Ինչպե՞ս են ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրով դիտարկվում էներգետիկ համագործակցությունն ու միջուկային անվտանգությունը. ՏԵՂԵԿԱՆՔ
ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը ներառում է  համագործակցության տարբեր ոլորտներ, այդ թվում՝  էներգետիկ համագործակցությունն ու, մասնավորապես, միջուկային անվտանգության հետ կապված դրույթներ: Էներգետիկ համագործակցության մասին խոսվում է ՄԱՍ V-ում՝ «Համագործակցությանն առնչվող այլ քաղաքականություններ» բաժնի Գլուխ 2-ում՝ «Էներգետիկ համագործակցությունը՝ ներառյալ միջուկային անվտանգությունը» բաժնում (3 էջ՝ 48-50):
Համաձայնագրի 2-րդ Գլխի 42-րդ Հոդվածի 1-ին կետի համաձայն՝ կողմերը պետք է համագործակցեն էներգետիկ հարցերի շուրջ՝ գործընկերության, փոխադարձ շահի, թափանցիկության և կանխատեսելիության սկզբունքների հիման վրա։ Համագործակցությունը պետք է նպատակաուղղված լինի էներգետիկ հատվածի ոլորտներում կարգավորիչ ներդաշնակեցմանը՝ հաշվի առնելով անվտանգ, շրջակա միջավայրը չվնասող և մատչելի էներգիայի հասանելիությունն ապահովելու անհրաժեշտությունը։ Նշված հոդվածի երկրորդ կետով մասնավորեցված են էներգետիկ համագործակցության ոլորտները:
Մասնավորապես, Հոդված 42-ի 2-րդ կետի ենթակետերով դիտարկվում է համագործակցություն էներգետիկ ռազմավարությունների և քաղաքականությունների ոլորտում՝ ուղղված էներգետիկ անվտանգության, էներգիայի մատակարարների և էներգիայի արտադրության բազմազանության խթանմանը:  Համաձայանգրի նշված հոդվածը դիտարկում է նաև համագործակցությունն այնպիսի հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են էներգետիկ աղբյուրների ընդլայնումը, մրցունակ էներգետիկ շուկաների զարգացումը, վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների օգտագործման, էներգաարդյունավետության և էներգախնայողության զարգացումը, էներգիայի և տարածաշրջանային այլ շուկաներ ինտեգրման շուրջ համագործակցության խթանումը, ինչպես նաև էներգետիկ անվտնագությանն առնչվող այլ դրույթներ:
Ինչ վերաբերում է միջուկային անվտանգությանն առնչվող դրույթին, մասնավորապես՝ Մեծամորի ատոմակայանին,  ապա այս ոլորտում համագործակցությունը կարգավորվում է Հոդված 42-ի 2-րդ կետի 7-րդ ենթակետով (Համաձայնագրում՝ «Է» ենթակետ, էջ 49): Ենթակետում նշվում է, որ համագործակցությունը պետք է ընդգրկի, ի թիվս այլնի. «քաղաքացիական միջուկային էներգետիկայի հատված՝ հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության առանձնահատկությունները և կենտրոնանալով, մասնավորապես, միջուկային անվտանգության բարձր մակարդակների վրա՝ հիմք ընդունելով Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱՏԷՄԻԳ) ստանդարտները և Եվրոպական միության ստանդարտներն ու փորձը, նաև՝ կենտրոնանալով միջուկային անվտանգության բարձր մակարդակների վրա՝ հիմք ընդունելով միջազգային ուղենիշներն ու փորձը»։ Սույն ենթակետի համաձայն, այս ոլորտում համագործակցությունը դիտարկում է.
