Սաուդյան Արաբիայում ձերբակալված արքայազններին առաջարկել են գնել իրենց ազատությունը
Սաուդյան Արաբիայի իշխանություններն առաջարկել են արքայազններին ու նախկին նախարարներին, ովքեր ձերբակալվել են կոռուպցիայի կասկածանքով, վճարել սեփական ազատության համար, հայտնում է Financial Times պարբերականը։
Պարբերականի տվյալներով՝ շատ ձերբակալվածներ պատրաստ են գործարքի գնալու իշխանությունների հետ, չնայած որ նրանք «բանտարկված» են Էր-Ռիադի Ritz-Carlton հյուրանոցում։
Վճարից բացի կա ազատ արձակման ևս մեկ պայման. ազատություն ստացած բոլոր անձիք պետք է պարտադիր կերպով հավատարմության երդում տան թագաժառանգ արքայազն Մուհամմադ բեն Սալման Ալ Սաուդին, ով էլ դարձել է հակակոռուպցիոն արշավի նախաձեռնող։
Նշենք, որ ձերբակալվածների թվում են ոչ միայն թագավորության, այլև ամբողջ աշխարհի բազմաթիվ հարուստ մարդիկ, օրինակ Forbes-ի ցուցակում 22-րդ տեղը զբաղեցնող թագավորի զարմիկ Ալ-Վալիդ իբն Թալալ աս-Սաուդը։

Арестованным в Саудовской Аравии принцам предложили выкупить свою свободу
Власти Саудовской Аравии предложили принцам и бывшим министрам, задержанным по подозрению в коррупции, заплатить за своё освобождение. Об этом сообщает life.ru со ссылкой на издание Financial Times.
Как сообщалось ранее, среди задержанных оказалось немало богатых людей не только королевства, но и всего мира - например, занимающий 22-е место в списке Forbes племянник короля Аль-Валид ибн Талал Аль Сауд.
По данным издания, многие задержанные готовы пойти на сделку с властями, несмотря на то что заточение они отбывают в фешенебельной гостинице Ritz-Carlton в Эр-Рияде.
При этом есть еще одно условие освобождения: все получившие свободу таким образом должны в обязательном порядке дать присягу на верность наследному принцу Мухаммеду бен Сальману Аль Сауду, который и стал инициатором антикоррупционной кампании.