Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ
Նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ:
Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ:
1991 և 2006 թվականների դեկտեմբերի 10-ի հանրաքվեները վճռորոշ դերակատարություն ունեցան մեր հանրապետության կյանքում՝ ազդարարելով ժողովրդավարության ուղին բռնած մեր ժողովրդի հաստատուն կամքի և անսասան ոգու մասին:
Այս բոլոր տարիների ընթացքում Մայր Հայաստանի և սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների հետ մենք կարողացանք հաղթահարել բոլոր դժվարություններն ու փորձությունները, պաշտպանեցինք մեր պետական անկախությունը և շարունակում ենք անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել այն հետևողականորեն ամրապնդելու ու զարգացնելու ուղղությամբ:
Սույն թվականի փետրվարի 20-ին տեղի ունեցած Սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեն և Արցախի Հանրապետության նոր Սահմանադրության ընդունումը դարձան դրա վառ ապացույցները:
Նոր Մայր օրենքը մեր հանրապետությունում սահմանադրականության, ժողովրդավարական ինստիտուտների հետագա կայացման ու զորացման օբյեկտիվ վկայությունն է, որը կրկին փաստեց մեր ժողովրդի հավատարմությունը ազատ և քաղաքակիրթ երկիր կառուցելու գործին:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիդ պետական այս կարևորագույն տոնի կապակցությամբ և մաղթում խաղաղություն, երջանկություն ու բարօրություն Արցախի յուրաքանչյուր ընտանիքի»:

Президент Арцаха: референдумы 1991-го и 2006-го годов продемонстрировали непоколебимый дух нашего народа
Президент Республики Арцах Бако Саакян направил поздравительное послание в связи с Днем референдума о государственной независимости и Конституции НКР.
От имени властей республики и от себя лично сердечно поздравляю вас по случаю Дня референдума о государственной независимости и Конституции НКР!
Референдумы, проведенные 10 декабря 1991-го и 2006-го годов, имели судьбоносное значение в жизни нашей республики и продемонстрировали твердую волю и непоколебимый дух нашего народа, вставшего на путь демократии.
Вместе с нашими сестрами и братьями из Армении и Диаспоры мы смогли преодолеть в течение этих лет все трудности и испытания, защитили нашу государственную независимость и продолжаем предпринимать необходимые меры по ее последовательному укреплению и развитию.
Референдум по конституционным реформам и принятие новой Конституции Республики Арцах 20 февраля 2017-го года стали ярким подтверждением этого.
Новый Основной закон - объективное свидетельство дальнейшего становления и укрепления конституционализма и демократических институтов в нашей республике, очередное подтверждение преданности нашего народа делу построения свободной и цивилизованной страны.
Вновь поздравляю всех с этим важнейшим государственным праздником и желаю мира, счастья и благополучия каждой семье Арцаха!"