1. ապահովության, անվտանգության և թափոնների կառավարման ոլորտներում տեխնոլոգիաների, լավագույն գործելակերպերի փոխանակումը և վերապատրաստումը՝ ատոմային էլեկտրակայանների անվտանգ շահագործումն ապահովելու նպատակով,
2. Մեծամորի ատոմային էլեկտրակայանի փակումն ու անվտանգ ապագործարկումը և այդ առումով ճանապարհային քարտեզի կամ գործողությունների պլանի վաղաժամկետ ընդունումը՝ հաշվի առնելով նոր հզորությամբ դրա փոխարինման անհրաժեշտությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անվտանգությունը և կայուն զարգացման պայմաններն ապահովելու նպատակով:
Հոդված 42-ի 2-րդ գլխի հաջորդող 8-րդ, 9-րդ և 10-րդ ենթակետերը (Համաձայնագրում՝ «Ը», «Թ», «Ժ» ենթակետեր, էջ՝ 49-50) դիտարկում են այնպիսի հարցերի հետ կապված կարգավորումներ, ինչպիսիք են էներգետիկ պաշարների փոխանցման համար ծախսերի վրա հիմնված ընդհանուր համակարգի, գնային քաղաքականության, էներգետիկ շուկայի կարգավորման առանցքային սկզբունքներն արտացոլող կարգավորիչ հայեցակետերի, մրցունակ, թափանցիկ և ծախսարդյունավետ սակագներով էներգետիկ ցանցերի ու ենթակառուցվածքների ոչ խտրական հասանելիության խթանման և համարժեք ու անկախ վերահսկողության, գիտական և տեխնիկական համագործակցության հետ կապված հարցեր՝ առանձնահատուկ ուշադրության կենտրոնում պահելով էներգաարդյունավետ և շրջակա միջավայրը չվնասող տեխնոլոգիաները։
Նույն գլխի Հոդված 43-ի համաձայն՝ այդ գլխով նախատեսված հարցերի շուրջ պետք է կազմակերպվի կանոնավոր երկխոսություն։

Соглашение РА-ЕС: как отражено взаимодействие в области энергетики и ядерной безопасности (справка)
Евросоюз опубликовал уже парафированное с Арменией "Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Европейским Союзом, Европейским сообществом по атомной энергии, странами – его членами с одной стороны и Республикой Армении с другой", окончательное подписание которого предполагается в скором будущем. ИАА "Армедиа" представляет ряд справок о важнейших, получивших общественное звучание вопросах.
Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между РА и ЕС включает в себя сотрудничество в различных областях, в том числе и сотрудничество в области энергетики, а также, в частности, положения, касающиеся ядерной безопасности. О сотрудничестве в области энергетики говорится в Части V, в разделе "Политика, относящаяся к сотрудничеству в иных областях" Главы 2 – "Сотрудничество в области энергетики, включая ядерную безопасность" (3 стр, 48-50).
Согласно пункту 1, Статьи 42, Главы 2 Соглашения, стороны обязуются сотрудничать вокруг энергетических вопросов, на основании принципов партнерства, взаимного интереса, прозрачности и предсказуемости. Сотрудничество должно быть направлено на регулируемую гармонизацию в энергетических областях, с учетом необходимости обеспечения безопасной, не наносящей вред окружающей среде и доступной энергии. Во втором пункте указанной статьи определены области энергетического сотрудничества.
В частности, подпункты 2-го пункта Статьи 42 рассматривают сотрудничество по энергетической стратегии и политике, направленное на стимулирование энергетической безопасности, на множественность производителей и поставщиков энергии. Отмеченная статья Соглашения рассматривает также сотрудничество по таким вопросам, каковыми являются расширение источников энергии, развитие конкурентных энергетических рынков, использование источников энергии, развитие эффективности потребления и сбережения энергии, стимулирование сотрудничества по интеграции региональных энергетических и иных рынков, как и другие положения, относящиеся к энергетической безопасности.
Что касается положений, относящихся к ядерной безопасности, в частности, к Мецаморской атомной станции, то сотрудничество в этой области регулируется 7-ым подпунктом 2-го пункта Статьи 42 (в оригинале Соглашения подпункт "g", стр. 49). В данном подпункте отмечается, что сотрудничество в том числе должно включать в себя "гражданскую ядерную энергетику - с учетом особенностей Республики Армения и, в частности, концентрируя усилия на обеспечение высокого уровня ядерной безопасности, принимая за основу стандарты и опыт Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) и Европейского Союза, а также концентрируя усилия на высокие требования по уровню ядерной безопасности, принимая в основу международные руководства и опыт". Согласно данному подпункту, сотрудничество в этой области предусматривает:
1. обмен технологиями и передовой практикой, а также переподготовку - с целью обеспечения безопасной эксплуатации атомных станций,
2. закрытие и безопасный демонтаж Мецаморской атомной станции и по данному случаю скорейшее принятие дорожной карты или плана действий, с учетом необходимости замены ее на новые мощности - для обеспечения энергетической безопасности и условий устойчивого развития Республики Армения.
Подпункты 8, 9 и 10 главы 2 Статьи 42 (в Соглашении – подпункты "h", "i", "j", стр 49-50) рассматривают положения, регулирующие такие вопросы, каковыми являются вопросы, связанные с созданием общей системы, основанной на расходах по передаче энергетических ресурсов, на ценовой политике, на принципах, отражающих ключевые аспекты регулирования энергетического рынка, на стимулировании доступности, равноценного и независимого контроля за энергетическими сетями и инфраструктурами, которые должны быть конкурентными, прозрачными, имеющими тарифы, включающие в себя эффективные расходы. В названных подпунктах также рассматриваются положения, регулирующие научное и техническое сотрудничество, при одновременной необходимости держать в центре особого внимания эффективные, не наносящие вред окружающей среде технологии.
Согласно Статье 43 той же Главы, вокруг предусмотренных данной главой вопросов должен быть организован регулярный диалог.