Մերկելի կուսակցությունը խոշոր նվիրատվություն է ստացել Ադրբեջանից
Գերմանիայի Քրիստոնեա-դեմոկրատական միության Ֆրանկֆուրտի շրջանային մասնաճյուղը 2012 թվականին 28 հազար եվրո է ստացել ադրբեջանական SOCAR նավթագազային պետական ընկերությունից՝ խախտելով կուսակցությունների նվիրատվությունների մասին Գերմանիայի օրենքները: Այդ մասին, ինչպես փոխանցում է Deutsche Welle-ն, հայտնում է ԶԼՄ-ների կոնսորցիումը, որի մեջ մտնում են հանրային հեռարձակողներ NDR-ը, WDR-ը և Süddeutsche Zeitung թերթը:
Հրապարակման համաձայն՝ Ֆրանկֆուրտում կուսակցության շրջանային մասնաճյուղի հաշվին 3000 և 25000 եվրոյի չափով երկու վճարումն իրականացվել է Գերմանիայում SOCAR-ի ներկայացուցչության միջոցով 2012 թվականի փետրվարի վերջին: Սա չորս տարի տևած իրավական վեճ է առաջացրել Բունդեսթագի գործերով վարչության հետ, քանի որ Գերմանիայի օրենսդրությունն արգելում է կուսակցություններին նվիրատվություններ ստանալ ԵՄ-ի մեջ չմտնող երկրներից:
Բեռլինում կուսակցության գլխավոր գրասենյակի աուդիտորները տեղեկացրել են այդ իրավիճակի մասին Բունդեսթագի վարչությանը, որը վերահսկում է կուսակցությունների ֆինանսավորումը, որն էլ 2013 թվականի աշնանը վճռել է, որ օրենքի համաձայն՝ այդ նվիրատվությունն անթույլատրելի է՝ չնայած որ ստացվել է գերմանական հաշվեհամարից: Կուսակցությունը նվիրատվության ամբողջ գումարը փոխանցել է դաշնային գանձարան, գրում է Deutsche Welle-ն:
Նշվում է, որ Բունդեսթագի վարչությունը չի ուսումնասիրել, թե ինչու է ադրբեջանական պետական կոնցեռնը ՔԴՄ-ին տասնյակ հազարավոր եվրոներ նվիրաբերել: SOCAR-ի գերմանական բաժնի ղեկավար Էլմար Մամեդովի խոսքով՝ քաղաքական գործիչների և պաշտոնյաների հետ փոխգործակցությունը կարևոր է նրա համար՝ «Ադրբեջանի և SOCAR-ի աշխարհաքաղաքական նշանակության ֆոնին»: Այդ մասին է վկայում, օրինակ, գազամուղի նախագիծը, որն անցնում է յոթ երկրներով և որը պետք է ավարտին հասցվի 2019 թվականին: Այդ նախագիծն ընդունվել է 2013 թվականին՝ էներգետիկայի հարցերով ԵՄ այդ ժամանակվա հանձնակատար, գերմանացի քաղաքական գործիչ, ՔԴՄ-ի անդամ Գյունտեր Էթինգերի աջակցությամբ:

Партия Меркель получила крупное пожертвование из Азербайджана
Франкфуртское региональное отделение ХДС получило в 2012 году 28 тысяч евро от азербайджанской нефтегазовой госкомпании Socar в нарушение правил ФРГ о пожертвованиях партий. Об этом, как передает Deutsche Welle, сообщает консорциум СМИ, в который входят общественные вещатели NDR, WDR и газета Süddeutsche Zeitung.
Согласно публикации, два платежа - 3 000 и 25 000 евро - были проведены представительством Socar в Германии на счет окружной организации ХДС во Франкфурте в конце февраля 2012 года. Это вызвало четырехлетний юридический спор с управлением делами бундестага, поскольку законодательство Германии запрещает партиям получать пожертвования от стран, не входящих в ЕС.
Аудиторы в штаб-квартире партии в Берлине уведомили об этой ситуации администрацию бундестага, контролирующую финансирование партий, которая уже осенью 2013 года решила, что согласно закону такой дар недопустим, несмотря на то, что он поступил с немецкого счета. ХДС перевел полную сумму пожертвования в федеральное казначейство.
Однако, несмотря на нарушение закона, партии не придется платить штраф - административный суд Лейпциге постановил в апреле текущего года, что явка с повинной может не только смягчить наказание, но и избежать его вовсе, пишет Deutsche Welle.
Проверкой того, почему азербайджанский госконцерн пожертвовал ХДС десятки тысяч евро, администрация бундестага не занималась. Однако, по словам главы немецкого отделения Socar Эльмара Мамедова, взаимодействие с политиками и должностными лицами важно для него "на фоне геополитического значения Азербайджана и Socar". Это демонстрирует, к примеру, проект газопровода, проходящего через семь стран, который должен быть быть завершен в 2019 году. Этот проект был принят в 2013 году при поддержке тогдашнего комиссара ЕС по энергетике, немецкого политика, члена ХДС Гюнтера Эттингера (Günther Oettinger).