Անհրաժեշտ է առավելագույնս պարզեցնել ԵԱՏՄ ձեռնակությունների արտաքին շուկա դուրս գալը. Կուդրին
ԵԱՏՄ-ն պետք է կրկնապատկի արտահանման ուղղությամբ աշխատող ձեռնարկությունների քանակը: Այս մասին հայտարարել է Ռազմավարական մշակումների կենտրոնի խորհրդի նախագահ Ալեքսեյ Կուդրինն այսօր՝ հոկտեմբերի 31-ին, Մոսկվայում ընթացող «Եվրասիական ինտեգրացիա. լճացո՞ւմ, թե՞ զարգացում» խորագրով միջազգային 12-րդ համաժողովի ժամանակ:
«2008 թվականի ճգնաժամից հետո համաշխարհային գլոբալիզացիան կանգ է առել: Եվ չնայած գոլբալիզացիայի որոշակի արգելակմանը՝ մասնավորապես քաղաքական ոլորտում, տնտեսական գլոբալիզացիան շարունակելու է աճել», - նշել է նա՝ ընդգծելով, որ ազգային գործարաններից մենք պետք է անցում կատարենք աշխարհի՝ որպես գործարանի, որտեղ կավելանան տեխնոլոգիաների և տվյալների փոխանակումը:
Խոսելով գլոբալ տնտեսական ինտեգրացիայում ԵԱՏՄ մասնակցության մասին՝ Կուդրինն ընդգծել է համապատասխան տնտեսական աճի ապահովման անհրաժեշտությունը: «Մենք պետք է ունենք մեր տեղն այդ գլոբալ շղթաներում: Եթե Ռուսաստանը և ԵԱՏՄ-ն ավելացնեն տնտեսական աճի տեմպերը, մենք պետք է ավելացնենք արտաքին խաղացողների միջև փոխանակումը», - նկատել է նա:
Նախատեսված տնտեսական աճն ապահովելու համար, անհրաժեշտ է միավորել առևտրային հարաբերությունները, նվազեցնել բացառությունները, պարզեցնել մաքսային հսկողությունը և այլն: «Արտաքին եզրագծում անհրաժեշտ է առավելագույնս պարզեցնել մեր ձեռնակությունների արտաքին շուկա դուրս գալը», - նշել է Կուդրինը:

Кудрин: важно стимулировать выход наших предприятий на экспорт
ЕАЭС должен удвоить количество предприятий, работающих на экспорт. Об этом заявил председатель совета Центра стратегических разработок Алексей Кудрин на 12-ой международной конференции "Евразийская интеграция: застой или развитие?", состоявшейся сегодня, 31-ого октября, в Москве, при поддержке Евразийского Банка развития.
"После кризиса 2008 года мировая глобализация затормозилась. Но, несмотря на некоторое торможение политической глобализации, экономическая глобализация будет нарастать", - сказал он, отметив, что от национальных фабрик мы постепенно будем переходить к миру как к фабрике, в которой будет увеличиваться обмен технологиями и данными.
Говоря об участии ЕАЭС в глобальной экономической интеграции, Кудрин подчеркнул необходимость обеспечения соответственного экономического роста. "Мы должны иметь свое место в этих глобальных цепочках. Если Россия и ЕАЭС ставят цель увеличить темпы экономического роста, мы должны увеличить взаимообмен с внешними игроками", - заметил он.
Для достижения запланированного экономического роста необходимо унифицировать торговые отношения, сократить изъятия, упростить таможенный контроль и т. д. "На внешнем контуре необходимо максимально упростить выход наших предприятий на экспорт. Нужно удвоить количество предприятий, работающих на экспорт", - отметил А.Кудрин.