Լուկաշենկոն ստորագրեց ԵԱՏՄ-ի Մաքսային օրենսգրքի մասին պայմանագրի վավերացման օրենքը
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ստորագրել է Եվրասիական տնտեսական միության Մաքսային օրենսգրքի մասին պայմանագրի վավերացման հրամանագիրը, փոխանցում է Արցախպրեսը:
Համապատասխան օրենքը նոյեմբերի 17-ին զետեղվել է հանրապետության ազգային իրավական ինտերնետ-պորտալում:
Փաստաթուղթը Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի (ստորին պաալատ) կողմից ընդունվել էր հոկտեմբերի 25-ին: Հոկտեմբերի 27-ին դրան հավանություն էր տվել Հանրապետության խորհուրդը: Փաստաթուղթը ԵԱՏՄ-ի անդամ հինգ պետությունների ղեկավարների կողմից ստորագրվել Է 2017 թվականի ապրիլի 11-ին:
Նախատեսվում Է, որ օրենսգիրքն ուժի մեջ կմտնի այն բանից հետո, երբ ծանուցումներ ստացվեն մասնակից բոլոր երկրների (Ռուսաստան, Բելառուս, Հայաստան, Ղախստան, Ղրղզստան) կողմից պայմանագրի վավերացման վերաբերյալ: Սպասվում Է, որ դա տեղի կունենա 2018 թվականի հունվարի սկզբին:

Лукашенко подписал закон о ратификации договора о Таможенном кодексе ЕАЭС
Президент Белоруссии Александр Лукашенко подписал закон о ратификации республикой договора о таможенном кодексе Евразийского экономического союза. Закон опубликован в пятницу на национальном правовом интернет-портале страны, сообщает РИА Новости.
Ранее, 25 октября, документ был принят Палатой представителей Национального собрания Белоруссии и 27 октября одобрен Советом республики Национального собрания.
Как ожидается, Таможенный кодекс стран ЕАЭС должен вступить в действие с 1 января 2018 года. Ранее в Евразийской экономической комиссии отмечали, что Таможенный кодекс ЕАЭС станет одним из ключевых документов нормативно-правовой базы союза, который повысит уровень унификации и согласованности между странами евразийской "пятерки" в сфере таможенного регулирования. В основе проекта кодекса ЕАЭС- переход на электронные технологии, улучшение условий ведения внешнеэкономической деятельности, в частности, стимулирование экспорта.