Լիբանան. քաղաքական ճգնաժամի հնարավոր պատճառները
Վերջին օրերի ընթացքում Լիբանանում տեղի ունեցող իրադարձությունները շատերի մոտ անհանգստություն են առաջացնում։ Պատճառը քաղաքական լարվածությունն է՝ կապված երկրի վարչապետ Սաադ Հարիրիի հայտարարած հրաժարականի հետ, ինչը, չի բացառում, որ կարող է հանգեցնել Լիբանանում անկայունության նոր փուլի։
Հիշեցնենք, որ աշխատանքային այցով Սաուդյան Արաբիայում գտնվող Լիբանանի վարչապետը հայտարարել էր, որ հրաժարական է տալիս, քանի որ, իր կարծիքով, «իր կյանքին վտանգ է սպառնում»։ Նրա խոսքով՝ իր դեմ դավեր են նյութում, իսկ Լիբանանում տիրում է այնպիսի մթնոլորտ, ինչպիսին տիրում էր իր հոր՝ Լիբանանի նախկին վարչապետ Ռաֆիկ Հարիրիի մահից առաջ։ Լիբանանի գործող վարչապետն այդ ամենում մեղադրել է Իրանին և նրա կողմից աջակցություն ստացող «Հեզբոլլահ» շարժմանը։ Քաղաքական գործչի հայրը՝ Ռաֆիկ Հարիրին, ևս ղեկավարել է Լիբանանի կառավարությունը և մահացել 2005 թվականին մեքենայի պայթյունից։ Հոր սպանությունից հետո Հարիրին ղեկավարել է նրա կողմից ստեղծված սունիական «Հանուն ապագայի շարժումը»։
Սաադ Հարիրին եղել է Լիբանանի վարչապետ 2009-2011 թվականներին։ 2011 թվականին Լիբանանի ընդդիմադիր կուսակցությունները դուրս եկան Լիբանանի նախարարների կաբինետից՝ ի նշան բողոքի, որ կառավարությունն ունակ չէ կոշտ որոշումներ կայացնել։ Այդ ամենը հանգեցրեց նախարարների կաբինետի քայքայման։ Արդյունքում, Հարիրին շարունակեց իրականացնել վարչապետի պարտականությունները ևս չորս ամիս՝ մինչև Լիբանանի նոր կառավարության ձևավորումը (2011 թվականի հունիսի 13)։ 2012 թվականին Սիրիան Հարիրիի ձերբակալության հրաման տվեց՝ մեղադրելով նրան սիրիական ընդդիմադիր խմբերին զենքով զինելու և ֆինանսավորելու մեջ։ Նախորդ տարի նոյեմբերին Հարիրին կրկին նշանակվեց Լիբանանի վարչապետի պաշտոնում՝ խոստանալով Լիբանանին նոր դարաշրջան երկու տարի շարունակվող քաղաքական անկայությունից հետո։
Հարիրին մշտապես աչքի է ընկել Իրանի և «Հեզբոլլահի» դեմ ուղղված տրամադրություններով։ Նրա համոզմամբ՝ Իրանը «վախ ու ավերածություն» է տարածում հարևան երկրներում, այդ թվում՝ Լիբանանում։ Հաշվի առնելով Իրանի հանդեպ նրա վերաբերմունքը՝ թերևս պատահական չեն նրա հաճախակի այցերը Սաուդյան Արաբիա, որը համարավում է տարածաշրջանում Իրանի գլխավոր հակառակորդը, բացի այդ, Հարիրին ծնվել է հենց այդ երկրում։ Ի դեպ, ինչպես արդեն նշվեց, հենց այս երկրից էլ նա հայտարարել է իր հրաժարականի մասին: Լիբանանի նախագահ Միշել Աունին դեռևս չի ընդունել Հարիրիի հրաժարականը՝ հայտարարելով, որ սպասում է վարչապետի վերադարձին՝ պարզելու հրաժարականի պատճառները։ Միչդեռ Լիբանանի վարչապետը բացակայում է երկրից, նախագահն ու Լիբանանի քաղաքական և կրոնական գործիչներն ակտիվ քննարկումներ են անցկացնում՝ կանխելու երկրում ստեղծված ճգնաժամը և միջդավանական հարաբերությունների հնարավոր սրումը։ Նշենք, որ վարչապետի հանկարծակի հրաժարականն անհանգստություն է առաջացրել նաև հանրության շրջանում: Ինչևէ, առայժմ հայտնի չէ՝ արդյոք Հարիրին մտադիր՞ է վերադառնալ Լիբանան, թե՞ ոչ։
