«Ինչը՞ կհաղթի կյանքում հերոսին». հայտնի է Զիմբաբվեի նախագահի պաշտոնանկության պատճառը
Զիմբաբվեի իշխող «Զիմբաբվեի աֆրիկյան ազգային միություն-Հայրենասիրական ճակատ» կուսակցության քարտուղարի տեղակալ Փոլ Մանգվանան հայտարարել է, որ կուսակցությունը նոյեմբերի 22-ին իմփիչմենթ կհայտարարի երկրի նախագահ Ռոբերտ Մուգաբեին։
Մանգվանայի խոսքերով տեղի ունեցողի հիմնական պատճառն այն է, որ 93-ամյա քաղաքական գործիչը թույլ է տվել կնոջը «ուզուրպացնել կառավարության լիազորությունները»։
Նշենք, որ Զիմբաբվեի սահմանադրությունը նախատեսում է նախագահին պաշտոնից հեռացնելու հնարավորություն եթե նա խախտում է սահմանադրությունը կամ ի վիճակի չէ կատարելի իր պարտականությունները:

Раскрыта причина свержения президента Зимбабве
Правящая партия Зимбабве ЗАНУ-ПФ проведет импичмент президента Роберта Мугабе из-за того, что тот позволил жене узурпировать власть. Об этом заявил высокопоставленный член партии Пол Мангавана, передает lenta.ru.
"Он стойкий человек, он слышит голоса людей, но не хочет их слушать", - пояснил Мангавана. По его словам, президент позволил супруге захватить власть и назначать угодных ей госслужащих. Мангавана пояснил, что глава государства также ввиду возраста - ему 93 года - не может справляться со своими обязанностями.
Конституция страны предусматривает возможность отстранения президента от власти, если он нарушает конституцию или не способен выполнять свои обязанности. Как передает Sky News, парламент Зимбабве планирует объявить импичмент Мугабе 22 ноября