Թրամփը խնդրել է Մակրոնին հեռախոսազրույց կազմակերպել Ռոհանիի հետ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խնդրել էր իր ֆրանսիացի գործընկեր Էմանուել Մակրոնին կազմակերպել ուղիղ հեռախոսազրույց Իրանի նախագահ Հասան Ռուհանիի հետ, սակայն վերջինս պատասխանել է մերժմամբ։ Այս մասին հայտնում է The Washington Post-ը՝ հղում անելով ամերիկյան վարչակազմի աղբյուրներին։
Պարվերականի փոխանցմամբ բարձր մակարդակի երկխոսություն հաստատելու այդ փորձը կատարվել է սեպտեմբերի 19-ին, երբ երեք առաջնորդները գտնվել են Նյու Յորքում՝ մասնակցելու ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանին։
Իրանի ներկայացուցիչները նշել են, որ չեն հավատում առաջարկի լրջությանը և ամերիկյան վարչակազմի գործողություններում «թակարդ են կասկածում»։

Trump Asked Macron to Organize a Meeting with Rouhani
Just hours after President Trump finished calling Iran a "murderous regime" in his September 19 speech at the United Nations, the administration asked French President Emmanuel Macron for a favor and broker a meeting with Rouhani, The Washington Post reports.
All three leaders were in New York for the U.N. General Assembly, as was Secretary of State Rex Tillerson, who conveyed the request to Macron, according to several administration and foreign officials.
Iran’s response, later that afternoon, was an unequivocal no. The Iranians, the French reported, "don’t believe you’re serious" and thought it was some kind of trick, a senior administration official said.