Շարունակվում են «Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» փառատոնի շրջանակներում նախատեսված միջոցառումները
Շարունակվում է «Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» փառատոնը, որը մեկնարկել է նոյեմբերի 21-ին՝ Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի մասնակցությամբ Վիլյորբան քաղաքում տեղի ունեցած հանդիսավոր միջոցառմամբ։
Այս օրերին փառատոնը հյուրընկալվել է Դրոմի նահանգի Վալանս և Բուրգ-լե-Վալանս քաղաքներում, որտեղ տեղի են ունենում Արցախի մշակույթն ու առօրյան ներկայացնող բազմաթիվ միջոցառումներ։
Դեկտեմբերի սկզբին Վալանսում կայացել է ֆրանսահայ ռեժիսոր Առնո Խայաջանյանի «Մենք ենք մեր սարերը» վավերագրական ֆիլմի ցուցադրությունը, ինչպես նաև ֆրանսիացի լուսանկարիչ Իվան Թրավերի «Արցախ. մի երկրի ոգին» ցուցահանդեսի բացումը։ Ցուցահանդեսի 15 օրերի ընթացքում այցելուներին կներկայացվի նաև Հյուլե Քեշիշյանի «Արցախը 180 վայրկյանում» անիմացիոն ֆիլմը: Հատկանշական է, որ ցուցահանդեսը ներառվել է Վալանս քաղաքի դպրոցական ծրագրում, ինչի շնորհիվ վալանսցի դպրոցականները հնարավորություն ունեն ծանոթանալու Արցախին։
Բուրգ-լե-Վալանս քաղաքի ամանորյա տոնավաճառին ներկայացված էր նաև արցախյան տաղավարը՝ Արցախի մասին տեղեկատվական գրքույկներով, զբոսաշրջային ուղեցույցներով ու արցախյան արտադրանքով: Տոնավաճառի բացման առթիվ իր ելույթում քաղաքապետ Մարլեն Մուրիեն վերահաստատել է իր աջակցությունն Արցախին՝ հայտարարելով, մասնավորապես, որ «2014 թվականին Շուշիի հետ Բարեկամության հռչակագիր կնքելուց ի վեր Բուրգ-լե-Վալանսը Արցախի ժողովրդի կողքին է կանգնած»:
Դրոմի նահանգային խորհրդի շենքում մեկնարկել է ֆրանսիացի հայտնի գծանկարիչ Սիլվեն Սավոյայի «Ճանապարհորդություն Արցախ» գծանկարների տասնօրյա ցուցահանդեսը:

Во Франции продолжаются Дни Арцаха
Фестиваль "Дни Арцаха во Франции", стартовавший 21 ноября в городе Вилербан торжественным мероприятием с участием президента Республики Арцах Бако Саакяна, продолжается, сообщает пресс-служба МИД Республики Арцах.
В эти дни фестиваль гостит в городах Валанс и Бур-ле-Валанс департамента Дром, где проводятся мероприятия, на которых представлены культура и быт Арцаха.
В начале декабря в Валансе состоялся показ документального фильма "Мы - наши горы" французского режиссера армянского происхождения Арно Хаяджаняна. Состоялось также открытие выставки французского фотографа Ивана Травера "Арцах: душа края". В течение 15 дней, в ходе которых будет проходить выставка, посетителям будет показан также анимационный фильм Гюле Кешишяна "Арцах за 180 секунд". Примечательно, что посещение выставки было включено в школьную программу города Валанс, благодаря чему валанские школьники имеют возможность ознакомиться с Арцахом.
В новогодней ярмарке в городе Бур-ле-Валанс был представлен также арцахский павильон, где были продемонстрированы брошюры с информацией об Арцахе, туристические путеводители, а также произведенная в Арцахе продукция.  В своем выступлении по случаю открытия ярмарки мэр города Марлен Мурие вновь подтвердила свою поддержку Арцаху, заявив, в частности, что "с момента подписания в 2014 году Декларации о дружбе с городом Шуши Бург-ле-Валанс стоит рядом с народом Арцаха".
В здании совета департамента Дром стартовала десятидневная выставка графических рисунков известного французского художника Сильвена Савойя "Путешествие в Арцах".