиссия должна учитывать предпринимаемые властями Республика Армения меры по предотвращению потерь финансовых средств ЕС".
1 Регламент Совета (ЕК, Евроатом) No 2988/95 от 18-го декабря 1995-го года "О защите финансовых интересов европейский сообществ" (OJ EU L 312, 23.12.1995, стр. 1
2 Регламент (ЕС, Евроатом) No 966/2012 Европейского парламента и Совета от 25-го октября 2012-го года (OJ EU L 298, 26.10.2012, стр.1
3 Делегированный Регламент Комиссии (ЕС) No 1268/2012 от 29-го октября 2012-го года "О правилах применения Регламента No 966/2012 (ЕС, Евроатом) Европейского парламента и Совета о применении финансовых правил общего бюджета Союза" (OJ EU L 362, 31.12.2012, стр. 1