Թրամփը խնդրել է Մակրոնին հեռախոսազրույց կազմակերպել Ռոհանիի հետ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խնդրել էր իր ֆրանսիացի գործընկեր Էմանուել Մակրոնին կազմակերպել ուղիղ հեռախոսազրույց Իրանի նախագահ Հասան Ռուհանիի հետ, սակայն վերջինս պատասխանել է մերժմամբ։ Այս մասին հայտնում է The Washington Post-ը՝ հղում անելով ամերիկյան վարչակազմի աղբյուրներին։
Պարվերականի փոխանցմամբ բարձր մակարդակի երկխոսություն հաստատելու այդ փորձը կատարվել է սեպտեմբերի 19-ին, երբ երեք առաջնորդները գտնվել են Նյու Յորքում՝ մասնակցելու ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանին։
Իրանի ներկայացուցիչները նշել են, որ չեն հավատում առաջարկի լրջությանը և ամերիկյան վարչակազմի գործողություններում «թակարդ են կասկածում»։

Трамп просил Макрона устроить телефонный разговор с Роухани
Президент США Дональд Трамп просил своего французского коллегу Эммануэля Макрона организовать прямой телефонный разговор с главой Ирана Хасаном Роухани, однако последний ответил отказом. Об этом, как передает РИА Новости, пишет газета Washington Post со ссылкой на источники в американской администрации.
По данным издания, попытки наладить диалог на высшем уровне предпринимались 19 сентября, когда все три лидера находились в Нью-Йорке на сессии Генассамблеи ООН.
С просьбой о посредничестве к Макрону обратился госсекретарь США Рекс Тиллерсон. Представители Ирана в тот же день ответили французской делегации, что не верят в серьезность предложения и подозревают обман.