Արմավիրի մարզում վարչապետը մասնակցել է արևային էլեկտրակայանի բացմանը
Կառավարության ղեկավարի ներկայությամբ Արմավիրի մարզի Շենիկ համայնքում պաշտոնապես բացվել է «Գրին Էներջի» 1 Մվտ դրվածքային հզորությամբ արևային էլեկտրակայանը: Կայանն ամբողջովին կառուցվել է տեղական կազմակերպությունների ուժերով՝ «Բաղրամյանշին», «ԱԿԲԱ Լիզինգ» և «Շտիգեն» ընկերությունների համագործակցությամբ: Շինարարությունն իրականացվել է այս տարի՝ 3.5 ամսվա ընթացքում, ներդրումների ծավալը կազմում է 750-800 հազ. ԱՄՆ դոլար: Շինարարության ընթացքում ստեղծվել է 70 աշխատատեղ, աշխատակիցները ներգրավվել են հարակից համայնքներից և գյուղերից: Կայանը բաղկացած է 3124 պոլիկրիստալային արևային վահանակներից և 37 արևային ինվերտորներից, որոնք ձեռք են բերվել աշխարհում դրանց արտադրության ոլորտում մասնագիտացած առաջատար ընկերություններից: Նախատեսվում է, որ կայանը կկարողանա ապահովել 1600 Մվտ/ժ տարեկան էլեկտրաէներգիայի արտադրություն: Վարչապետը ողջունել է կատարված աշխատանքը՝ նշելով, որ արևային էներգետիկան Հայաստանում զարգացման մեծ ներուժ ունի, ու արևային կայանների թվի ավելացումը վկայում է ոլորտի առաջընթացի մասին:
Կարեն Կարապետյանն այցելել է նաև Արմավիրի մարզի Շենիկ համայնքում «Սպայկա» ընկերության կողմից հիմնված ինտենսիվ այգիներ, ծանոթացել ներդրումային ծրագրի ընթացքին և ընդլայնման հեռանկարներին: Կառավարության ղեկավարին ներկայացվել է, որ շուրջ 30 հա կեռասի և 22 հա ծիրանի այգիներն ամբողջովին ոռոգվում են կաթիլային եղանակով, որը բավական արդյունավետ է և մոտ 8-10 անգամ նվազեցնում է ոռոգման համակարգի ծախսատարությունը: Նշվել է, որ ինտենսիվ տեխնոլոգիայով այգիների մշակումը մեծացնում է նաև տեխնիկայով աշխատելու հնարավորությունը, ինչի արդյունքում ձեռքի աշխատանքը հասցված է նվազագույնի: Այգին ամբողջությամբ ծածկվելու է հակակարկտային ցանցերով:
Վարչապետի խոսքով՝ ինտենսիվ այգիների հիմնումը Հայաստանում գյուղատնտեսության արդիականացման ու զարգացման կարևոր ուղղություններից է, և կառավարությունը հետևողականորեն խթանում է այդ գործընթացը պետական աջակցության նպատակային ծրագրերի միջոցով:

Премьер Армении принял участие в открытии солнечной электростанции
В присутствии Главы правительства в общине Шеник Армавирской области состоялось официальное открытие солнечной электростанции "Грин Энерджи" установленной мощностью 1 МВт. Станция полностью построена силами местных организаций в сотрудничестве с компаниями "Баграмяншин", "АКБА Лизинг" и "Штиген". Строительство осуществлено в этом году за 3,5 месяца, объем инвестиций составил 750-800 тыс. долларов США. В ходе строительства создано 70 рабочих мест, для выполнения работ привлечены жители прилегающих общин и сел.
Станция состоит из 3124 поликристаллических солнечных панелей и 37 солнечных инверторов, которые приобретены у ведущих мировых компаний по их производству. Ожидается, что станция сможет обеспечить производство 1600 МВт•ч электроэнергии. Премьер-министр приветствовал выполненную работу, отметив, что солнечная энергетика в Армении имеет большой потенциал развития, и увеличение числа солнечных электростанций свидетельствует о прогрессе в сфере.
Карен Карапетян посетил также созданные компанией "Спайка" в общине Шеник Армавирской области интенсивные сады, ознакомился с ходом и перспективами расширения инвестиционной программы. Главе правительства представили, что около 30 га черешневых и 22 га абрикосовых садов орошаются капельным способом, который достаточно эффективен и в 8-10 раз снижает расходы системы орошения. Было отмечено, что создание садов с интенсивными технологиями увеличивает также возможности работы с техникой, в результате чего ручной труд сведен к минимуму. Сад будет полностью защищен противоградовыми сетями.
По словам премьер-министра, создание интенсивных садов является одним из важных направлений модернизации и развития сельского хозяйства в Армении, и правительство последовательно стимулирует этот процесс целевыми программами государственной поддержки.