Անհրաժեշտ է առավելագույնս պարզեցնել ԵԱՏՄ ձեռնակությունների արտաքին շուկա դուրս գալը. Կուդրին
ԵԱՏՄ-ն պետք է կրկնապատկի արտահանման ուղղությամբ աշխատող ձեռնարկությունների քանակը: Այս մասին հայտարարել է Ռազմավարական մշակումների կենտրոնի խորհրդի նախագահ Ալեքսեյ Կուդրինն այսօր՝ հոկտեմբերի 31-ին, Մոսկվայում ընթացող «Եվրասիական ինտեգրացիա. լճացո՞ւմ, թե՞ զարգացում» խորագրով միջազգային 12-րդ համաժողովի ժամանակ:
«2008 թվականի ճգնաժամից հետո համաշխարհային գլոբալիզացիան կանգ է առել: Եվ չնայած գոլբալիզացիայի որոշակի արգելակմանը՝ մասնավորապես քաղաքական ոլորտում, տնտեսական գլոբալիզացիան շարունակելու է աճել», - նշել է նա՝ ընդգծելով, որ ազգային գործարաններից մենք պետք է անցում կատարենք աշխարհի՝ որպես գործարանի, որտեղ կավելանան տեխնոլոգիաների և տվյալների փոխանակումը:
Խոսելով գլոբալ տնտեսական ինտեգրացիայում ԵԱՏՄ մասնակցության մասին՝ Կուդրինն ընդգծել է համապատասխան տնտեսական աճի ապահովման անհրաժեշտությունը: «Մենք պետք է ունենք մեր տեղն այդ գլոբալ շղթաներում: Եթե Ռուսաստանը և ԵԱՏՄ-ն ավելացնեն տնտեսական աճի տեմպերը, մենք պետք է ավելացնենք արտաքին խաղացողների միջև փոխանակումը», - նկատել է նա:
Նախատեսված տնտեսական աճն ապահովելու համար, անհրաժեշտ է միավորել առևտրային հարաբերությունները, նվազեցնել բացառությունները, պարզեցնել մաքսային հսկողությունը և այլն: «Արտաքին եզրագծում անհրաժեշտ է առավելագույնս պարզեցնել մեր ձեռնակությունների արտաքին շուկա դուրս գալը», - նշել է Կուդրինը:

Kudrin: It Is Important to Double the Number of Enterprises Working for Export
The EAEU should double the number of enterprises working for export. This was stated by the chairman of the Board of the Center for Strategic Research Alexei Kudrin at the 12th international conference "Eurasian Integration: Stagnation or Development?" held today, on October 31, in Moscow, with the support of the Eurasian Development Bank.
"Globalization has slowed down after the crisis of 2008. But despite some slowdown of globalization the political globalization will increase," he said, noting that from national factories we will gradually move on to the world as a factory in which the exchange of technologies and data will increase.
Speaking about the participation of the EAEU in global economic integration, Kudrin stressed the need to ensure appropriate economic growth. "We need to have our place in these global chains. If Russia and the EAEU aim to increase the economic growth, it means we should increase the exchange with external players," he said.
To achieve the planned economic growth, it is necessary to unite the trade relations, reduce exemptions, simplify customs control, etc.