Ուշագրավ է, որ, ըստ որոշ աղբյուրների, Հարիրին Սաուդյան Արաբիայում գտնվում է տնային կալանքի տակ, քանի որ նրան կասկածում են կոռուպցիոն սկանդալի հետ կապ ունենալու մեջ: «Ալ-մուստակբալ» շարժման ներկայացուցիչներն արդեն հերքել են այս տեղեկությունը՝ հայտարարելով, որ Հարիրին արդեն մեկնել է Էր Ռիադից և այժմ աշխատանքային այցով գտնվում է ԱՄԷ-ում: Ինչևէ, կասկածները, որ Հարիրին Սաուդյան Արաբիա է մեկնել ոչ միայն աշխատանքային այցով, և որ նրա շարժման ներկայացուցիչների հայտարարությունները կարող են կեղծ լինել, հաստատում է այն հանգամանքը, որ Լիբանանի վարչապետն Էմիրատներից կրկին վերադարձել է Սաուդյան Արաբիա:  «Հեզբոլլահ» շարժման ղեկավար Հասան Նարսուլան իր հերթին հայտարարել է, որ Հարիրիի հրաժարականի պատճառները պետք է փնտրել Սաուդյան Արաբիայում: Նրա խոսքով՝ հենց այդ երկիրն է ստիպել Լիբանանի վարչապետին հրաժարական տալ: Հասան Նարսուլանի կարծիքով, Սաուդյան Արաբիան կարող էր դիմել նման քայլի, քանի որ այնտեղ պնդում են, որ իրենց սպառնացող բոլոր ահաբեկչությունների հետևում կանգնած է «Հըզբոլլահ»-ը, և նրանք ճնշում են գործադրում լիբանանյան կառավարության վրա, որպեսզի վերջինս զսպի զինյալներին:
Չի բացառվում, որ Լիբանանում պարբերաբար նկատվող քաղաքական անկայունությունը նաև երկրում առկա յուրահատուկ էթնո-դավանաբանական քաղաքական համակարգի հետևանք է: Սահմանադրության համաձայն՝ Լիբանանը խորհրդարանական հանրապետություն է: Օրենսդիր իշխանությունը պատկանում է խորհրդարանին, իսկ գործադիրը՝ նախագահին, ով այն իրականացնում է նախարարների կաբինետի միջոցով: Լիբանանի սահմանադրական համակարգի առանձնահատկություն հանդիսանում է դավանանքային սկզբունքը, որի համաձայն՝ պետական բարձր պաշտոններում նշանակումներ կատարելիս անհրաժեշտ է որոշակի հավասարակշռություն պահպանել կրոնական տարբեր համայնքների ներկայացուցիչների միջև: Մասնավորապես, երկրի նախագահի պաշտոնը պետք է զբաղեցնի մարոնիական համայնքի ներկայացուցիչ, վարչապետինը՝ սունի, խորհրդարանի նախագահինը՝ շիա, փոխվարչապետինը և խորհրդարանի փոխնախագահինը՝ ուղղափառ և այլն: Ընդ որում, նման կառուցվածքը պատմական հիմքեր ունի և բնավ պատահական չէ: Լիբանանում ապրում են առնվազն 17 էթնիկ և կրոնական խումբ՝ մուսուլմաններ, քրիստոնյաներ, կա նաև ոչ մեծ թվով հրեական համայնք:
Լիբանանի իշխող շերտերում կարևոր տեղ են զբաղեցնում նաև հայ համայնքի ներկայացուցիչները: Լիբանանում հայ համայնքի գոյության ողջ ընթացքում հայերն ակտիվ մասնակցություն են ունեցել երկրի կյանքի տարբեր ոլորտներում՝ քաղաքական, մշակութային, տնտեսական, կրոնական և այլն: Նրանք մշտապես մեծ ներդրում են ունեցել երկրի զարգացման գործում: Նշենք, որ այդ պետության գոյության ողջ ընթացքում նախագահի պաշտոնը 3 անգամ զբաղեցրել են հայեր: Առաջինը Քամիլ Նիմր Շամունն էր (1952-1958 թթ.): Նրա նախագահության տարիներին լիբանանյան խորհրդարանում 10 մանդատ հատկացվել է հայերին:  Երկրորդ հայ նախագահը եղել է Էլիաս Յուսուֆ Սարգիսը (1976-1982թթ.): Լիբանանի վերջին հայ նախագահն էր Էմիլ Ջամիլ Լահուդը (1998-2007թթ.): Նախքան նախագահ դառնալը՝ 1997 թվականին, նրա ջանքերով Լիբանանի Ազգային ժողովն ընդունեց բանաձև, որով ապրիլի 24-ը ճանաչվեց հայ ժողովրդի աղետալի կոտորածի Հիշատակի օր:

Lebanon: The Possible Causes of Political Crisis
The recent events in Lebanon have raised concerns among many people. The reason is political tension connected with the resignation of Prime Minister Saad Hariri, which does not rule out the possibility of a new phase of instability in Lebanon.
