Եվրախորհրդարանի բանաձևում կարևորվեց Արցախի ինքնորոշման իրավունքը
ԱլԳ երկրների հետ համագործակցության ակնկալիքներն ու ԱլԳ հետագա զարգացումը ուրվագծող բանաձևը, որն ընդունվեց նոյեմբերի 15-ին՝ Արևելյան Գործընկերության գագաթաժողովին ընդառաջ, կարևորվեց այդ թվում` Ղարաբաղյանը հակամարտությանն անդրադարձի տեսանկյունից: Բանաձևում կոչ է արվում ոչ միայն դադարեցնել ռազմական թշնամանքը, որը վտանգում է զինվորների և քաղաքացիական անձանց կյանքը, այլ նաև անդրադարձ է կատարում հայկական կողմերի համար կարևոր մի շարք հարցերի:
Նախ, բանաձևն անդրադառնում է ինքնորոշման իրավունքին՝ նշելով, որ Եվրախորհրդարանը աջակցում է 2009թ.-ին ընդունված հիմնական սկզբունքները՝ տարածքային ամբողջականություն, ազգերի ինքնորոշում, ուժի չկիրառում: Ավելին, կոչ է արվում հակամարտության կողմերին կիրառել այդ սկզբունքները՝ լուծելու Ղարաբաղյան հակամարտությունը: Նշենք, որ մեկ անգամ չէ, որ հայկական կողմերը հայտարարել են, որ Ղարաբաղյանը հակամարտությունը պետք է լուծվի՝ հիմք ունենալով հենց այդ սկզբունքները՝ միևնույն ժամանակ շեշտելով, որ Արցախի ժողովուրդը պետք է ինքը որոշի իր ճակատագիրը:
Երկրորդ, Եվրախորհրդարանը կոչ է անում իրականացնել վստահության կառուցման միջոցառումներ, ինչպես նաև հայ ու ադրբեջանցի քաղհասարակության անդամների միջև ապահովել երկխոսություն: Այն, որ փոխվստահության մթնոլորտի ստեղծումը անչափ կարևոր է հակամարտության կարգավորման գործընթացում, մշտապես բարձրաձայնվել է նաև հայկական կողմերից, հատկապես Ապրիլյան պատերազմից հետո: Հիշեցնենք, որ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները (ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնում, հետաքննության մեխանիզմների ներդրում), որոնք ադրբեջանական կողմը հրաժարվում է իրականացնել, ուղղված են հենց նպաստելու հանրությունների միջև վստահության ձևավորմանը:
Երրորդ, բանաձևում կոչ է արվում նաև պահպանել հրադադարի ռեժիմը: Թե´ միջազգային հանրության և թե´ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների համար առավել քան ակնհայտ է, որ հրադադարի ռեժիմի խախտողը մշտապես եղել և մնում է Ադրբեջանը: Այնուամենայնիվ, հաշվի առնելով մի շարք հանգամանքներ (որոնք, սակայն, միշտ չէ, որ միանշանակ ընկալելի են լինում հայկական կողմերի համար), հասցեական հայտարարություններ գրեթե չեն հնչում: Սա, բնականաբար, չի կարող իր բացասական ազդեցությունը չունենալ ընդհանուր իրավիճակի վրա, քանզի միջազգային հանրության լռությունն Ադրբեջանի կողմից ընկալվում է որպես աջակցություն:
Ամփոփելով, պետք է նշել, որ չնայած այն հանգամանքին, որ Եվրախորհրդարանի այս բանաձևը որևէ պարտադիր ուժ չունի և միայն խորհրդատվական բնույթ է կրում, Ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում այն անդրադառնում է հայկական կողմերի համար բավականին կարևոր հարցերի: Նման բանաձևերն, իհարկե, ապահովում են դրական ֆոն, ինչը, սակայն, բավարար չէ հակամարտության կարգավորման իրական առաջընթացին նպաստելու համար:

В резолюции Европарламента подчеркнута важность права Арцаха на самоопределение
Резолюция, очерчивающая намерение по сотрудничеству со странами Восточного Партнерства и его дальнейшее развитие, принятая 15-го ноября - накануне саммита по Восточному Партнерству, была важна также с точки зрения карабахского конфликта. Резолюция не только содержит призыв остановить военное противостояние, которое ставит под угрозу жизни солдат и гражданских лиц, но также обращается к ряду важных для двух армянских сторон вопросов.
Во-первых, резолюция обращается к праву на самоопределение, отмечая, что Европарламент поддерживает основные принципы, принятые в 2009-ом году – территориальную целостность, право народов на самоопределение, неприменение силы и угрозы силы. Более того, содержится призыв к сторонам конфликта применять названные принципы для решения карабахского конфликта. Отметим, что армянская сторона не раз заявляла о том, что карабахский конфликт должен быть разрешен на основании именно приведенных выше трех принципов, одновременно подчеркивая, что народ Арцаха сам должен решать свою судьбу.
Во-вторых, Европарламент призывает осуществлять меры по формированию доверия, как и обеспечить диалог между армянскими и азербайджанскими гражданскими обществами. То, что создание атмосферы доверия очень важно в процессе урегулирования конфликта, постоянно озвучивалось также именно представителями армянских сторон, особенно после апрельской войны. Напомним, что договоренности, достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге (расширение офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ, применение механизмов расследования), которые азербайджанская сторона отказывается исполнять, направлены именно на формирование доверия между обществами.
В-третьих, резолюция также призывает сохранять режим перемирия. Как для международной общественности, так и для сопредседателей МГ ОБСЕ очевидно, что нарушителем режима перемирия всегда был и остается Азербайджан. Тем не менее, учитывая ряд обстоятельств (которые не всегда однозначно воспринимаются армянскими сторонами), адресные заявления почти не звучат. Это, естественно, не может не иметь отрицательного воздействия на общую ситуацию, поскольку молчание международной общественности воспринимается Азербайджаном как поддержка.
Обобщая сказанное, необходимо отметить, что, несмотря на то обстоятельство, что эта резолюция Европарламента не имеет какой-либо обязующей силы и носит только рекомендательный характер, в контексте карабахского конфликта она обращается к довольно-таки важным для армянских сторон вопросам. Подобные резолюции, конечно, обеспечивают положительный фон, чего, однако, недостаточно для того, чтобы способствовать реальному продвижению урегулирования конфликта.