ԱՊԼ-ն աջակցել է Սաուդյան Արաբիային Իրանի դեմ պայքարում
Արաբական պետությունների լիգան նոյեմբերի 19-ին կայացած արտակարգ նիստում լիարժեք աջակցություն է հայտնել Սաուդյան Արաբիային Իրանի դեմ նրա գործողություններում, հայտնում է «Ալ Արաբիան»։
Կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ահմեդ Աբուլ Գեյթը հայտարարել է, որ Իրանը վտանգ է ներկայացնում ինչպես Սաուդյան Արաբիայի, այնպես էլ Պարսից ծոցի այլ երկրների համար։
«Սաուդյան Արաբիայի ուղղությամբ 76 բալիստիկ հրթիռ է արձակվել, բոլոր հրթիռները՝ իրանական արտադրության: Այդ կապացությամբ մենք մեր համերաշխությունն ենք հայտնում Սաուդյան Արաբիային այն ամենում, ինչ վերաբերվում է նրա ազգային անվտանգության պաշտպանությանը», - ընդգծել է Գեյթը։
Արտակարգ հանդիպումը նախաձեռնվել էր Էր-Ռիադի կողմից՝ «Իրանի կողմից մի շարք խախտումներից հետո», ասվում է հաղորդագրությունում։

Лига арабских государств поддержала Саудовскую Аравию в борьбе против Ирана
Лига арабских государств поддержала Саудовскую Аравию в ее действиях против Ирана. Об этом говорилось на чрезвычайном заседании организации, которое прошло 19 ноября, сообщает gordonua.com со ссылкой на Al Arabiya.
Генеральный секретарь организации Ахмед Абуль Гейт заявил, что Иран представляет опасность как для Саудовской Аравии, так и других стран Персидского залива.
"76 баллистических ракет были выпущены по Саудовской Аравии, все ракеты – иранского производства. Поэтому мы подтверждаем нашу полную солидарность с Саудовской Аравией во всем, что касается защиты ее национальной безопасности", – подчеркнул Гейт.
Чрезвычайное заседание Лиги арабских государств было инициировано Эль-Риядом после серии нарушений со стороны Ирана, говорится в сообщении.