Սահակաշվիլին Ուկրաինայում գնում է իշխանափոխությա՞ն
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հայտարարել է, որ Գերագույն ռադայի շենքի դիմաց բողոքի ցույց կազմակերպողներին չի հաջողվի ապակայունացնել իրավիճակը երկրում, քանի որ «ժողովուրդը կկանխի քաոսը»: Պորոշենկոյի խոսքերով, ակցիայի կազմակերպիչները ցանկանում են ջնջել այն բոլոր դրական քայլերը, որոնց ժողովուրդը տանջանքով հասել է 3,5 տարիների ընթացքում, հայտնում է РИА Новости-ն:
Ուկրաինայի գլխավոր դատախազ Յուրի Լուցենկոն իր հերթին հայտարարել է, որ Միխեիլ Սահակաշվիլիի կողմնակիցները, ովքեր ցույց են կազմակերպել Գերագույն Ռադայի շենքի մոտ, ծրագրում են բռնի ուժով պետական հեղաշրջում իրականցնել: Նա հիշեցրել է, որ խաղաղ ցույցի իրավունքը չի ենթադրում բռնի ուժով հեղաշրջման նախապատրատում: Գլխավոր դատախազի պնդմամբ՝ իշխանությունը տապալել փորձում է 150-200 մարդուց բաղկացած խումբ, որը ֆինանսավորում է ստանում արտասահմանից: Լուցենկոն, ինչպես և Պորոշենկոն, համոզմունք է հայտնել, որ միևնույն է ցույցի կազմակերպիչներին չի հաջողվի հասնել իրենց նպատակին:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ «Նոր ուժերի շարժում»-ի առաջնորդ Միխեիլ Սահակաշվիլին կարծիք էր հայտնել, որ Ուկրաինայի գործող նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի իշխանությունն ավելի վատն է, քան նրա նախորդ Վիկտոր Յանուկովիչինը: Սահակաշվիլին նման հայտարարությամբ հանդես էր եկել այն բանից հետո, երբ, իր խոսքով, իր կողմնակիցներից մի քանիսին անձամբ Պորոշենկոյի կարգադրությամբ ձերբակալել են, ծեծել և արտահանձնել Վրաստան, գրում է Lenta.ru-ն: Բացի այդ, Օդեսայի նախկին նահանգապետն առաջարկել է մի շարք բարեփոխումներ՝ ընդամենը հինգ շաբաթվա ընթացքում Ուկրաինան փոխելու համար: Ելույթ ունենալով Գերագույն ռադայի մոտ հավաքվածների առջև՝ նա իր առաջարկներն անվանել է երկրի փրկության ծրագիր: Սահակաշվիլին հավելել է, որ պետությունը պետք է պատրաստվի «առանց Պորոշենկո Ուկրաինայի»: Նրա խոսքով, Պորոշենկոյի տապալումից հետո Ուկրաինան կվերածվի գերտերության, որը պայմաններ կթելադրի Եվրոպային:
Նշենք, որ Սահակաշվիլիի առաջարկած ծրագիրը ենթադրում է իմպիչմենտ Պորոշենկոյին, զրկում պատգամավորներին անձեռնմխելիությունից,  ինչպես նաև զենք ունենալու մասին օրենքների ընդունում:  Բացի այդ, Սահակաշվիլին առաջարկել է վերացնել Ազգային գվարդիան և Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունը:
Բողոքի ակցիան, որի կազմակերպիչներից մեկը հանդիսանում է Սահակաշվիլիի ղեկավարած «Նոր ուժերի շարժումը», Գերագույն ռադայի շենքի մոտ շարունակվում է հոկտեմբերի 17-ից՝ մոտ մեկ ամիս անց այն բանից, երբ Օդեսայի նախկին նահանգապետ Սահակաշվիլին զրկվեց Ուկրաինայի քաղաքացիությունից: Ցուցարարներն արդեն վրաններ են ամրացրել Ռադայի դիմաց: Նշենք, որ բողոքի ցույցին ամենամեծ թվով մարդիկ (4-5 հազար) մասնակցել են առաջին օրը: Ակցիան շարունակվելու է առնվազն մինչև նոյեմբերի 7-ը և ուղղված է ներկայիս իշխանությունների գործողությունների դեմ: Հավաքվածները, որոնց թվում են նաև  «Ազգային կորպուս», «Ազատություն», «Բատկիվշինա» և մի շարք հասարակական կազմակերպությունների կողմնակիցներ, «Մեծ քաղաքական բարեփոխում» կարգախոսի ներքո պահանջել են Ուկրաինայի նախագահից հինգ օրվա ընթացքում խորհրդարան մտցնել օրինագծեր հակակոռուպցիոն դատարանի և իմպիչմենտի մասին:
Նախորդ հինգշաբթի Ռադան սկսել է կատարել մի շարք պահանջներ, մասնավորապես, Սահամանադրական դատարանի ուսումնասիրմանն է ուղարկել պատգամավորական անձեռնմխելիության մասին օրենքը և սկսել է վերանայել ընտրական օրենսդրությունը: Բացի այդ, Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարար Արսեն Ավակովը խոստացել է, որ ոստիկանությունը չի ցրի բողոքի ցույցը՝ պարտավորվելով ապահովել ցուցարարների անվտանգությունը:
Ավակովի այս հայտարարությունից հետո մի շարք փորձագետներ նշեցին, որ այդ բողոքի ակցիան բխում է իշխանությունների շահերից, քանի որ ցույցին մասնկացող կուսակցություններն իրականում շահագրգռված են, որպեսզի անցկացվեն Ռադայի արտահերթ ընտրություններ: Ըստ օրենքի՝ Ուկրաինայի նախագահի, ապա խորհրդարանի ընտրությունները պետք է տեղի ունենան 2019 թվականին: Նշենք, որ վաղաժամ ընտրություններ հնարավոր են  միայն կառավարական կոալիցիայի քայքաման («Պյոտր Պորոշենկոյի բլոկ» և «Ազգային ճակատ») կամ կառավարության աշխատանքի ոչ բավարար ճանաչվելու դեպքում: Պորոշենկոյի հակառակորդների համար սկզբունքային է, որպեսզի խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվեն նախագահականից առաջ: Դրա պատճառն այն է, որ ընդդիմադիրները համոզված են, որ վաղաժամ ընտրությունների դեպքում Պորոշենկոն պարտություն կկրի, որից հետո իրենց կհաջողվի հաղթանակ տանել նաև նախագահական ընտրություններում:

