ԵՄ-ում Գերմանիան առաջատարն է ապաստանի հայտերի տրամադրմամբ
2017թ. առաջին կեսին Գերմանիան ապաստան տրամադրելու ավելի մեծ թվով հայտ է քննարկել, քան Եվրամիության մյուս բոլոր երկրները միասին: Այս մասին երկուշաբթի՝ դեկտեմբերի 4-ին, հայտնում է NEWS.am-ը՝ վկայակոչելով Die Welt պարբերականը:
Die Welt-ը նշում է, որ ԵՄ վիճակագրական գործակալության տվյալները տարբերվում են Գերմանիայի Միգրացիայի եւ փախստականների գործերով դաշնային գործակալության (BAMF) տվյալներից:
Գերմանիան փախստականների համար շարունակում է մնալ առավել ցանկալի նպատակ, հայտնում է Die Welt-ը: Պարբերականի տեղեկություններով՝ 2016-ի ապրիլից սկսած այս երկիր ամեն ամիս ժամանում է մոտ 15 հազար նոր ապաստան փնտրող:
Դեկտեմբերի 3-ին հայտնի է դարձել, որ Գերմանիայի կառավարությունը մեծացրել է կամավոր հայրենադարձներին հատկացվող գումարը: Այսպես՝ 3 անդամից բաղկացած փախստականների ընտանիքը, որին մերժվել է ապաստանի տրամադրումը, եւ որը կորոշի կամավոր հայրենիք վերադառնալ, կարող է մինչեւ 6 հազար եվրո ստանալ:
2017-ի փետրվարից հոկտեմբեր միայն 8639 փախստական է համաձայնվել կամավոր տուն վերադառնալ: Եվս 19520 մարդու Գերմանիայի իշխանություններն արտաքսել են:

Германия лидирует в ЕС по рассмотрению заявок на убежище
За первые 6 месяцев 2017 года Германия рассмотрела больше заявок на предоставление убежища, чем все остальные страны Евросоюза вместе взятые. Об этом в понедельник, 4 декабря, пишет газета Die Welt
Die Welt отмечает, что данные статистического агентства ЕС расходятся с данными Федерального ведомства Германии по делам миграции и беженцев (BAMF). По подсчетам последнего, в ФРГ рассмотрели более 388 тысяч заявок на предоставление убежища.
С апреля 2016 года в эту страну ежемесячно прибывают около 15 тысяч новых соискателей убежища.
В субботу, 3 декабря, стало известно, что немецкое правительство увеличило суммы выплат добровольным репатриантам. Так, семья беженцев их трех человек, которой было отказано в предоставлении убежища и которая решит добровольно вернуться на родину, может получить до 6000 евро.
С февраля по октябрь 2017 года лишь 8639 беженцев согласились добровольно вернуться домой. Еще 19520 человек были депортированы немецкими властями.