Վրաստանը հայկական անձնագրերի արգելքը չեղյալ է հայտարարելու 2018 թվականի ապրիլին.նախատեսվածից կես տարի շուտ
FREETOUR.com
Երկրորդ անձնագրի առկայությունը շուտով կդադարի պատճառ լինել Վրաստանի քաղաքացիներին քաղաքացիությունից զրկելու համար։
Փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն ապրիլին` Վրաստանի սահմանադրության մեջ մտցվող փոփոխությունների հետ մեկտեղ, դեկտեմբերի 12-ին լրագրողներին է հայտնել Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակ Իրակլի Կոբախիձեն, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան:
«Առաջարկ է եղել այդ նորմը մյուսներից շուտ մտցնել` Սահմանադրության մեջ արվող փոփոխությունների հետ մեկտեղ», - ասել է Կոբախիձեն Վրաստանի հանրային հեռուստատեսության եթերում։
Վրաստանի իշխանության որոշումը ողջունել են երկրի ազգային և էթնիկ փոքրամասնությունները, քանի որ Վրաստանի քաղաքացիները 2011 թվականից սկսած, արտասահմանյան անձնագիր ստանալիս ավտոմատ կերպով զրկվում էին Վրաստանի քաղաքացիությունից։ Սա վերաբերում է Վրաստանի հայ համայնքին ընդհանուր առմամբ.  պաշտոնական տվյալների համաձայն` վերջին վեց տարվա ընթացքում երկրորդ քաղաքացիություն ունենալու պատճառով Վրաստանի 30 հազար քաղաքացի զրկվել է անձնագրից, նրանցից շուրջ 80%-ը էթնիկ հայեր են։

Грузия аннулирует запрет на наличие второго паспорта на полгода раньше, чем ожидалось
Наличие второго паспорта в скором времени перестанет быть основанием для лишения граждан Грузии гражданства. Это касается, в том числе, армян Грузии, у значительной части которых есть армянские паспорта. Изменения вступят в силу в апреле - одновременно с поправками в грузинскую Конституцию. Как передает Sputnik Армения, об этом сообщил журналистам спикер парламента Грузии Ираклий Кобахидзе вечером во вторник.
"Поступило предложение запустить эту норму раньше других - одновременно с поправками в Конституцию", - сказал Кобахидзе в эфире Первого канала Общественного вещателя Грузии.
До недавнего времени предполагалось, что запрет на двойное гражданство будет отменен в ноябре 2018 года.
Решение властей Грузии приветствовалось национальными и этническими меньшинствами страны: ведь граждане Грузии, начиная с 2011 года, при получении иностранного паспорта автоматически теряли грузинское гражданство. В полной мере это относится к армянской общине Грузии: по официальным данным за последние шесть лет из-за второго гражданства паспортов лишились 30 тысяч граждан Грузии, из них около 80% - этнические армяне.