Նյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն» թանգարանում կներկայացվի հայկական մշակույթը
Հայոց պատմության մի ողջ ժամանակաշրջան կներկայացվի համաշխարհային հեղինակավոր մշակութային կենտրոններից մեկում` Նյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն» թանգարանում, հայտնում  է «Հայերն այսօր»-ը:
4-17-րդ դարերի հայ պատմամշակութային ժառանգությունը ներկայացնող բացառիկ ցուցահանդեսի բացումը նախատեսված է 2018 թվականի սեպտեմբերի 21-ին, Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրը:
Ցուցահանդեսի մասին մանրամասներ ներկայացրեց «Մետրոպոլիտեն»-ի Միջնադարյան արվեստի և վանքերի վարչության Բյուզանդական բաժնի համակարգող Հելեն Էվանսը:
«Ցուցահանդեսում կներկայացվի վաղ միջնադարից մինչև 17-րդ դար հայոց պատմությունն ու մշակույթը`  քրիստոնեության ընդունելության, Մեսրոպ Մաշտոցի կողմից Հայ գրերի ստեղծման ու դրա ազդեցության, Կիլիկիայի Հայոց թագավորության տարիների մասին ցուցանմուշներ,  տարբեր դարերի ձեռագրեր, հայերեն առաջին տպագիր գրքեր»,- տեղեկացրեց Հելեն Էվանսը:
Ցուցադրությունը հիմնականում կազմված կլինի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի թանգարանի, Մատենադարանի և Պատմության թանգարանի նմուշներից, նաև կներառվեն Երուսաղեմի Սուրբ Հակոբյանց եկեղեցու, Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության, Մխիթարյան միաբանությունում պահվող հայ միջնադարյան մշակույթի որոշ գանձերից, նմուշներ կտրամադրեն «Գյուլբենկյան» հիմնարկությունը և որոշ ոչ հայկական աղբյուրներ:

В Нью-Йоркском музее "Метрополитен" будет представлена армянская культура
Целая эпоха армянской истории будет представлена в одном из авторитетнейших мировых культурных центров – Нью-Йоркском музее "Метрополитен", сообщает "Армяне сегодня"
Открытие эксклюзивной выставки, представляющей армянское историко-культурное наследие IV-XVII веков намечено на 21 сентября 2018 года – День независимости РА.
Подробности о предстоящей выставке сообщила координатор Византийского отдела Управления Средневекового искусства и монастырей "Метрополитена" Хелен Эванс.
"На выставке будут представлены армянская история и культура с раннего средневековья до XVII века – принятие христианства, создание Месропом Маштоцем армянской письменности и его влияние, экспонаты, посвященные периоду Киликийского армянского царства, рукописи разных периодов, первая армянская печатная книга", – сообщила Хелен Эванс.
Экспозиция в основном будет составлена из экспонатов музея Первопрестольного Святого Эчмиадзина, Матенадарана и Музея истории, будут представлены также некоторые сокровища армянской средневековой культуры, хранящиеся в церкви Сурб Акобянц  Иерусалима, Католикосате Великого Дома Киликийского, конгрегации Мхитаристов. Образцы представят также учреждение "Гюльбенкян" и некоторые неармянские источники.