Ղրղզստանին հետաքրքիր է Հայաստանի փորձը եվրոպական GSP+ համակարգում
Ղրղզստանին հետաքրքիր է Հայաստանի փորձը եվրոպական GSP+համակարգում։ Այս մասին ասել է Ղրղզստանի կառավարությանն առընթեր Պետական մաքսային ծառայության պետ Ազամաթ Սուլայմանովը, հաղորդում է NEWS.am գործակալությունը։
Գործակալությունը հաղորդում է, որ Բիշքեկին հետաքրքրում է և՛ մաքսավորների, և՛ որակի լաբորատորիաների, և՛ լիցենզավորման մարմինների փորձը։
«Լաբորատոր հաստատման հարցերը մեզ համար շատ կարևոր են։ Չէ՞ որ գործնականում GSP+ աշխատելու համար մեր երկրում պետք է միջազգայնորեն հավատարմագրված լաբորատորիաներ լինեն։ Միայն այնտեղ փորձագետները կարող են եզրակացություններ ստանալ եվրոպական չափանիշներին համապատասխանելու մասին։ Հայ գործընկերները մեզ կարող են օգնել։ Համատեղ աշխատանքն արդեն սկսվել է»,- նշել է Սուլայմանովը։

Кыргызстану интересен опыт экспорта Армении в Евросоюз
Кыргызстану интересен опыт Армении в Евросоюз по системе GSP+. Об этом заявил председатель Государственной таможенной службы при Правительстве Кыргызстана Азамат Сулайманов, сообщает NEWS.am.
Бишкеку интересен опыт и таможенников (в оформлении экспорта), и лабораторий качества, и органов по сертификации.
"Вопросы лабораторного подтверждения для нас как раз очень важны. Ведь чтобы GSP+ заработал на практике, в нашей стране должны быть международно аккредитованные лаборатории. Только там экспортёры смогут получать заключение о соответствии европейским стандартам. Армянские коллеги готовы нам показать, какие процедуры надо для этого проходить. Совместная работа уже началась", – заметил Сулайманов.