Լիբանանահայ անկախ հետազոտող. Լիբանանում ճգնաժամը չի ավարտվել (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Լիբանանի ներքին քաղաքականության վերջին զարգացումների վերաբերյալ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց լիբանանահայ անկախ բլոգեր / հետազոտող և Նոր արևելյան քաղաքական ֆորումի հիմնադիր՝ Եղիա Թաշչյանի հետ:
- Լիբանանի վարչապետը, կարծես թե, փոխել է ծրագրերը և չի պատրաստվում հրաժարական տալ: Ըստ Ձեզ՝ ինչո՞վ է դա պայմանավորված:
- Թվում է, թե Լիբանանի վարչապետ Սաադ Հարիրին փորձում է հետ վերադառնալ: Սա չի նշանակում, որ մտափոխվել է իր հրաժարականի դիմումի հարցում, պարզապես սպասում է նախագահ Միշել Աունի հետ ունեցած երկխոսության և հանդիպումների արդյունքներին: Նախագահը և վարչապետը, կարծես, լավատես են, որ ձեռք կբերվի նոր գործարք:
Հըզբոլլահի հռետորաբանությունը ևս մեղմացել է: Հըզբոլլահի գլխավոր քարտուղար Սեյիդ Հասան Նասրալան ողջունել է նախագահի ցանկացած նախաձեռնություն: Ավելին՝ վարչապետի ժողովրդականությունը մեծացել է: Անկախության օրը (նոյեմբերի 22-ին), նա ժողովրդի առջև հանդես եկավ հրապարակային ելույթով, մինչդեռ վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Հարիրին խուսափել է մարդկանց հետ շփումից՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով: Սակայն այժմ նա ձայների կարիք ունի առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում, որոնք կկայանան 2018-ի մայիսին: Հարիրին կվերադառնա միայն այն դեպքում, եթե Հըզբոլլահը զիջի և չմիջամտի Ծոցի գործերին:
Ենթադրում եմ, որ Հեզբոլլահը որոշ հարցերում կարող է փոխզիջումներ անել, օրինակ, կարող է որոշ զորքեր դուրս բերել Սիրիայից, ինչպես նաև մեղմացնել տոնայնությունը Սաուդյան Արաբիայի նկատմամբ: Բայց չեմ կարծում, որ Հըզբոլլահը կարող է փոխզիջման գնալ որևէ ներքին հարցի շուրջ: Լիբանանի իշխանության հավասարակշռությունը դեռևս հօգուտ Հըզբոլլահի և դրա դաշնակիցների է:
- Ի՞նչ հետագա զարգացումներ ակնկալել: Կարո՞ղ ենք ասել, որ ճգնաժամը հաղթահարված է:
- Թույլ տվեք պարզեցնել, որ քաղաքացիական պատերազմն ընդհանրապես քննարկման ենթակա չէ: Որոշ լրատվամիջոցներ սկսել էին շահարկել, թե Լիբանանը գտնվում է քաղաքացիական պատերազմի եզրին: Քաղաքացիական պատերազմի համար անհրաժեշտ են երկու զինված հակամարտող կողմեր, ինչպես նաև պետք է լինի իշխանության որոշակի հավասարակշռություն: Մենք չունենք: Ավելին՝ քաղաքական էլիտաները հսկայական ներդրումներ ունեն, և ոչ ոք պատրաստ չէ սպառնալ երկրում իր ունեցած ֆինանսական կամ քաղաքական ներդրումներին:
Սաուդյան Արաբիան չի կարող նման ռազմական գործողություններ ձեռնարկել՝ հաշվի առնելով Եմենում իր խնդիրները: Իսրայելը պատերազմ կսկսեր, եթե համոզված լիներ, որ կհաղթի Հըզբոլլահին: 2006-ի պատերազմն այլ բան ապացուցեց: 11 տարի է անցել, և այդ ժամանակահատվածում Հըզբոլլահի զինյալները ռազմական փորձ են ձեռք բերել Սիրիայում և Իրաքում:
Լիբանանում ճգնաժամը չի ավարտվել, դա դարպաս է, որը կարող է հանգեցնել մեկ այլ ճգնաժամի: Լիբանանում գործարքները ժամանակավոր են: Իսկ Լիբանանի ներքին ցանկացած փոփոխություն արտացոլվում է նաև տարածաշրջանում: Մենք կարող ենք ակնկալել փոփոխություն միայն այն դեպքում, եթե խոշոր խաղացողները հետաքրքրություն չունենան ներկա համակարգի նկատմամբ: Այս պահին, կարծես թե, բոլորը ցանկանում են պահպանել համակարգը:

Независимый армянский эксперт из Ливана: кризис в Ливане не завершен (эксклюзив)
ИАА "Армедиа" представляет эксклюзивное интервью о внутриполитических процессах в Ливане с независимым ливанским блогером-экспертом армянского происхождения, основателем форума "Новая восточная политика" Егиа Ташчяном.
- Премьер-министр Ливана, кажется, изменил свои намерения и не собирается подавать в отставку. Чем это, по-Вашему, обусловлено?
- Кажется, премьер-министр Ливана Саад Харири пытается вернуться обратно. Но это не означает, что он изменил свои намерения по вопросу отставки. Он просто ожидает результата диалога, встреч с президентом Мишелем Ауни. Президент и премьер-министр в вопросе достижения нового соглашения между ними, кажется, являются оптимистами.
Риторика "Хезболла" также смягчилась. Генеральный секретарь "Хезболла" Сеид Хасан Насралла приветствовал любую инициативу президента. Более того, популярность премьер-министра выросла. В День независимости (22-го ноября) он выступил с публичной речью, в то время как в течение последних нескольких лет Харири, исходя из соображений безопасности, избегал общения с людьми. Однако на предстоящих парламентских выборах, которые состоятся в мае 2018-го года, он нуждается в голосах избирателей. Харири вернется лишь в том случае, если "Хезболла" уступит и не будет вмешиваться в процессы, происходящие в зоне Персидского залива.
Полагаю, что в некоторых вопросах "Хезболла" может пойти на компромисс, например, может вывести определенную часть войск из Сирии, как и смягчить тон в отношении Саудовской Аравии. Однако не думаю, что "Хезболла" может пойти на компромисс по каким-либо внутренним вопросам. В ливанском правительстве перевес пока еще на стороне "Хезболла" и ее союзников.
- Какие процессы можно ожидать в дальнейшем? Можем сказать, что кризис преодолен?
- Позвольте уточнить, что гражданская война вообще не является предметом обсуждения. Некоторые СМИ стали спекулировать на этом, говоря о том, что Ливан находится на грани войны. Для гражданской войны необходимы две вооруженные противостоящие стороны, как и определенная степень равновесия внутри власти. У нас этого нет. Более того, политические элиты имеют огромные вложения в стране и никто не готов рисковать своими финансовыми и политическими дивидендами.
Саудовская Аравия - с учетом ее проблем в Йемене - также не может предпринять военные действия. Израиль мог начать войну, если был бы уверен, что одержит победу над "Хезболла". Война 2006-го года доказала обратное. Прошло 11 лет, и за этот период боевики "Хезболла" приобрели боевой опыт в Сирии и Ираке.
Кризис в Ливане не завершен, он является воротами, которые могут открыться перед новым кризисом. Все договоренности в Ливане являются краткосрочными. А любое изменение внутри страны отражается и на регионе. Мы можем ожидать изменений лишь в том случае, если у крупных игроков не будет интереса к нынешней системе. На данный момент все, кажется, желают сохранить систему.