ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը փակուղային է համարում Մինսկի համաձայնությունների կատարման հետ կապված իրավիճակը
Ուկրաինայի արևելքում հակամարտության կողմերը պետք է քաղաքական կամք դրսևորեն հաղթահարելու համար Մինսկի համաձայնությունների կատարման հետ կապված ճգնաժամը: Նման կարծիք հայտնել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերը, հայտնում է Interfax-ը:
«Մենք փակուղում ենք հայտնվել այն հարցում, որը վերաբերվում է Մինսկի պայմանավորվածությունների կատարմանը, և դրանից դուրս գալու միակ տարբերակը քաղաքական կամքն է», - հայտարարել է Գրեմինգերը: Նա հավելել է, որ իրենք քննադատում են հրադարարի և պայմանավորվածությունների ցանկացած այլ խախտում: Նրա խոսքով, ներգրաված բոլոր կողմերը պետք է կենտրոնանան դրանց կատարման վրա:

OSCE Secretary General: Only the Sides Themselves Can Achieve a Peaceful Settlement of Karabakh Conflict
"The only way to resolve the Nagorno Karabakh conflict is for the sides to return to the negotiation table in good faith," OSCE Secretary General Thomas Greminger told an interview to Russian Interfax agency, Artsakhpress reports.
Responding to the question what steps need to be taken to improve the situation around the Karabakh conflict Greminger said that the OSCE provides a forum for dialogue and supports the sides in working towards a lasting peace. "For this, there needs to be a genuine political will and commitment from the sides. Only the sides themselves can achieve a peaceful settlement – the OSCE cannot impose a solution," said the OSCE Secretary General.