Does Saakashvili Want to Change the Power in Ukraine?
Ukrainian President Petro Poroshenko has said that the organizers of the protest near the Verkhovna Rada will not be able to destabilize the situation in the country, "the people will not allow" chaos. According to Poroshenko, the organizers of the protest want to nullify all the positive steps after the Ukranian people literally suffered, Ria.ru reports.
Ukraine's Prosecutor-General Yuriy Luzenko, in turn, said that supporters of Mikheil Saakashvili, who organized a protest near the Verkhovna Rada, are planning to forcibly carry out a coup. He reminded that the right to peaceful demonstrations did not mean preparation of coup d'etat. According to the Prosecutor General, a group of 150-200 people is trying to overthrow the government receiving funding from abroad. Lutsenko as well as Poroshenko expressed conviction that the organizers of the protest will not succeed in reaching their goals.
Earlier, the leader of the "New Forces Movement" Mikheil Saakashvili said that the current president of Ukraine, Petro Poroshenko, is worse than his predecessor Viktor Yanukovych. Saakashvili made such a statement after announcing that some of his supporters were arrested and extradited to Georgia by Poroshenko's order, Lenta.ru reports. In addition, the former governor of Odessa proposed several reforms to change Ukraine within just five weeks. Speaking with the crowd near the Verkhovna Rada, he called his proposals a plan for the country's salvation. Saakashvili added that the state should be ready for "Ukraine without Poroshenko." According to him, after the fall of Poroshenko, Ukraine will turn into a superpower that will dictate conditions to Europe.
It should be noted that Saakashvili's proposed plan implies impeachment of Poroshenko, depriving MPs of immunity, adoption of laws on oligarchs as well as weapons. Besides, Saakashvili offered to abolish the National Guard and the Ukrainian Security Service.
Protest action, organized by Saakashvili's "New Forces Movement," continues near the Verkhovna Rada from October 17, about a month after former governor of Odessa Saakashvili was deprived of Ukrainian citizenship. The demonstrators have already installed tents in front of Rada. It should be noted that the largest number of people (4-5 thousands) took part in the protest on the first day. The action will continue at least until November 7 and is directed against the actions of the current authorities. The demonstrators, including the "National Corps", "Liberty", "Batkivshina" and some non-governmental organizations' representatives, under the slogan "Big Political Reform," demanded the President of Ukraine to introduce bills to the parliament on anti-corruption court and impeachment within five days. So, last Thursday, Rada began to carry out a number of demands, for example sent the Law on Parliamentary Immunity to the Constitutional Court for review and began reconsidering the electoral legislation. In addition, Ukraine's Interior Minister Arsen Avakov promised that the police will not disperse the protest, pledging to ensure the security of protesters.
After Avakov's statement, a number of experts noted that this protest was in the interests of the authorities, because the parties involved in the demonstration were really interested in holding snap elections in Rada. According to the law, the Ukrainian president and the parliamentary elections should take place in 2019. Let's mention that snap elections are possible only in case of the coalition collapse (Petro Poroshenko Bloc "Solidarity" and "National Front") or if Government is recognized dysfunctional. For Poroshenko's opponents, it is important that parliamentary elections be held before the presidential elections. The reason is that the opposition is convinced that Poroshenko will lose in case of early parliamentary elections, after which they will succeed in the presidential elections as well.