ԵՄ-ն մինչև տարվա վերջ կկազմի օֆշոր-երկրների սև ցուցակ
ԵՄ-ն աշխատում է «ֆինանսական միջնորդների» վերահսկման և կարգավորման համակարգի վրա և մինչև տարվա վերջ կներկայացնի այն օֆշոր-երկրների ցուցակը, որտեղ ընկերությունները և ֆիզիկական անձինք գործունեություն են ծավալում՝ խուսափելով պետական հարկերից: Այս մասին, ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, հայտարարել է էկոնոմիկայի և ֆինանսների հարցերով եվրակոմիսար Պիեռ Մոսկովիսին:
«Մենք խոստացել ենք նախապատրաստել հարկերից խուսափողների «սև ցուցակ» մինչև 2017 թվականի ավարտը: ԵՄ-ն խիստ է լինելու նրանց հանդեպ, ովքեր արժանի են դրան», - ասել է Մոսկովիսին: Նա հստակեցրել է, որ այս պահին ուսումնասիրվում է 90 երկիր, և եթե նրանք «չեն ցանկանում հայտնվել այդ ցուցակում, նրանք պետք է ընդունեն ԵՄ սահմանած բոլոր կանոնները»:

ЕС до конца года составит черный список стран-офшоров
ЕС работает над системой контроля и регулирования "финансовых посредников" и до конца этого года представит список стран офшоров, где компании и частные лица ведут финансовую деятельность, избегая национального налогообложения. Об этом, как передает ТАСС, заявил еврокомиссар по вопросам экономики и финансов Пьер Московиси.
"Мы обещали подготовить "черный список" так называемых налоговых раев до конца 2017 года. ЕС будет строг к тем, кто этого заслуживает", - сказал Московиси. Как он уточнил, в настоящий момент отслеживаются 90 стран, и если они "не хотят попасть в этот список, они должны принять все установленные ЕС правила".