ՄԱԿ-ում հաշվել են տարվա կտրվածքով աշխարհում կաշառքի ընդհանուր գումարը
ՄԱԿ-ի գնահատականներով Համաշխարհային մասշտաբով տարեկան կաշառքի չափը կազմում է մոտ 1 տրիլիոն դոլար: Նման տվյալներ է ներկայացրել ՄԱԿ-ը դեկտեմբերի 9-ին նշվող Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվա կապակցությամբ:
Միևնույն ժամանակ համաշխարհային տնտեսությունը կորցնում է ևս 2.6 տրիլիոն դոլար կոռուպցիոն գործողությունների արդյունքում:
ՄԱԿ-ի Զարգացման նախագծերում հստակեցրել են, որ զարգացող երկրներում կոռուպցիայի պատճառով տնտեսական կորուստները 10 անգամ գերազանցում են զարգացման նպատակով միջազգային օգնության չափերը:

В ООН посчитали общую сумму взяток в мире за год
По оценкам Организации Объединённых Наций ежегодный объем взяток в мировом масштабе составляет около одного триллиона долларов США. Об этом накануне, 9 декабря, передает ИА Регнум.
9 декабря был Международный день борьбы с коррупцией. В связи с этим ООН и выпустила данную информацию. По подсчетам экономистов Всемирной организации, ежегодный объем взяток в мире оценивается в один триллион долларов США.
При этом, мировая экономика ежегодно теряет ещё 2,6 триллиона долларов в связи с коррупционной деятельностью.
В Программах развития ООН (ПРООН) уточнили, что развивающихся странах экономические потери, связанные с коррупцией, в 10 раз превышают объем официальной международной финансовой помощи на цели развития.