Recall, that Lebanese Prime Minister on his working visit to Saudi Arabia announced that he was going to resign as he thinks his life is in danger. According to him, there is an atmosphere in the country similar to one at the time before his father’s - former Lebanese Prime Minister Rafic Hariri’s death. Lebanon's current Prime Minister blamed Iran and the "Hezbollah" movement for the current situation. The father of the politician, Rafic Hariri, also led the Lebanese government and died in a car bomb explosion in 2005. Following his father's murder, Hariri led his Sunni Future Movement.
Saad Hariri was the Lebanese prime minister in 2009-2011. In 2011, the Lebanese opposition parties came out of the Cabinet in order to protest against the government which was "unable to make tough decisions". All this led to the collapse of the Cabinet. As a result, Hariri continued to fulfill the duties of the Prime Minister four months before the formation of a new Lebanese government (June 13, 2011). In 2012, Syria issued an order for Hariri's arrest, accusing him of arming and funding Syrian opposition groups. In November last year, Hariri was again appointed as prime minister of Lebanon, promising a new era after two years of political unrest in the country.
Hariri has always been fixed on Iran and Hezbollah. In his opinion, Iran has always spread "fear and destruction" in neighboring countries, including Lebanon. Taking into account his attitude towards Iran, it is not accidental that he paid frequent visits to Saudi Arabia, which he considers to be the main enemy of Iran in the region, besides, he was also born there. By the way, it was in Saudi Arabia, as already mentioned, that he declared his resignation from the post of Prime Minister. Lebanese President Michel Aoun has not accepted Hariri's resignation yet, saying that he is waiting for the Prime Minister's return to find out the reasons for his resignation. While the Prime Minister of Lebanon is missing from the country, the President and Lebanese political and religious figures are actively engaged in debating the crisis in the country and the possible escalation of interfaith relations. It should be noted that the resignation of the prime minister caused anxiety among the public. However, it is not known yet whether Hariri is going to return to Lebanon or not.
It is noteworthy that, according to some sources, Hariri is under house arrest in Saudi Arabia, because of suspicion of having connection with the corruption scandal. Representatives of the Al-Mustaqbal movement already denied this information, saying that Hariri has already left El Riyadh and is now in the UAE on a working visit. However, doubts that Hariri traveled to Saudi Arabia not only for a business trip and that the statements of his movement's representatives may be false, confirm the fact that the Lebanese Prime Minister has returned back to Saudi Arabia from the Emirates. Hezbollah leader Hasan Nasrallah in  turn said that the reasons for Hariri's resignation should be sought in Saudi Arabia. According to him, this country has forced the Lebanese Prime Minister to resign. In Hassan Nasrallah's opinion, Saudi Arabia could do this as they insist that Hezbollah is behind all the threats to the country’s security and that they are pressuring the Lebanese government to curb the militants.
It is not excluded that the political instability in Lebanon is a consequence of the unique ethno-religious political system in the country. According to the Constitution, Lebanon is a Parliamentary Republic. The legislative power belongs to the parliament, and the executive one to the president, who fulfills it through the ministerial cabinet. The peculiarity of the Lebanese constitutional system is the doctrine, according to which, when appointing high-ranking officials, there is a need to maintain a balance between the representatives of different religious communities. In particular, the post of the country's president must be held by the representative of the Marian community, the prime minister, should be Sunni, the parliament speaker - Shiite, the vice prime minister and the vice president of the parliament - orthodox, etc. Moreover, such a structure has historical bases and it is not accidental. There are at least 17 ethnic and religious groups living in Lebanon, Muslims, Christians, and a small number of Jewish communities.
Representatives of the Armenian community also occupy an important place in the ruling circles of Lebanon. Throughout the existence of the Armenian community in Lebanon, Armenians have been active in different spheres of life in the country: political, cultural, economic, religious, etc. They have always made a great contribution to the country's development. It should be noted that during the whole existence of the state, the president post was three times occupied by the Armenians. The first one was Camille Nimr Chamoun (1952-1958). During his presidency, 10 mandates in the Lebanese parliament were allocated to Armenians. The second Armenian president was Elias Joseph Sarkis (1976-1982). The last Armenian president of Lebanon was Émile Jamil Lahoud (1998-2007). Before his presidency, in 1997, through his efforts, the Lebanese National Assembly adopted a resolution recognizing April 24 as the Remembrance Day of the Armenian Genocide.