Թրամփի իմպիչմենտի խնդրագիրը 1 մլն ստորագրություն է հավաքել
ԱՄՆ նախագահ Դոլադ Թրամփի իմպիչմենտի խնդրագիրը, որը տեղադրված է ամերիկացի միլիարդատեր Թոմ Սթայերի կայքում, 10 օրվա ընթացքում հավաքել է ավելի քան 1 մլն ստորագրություն, հայտնում է lenta.ru-ն:
Դեմոկրատական կուսակցության կողմնակից միլիարդատերը Թրամփի դեմ արշավը սկսել է հոկտեմբերի 20-ին. նա ամերիկյան նախագահին մասնավորապես մեղադրում է մի շարք օրենքներ խախտելու և ագրեսիվ արտաքին քաղաքականություն վարելու մեջ:
Նշենք, որ ամերիկյան սահմանադրությունը նախատեսում է նախագահի իմպիչմենտ: Դրա համար անհրաժեշտ է ունենալ ներկայացուցիչների պալատի ձայների մեծամասնությունը, ինչից հետո ստանալ նաև սենատի անդամների երկու երրորդի ձայները:

Петиция за импичмент Трампа набрала миллион подписей
Петиция за импичмент президента США Дональда Трампа, размещенная на сайте американского миллиардера Тома Стайера, набрала более миллиона подписей в течение 10 дней, сообщает lenta.ru.
Предприниматель, сторонник Демократической партии начал кампанию против Трампа 20 октября. Он опубликовал на своем YouTube-канале видеообращение, в котором обвинил Трампа в нарушении ряда законов и агрессивной внешней политике.
Конституция США предусматривает возможность импичмента президента. Для этого нужно собрать большинство голосов в палате представителей, после чего необходимо заручиться голосами двух третей членов сената.