WhatsApp-ի միջոցով քաղաքը ղեկավարող բրազիլուհի քաղաքապետը դատապարտվել է 14 տարվա ազատազրկման
Բրազիլական Բոն-Ժարդին քաղաքի 27-ամյա քաղաքապետ Լիդիանա Լեյտեն, ով հեռավորութունից կառավարել է քաղաքը WhatsApp-ի միջոցով, դատապարտվել է 14 տարվա ազատազրկման՝ պետբյուջեից 4.5 մլն ֆունտ գողանալու համար, հայտնում է Independent-ը։
Պատմությունը սկսվել է դեռ 2012 թվականին, երբ նրա նախկին սիրեցյալ Բետո Ռոշան որոշել է առաջադրվել քաղաքապետի պաշտոնում։ Եվ քանի որ բրազիլական օրենքներն արգելում են կոռուպցիայի մեջ մեղադրվող անձանց քաղաքական որևէ պաշտոն զբաղեցնել, նրա փոխարեն պաշտոնը զբաղեցրել է Լիդիանան և իր 44-ամյա բոյֆրենդին նշանակել է իր գլխավոր խորհրդական։
Քաղաքագլուխն անձամբ հեռացել է Սան Լուիս քաղաք, որտեղ բավականին ակտիվ կյանքով է ապրել, իսկ պարտականությունները կատարել է WhatsApp-ի միջոցով։
Կոռուպցիոն սխեման սկսել է փլուզվել այն բանից հետո, երբ զույգը խզել է հարաբերությունները, և Ռոշան հրաժարական է տվել։ Բնակիչներն էլ սկսել են գանգատվել դպրոցների վիճակից և այն բանից, որ երեխաներին պատշաճ ձևով չեն կերակրում։ Այդ ժամանակ Լիդիանան փախուստի է դիմել, սակայն 39 օր անց ոստիկանությանը հաջողվել է ձերբակալել նրան:

Управлявшая городом через WhatsApp женщина-мэр получила 14 лет тюрьмы
Мэра бразильского муниципалитета Бон-Жардин Лидиану Лейте, которая дистанционно управляла городом через WhatsApp, приговорили к 14 годам тюремного заключения за хищение £4,5 млн из госбюджета, направленного на развитие школ, сообщает life.ru со ссылкой на Independent.
История началась еще в 2012 году, когда её бывший возлюбленный Бето Роша решил баллотироваться в мэры. Но поскольку бразильские законы запрещают лицам, обвинённым в коррупции, претендовать на какую-либо политическую должность, то на его место пришла сама Лидиана. После этого она назначила 44-летнего бойфренда своим главным советником.
Сама глава города тем временем уехала в столицу штата Мараньяо, Сан Луис, где вела разгульный образ жизни. Свои обязанности она выполняла через WhatsApp.
Коррупционная схема начала разваливаться после того, как пара разорвала отношения и Роша подал в отставку. Жители одного из сел муниципалитета пожаловались, что их детей в школе не кормят положенными завтраками, а сама школа разваливается на глазах. Тогда 27-летняя Лидиана ударилась в бега, продолжая управлять своими подчиненными через мессенджер, как ни в чем не бывало. Через 39 дней полицейским удалось ее поймать.