Պուտինն ընդծել է Հայ առաքելական եկեղեցու դերը հայ–ռուսական հարաբերությունների համատեքստում
Հայ առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի ձևավորման 300-ամյակին նվիրված հանդիսավոր արարողության մասնակիցներին ողջունել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը   և նշել, որ այն իսկական հոգևոր կենտրոն է դարձել հազարավոր մարդկանց համար, հայտնում է NEWS.am-ը՝ վկայակոչելով Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
«Ողջունում եմ ձեզ Մոսկվայում՝ Հայ առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանյան և Նոր Նախիջևանի թեմի ձևավորման 300-ամյակի առթիվ»,– ասված է հաղորդագրության մեջ։
Պուտինը նաև ընդգծել է Ռուսաստանի և Հայաստանի ժողովուրդներին դարեր շարունակ կապող ավանդական բարեկամական և բարիդրացիական հարաբերությունների ամրապնդման գործում թեմի ունեցած ավանդի կարևորությունը։
ՌԴ նախագահը նշել է, որ «սկսելով իր պատմությունը հեռավոր 1717 թվականին՝ թեմը միավորել է ՌԴ տարածքում գործող հայկական եկեղեցիները, դարձել է իսկական հոգևոր կենտրոն հազարավոր մարդկանց համար և հայ ժողովրդի ինքնաբավ մշակույթի, ավանդույթների և սովորույթների պահպանման կարևորագույն գործոն»։
Հարյուրամյակներ շարունակ Թեմը կարևոր մարդասիրական, լուսավորչական, բարեգործական առաքելություն է կատարում՝ հոգալով հասարակության մեջ բարոյական արժեքների, խաղաղության, բարու և արդարության իդեալների պահպանման մասին։
Թեմը ուշադրություն է դարձնում դեռահաս սերնդի դաստիարակությանը, ինչպես նաև Ռուս ուղղափառ եկեղեցու հետ արդյունավետ երկխոսության զարգացմանը։ Պուտինը նաև նշել է, որ նման մեծածավալ աշխատանքը ամենախորին հարգանքի և ճանաչմանն է արժանի։

Путин: "Епархия Армянской апостольской церкви стала настоящим духовным центром для тысяч людей"
Президент РФ Владимир Путин поприветствовал участников торжественного мероприятия, посвящённого 300-летию образования Российской и Ново-Нахичеванской епархии Армянской апостольской церкви, отметив, что она стала настоящим духовным центром для тысяч людей, передает РИА Новости.
"Приветствую вас в Москве по случаю 300-й годовщины образования Российской и Ново-Нахичеванской епархии Армянской апостольской церкви — одной из древнейших христианских церквей мира", - говорится в соответствующей телеграмме, опубликованной на сайте Кремля.
Путин также подчеркнул исключительную важность вклада епархии в укреплении традиционно дружественных, добрососедских отношений, которые на протяжении многих веков связывают народы России и Армении.
Президент РФ отметил, что "начав свою историю в далёком 1717 году, Епархия объединила армянские церкви, существовавшие на территории тогдашней России, стала настоящим духовным центром для тысяч людей, важнейшим фактором сбережения самобытной культуры армянского народа, его обычаев и традиций".
На протяжении столетий Епархия выполняет важную гуманистическую, просветительскую, благотворительную миссию, искренне заботится об утверждении в обществе непреходящих нравственных ценностей, идеалов мира, добра и справедливости, отметил Путин.
Епархия уделяет внимание воспитанию подрастающего поколения, а также развитию плодотворного диалога с Русской православной церковью, с представителями других традиционных религий России, подчеркнул глава РФ. Президент также добавил, что "такая большая, многогранная работа заслуживает самого глубокого уважения и признания".