Արցախի արտաքին քաղաքականությունը 2017թ-ին. անհրաժեշտ են նորարական մոտեցումներ
Օտարերկյա պատվիրակությունների շուրջ երկու տասնյակ այց Արցախ, Արցախի օրեր Ֆրանսիայում, միջազգային չափանիշներին համապատասխանող սահմանադրական հանրաքվե՝ շուրջ 104 միջազգային դիտորդների մասնակցությամբ, հաջողությամբ անցկացված միջազգային գիտաժողովներ` 2017 թվականին նույնպես Արցախը շարունակել է զարգացնել իր արտաքին քաղաքականությունը:
Ստորև փորձենք ամփոփել 2017 թվականին ԼՂՀ արտաքին քաղաքականության ոլորտում իրականացված քայլերը՝ դրանք դասակարգելով ըստ հետևյալ հիմնական ուղղությունների.
• ԼՂՀ այցելած օտարերկյա պատվիրակություններ;
• ԼՂՀ պաշտոնյաների այցեր արտերկիր և արտերկրում կազմակերպված միջոցառումներ;
• ԼՂՀ անկախությունը ճանաչած քաղաքական միավորներ:
Մինչ ամփոփման հիմնական մասին անդրադառնալը, անհրաժեշտ է նկատել, որ 2017 թվակաինի Արցախի արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանին փոխարինեց Մասիս Մայիլյանը, ով ունի պետական աշխատանքի 25 տարվա փորձ:  1993 թվականից  նա ներգրավվել է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններին մասնակցող ԼՂՀ պատվիրակության կազմում։ Մինչ այդ` 1992 թվականից մինչև 1993 թվականը, նա հադիսացել է  ԼՂՀ Պաշտպանության պետական կոմիտեին առընթեր տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի առաջատար, գլխավոր մասնագետ։ 1993 թվականին, երբ ստեղծվեց ԼՂՀ ԱԳՆ-ն, տեղափոխվել է նախարարություն, որտեղ տարբեր տարիների զբաղեցրել է միջազգային կազմակերպությունների բաժնի վարիչի, միջազգային կազմակերպությունների վարչության պետի, նախարարի խորհրդականի, քաղաքական վարչության պետի, իսկ 2001 թվականի հուլիսից՝ ԱԳ նախարարի տեղակալի պաշտոնները։ Մասիս Մայիլյանն ունի դեսպանորդի և լիազոր նախարարի դիվանագիտական աստիճան‌:
2017-ին Արցախ է այցելել շուրջ երկու տասնյակ պատվիրակություն: Պատվիրակությունների կազմում եղել են ներկայացուցիչներ միջազգային կազմակերպություններից (օրինակ՝ ԵՄ, Սոցիալիստ երիտասարդների միջազգային միություն), տարբեր երկրների խորհրդարաններից (օրինակ՝ Բելգիա, Պորտուգալիա, Միացյալ թագավորություն, Կանադա), կուսակցություններից (ինչպես օրինակ, կիպրական Համերաշխության շարժում քաղաքական կուսակցություն, Պորտուգալիայի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցութուն), տարբեր երկրների ինքնակառավարման մարմիններից (օրինակ՝ ԱՄՆ Կալիֆորնիա, Բասկերի երկիր): Քաղաքական գործիչներից զատ Արցախ են այցելել նաև տարբեր երկրների գիտակրթական հաստատությունների ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ Կալիֆորնիայի Բերկլի համալսարանից, Թուրքիայից ժամանած մտավորականներ,  Երևանի պետական համալսարանի դասախոսներ, ուսանողներ և այլոք:  Քաղաքական գործիչների  հետ աշխատանքից զատ, գիտական ոլորտի ներկայացուցիչների հետ կապերի ակտիվացումը նույնպես կարևոր է, քանի որ հանդիսանում է արտաքին աշխարհի հետ երկխոսությունն ընդլայնելու  էական ճանապարհ:
Պատվիրակությունների հյուրընկալման թվով աչքի է ընկել փետրվար ամիսը, ինչը պայմանավորված է այդ ամսին Արցախում անցկացված սահմանդրական հանրաքվեով: Հանրաքվեին մասնակցել է շուրջ 104 միջազգային դիտորդ աշխարհի 30 երկրից (այդ թվում՝ Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Պակիստանից, Գերմանիայից, Բոլիվիայից և այլն), 103 տեղական դիտորդ և ավելի քան 80 ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ:  Համեմատության համար հետաքրքրական է նշել, որ, օրինակ, 2006 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Արցախում տեղի ունեցած ԼՂՀ Սահմանադրության ընդունման հանրաքվեին մասնակցել է շուրջ 90 միջազգային դիտորդ և լրագրող աշխարհի 15 երկրից: Կարևոր է նաև փաստել, որ 2017 թվականին մասնակցած դիտորդներն ընդհանուր առմամբ դրական են գնահատել թե՛ քվեարկության ընթացքը և թե՛ ձայների հաշվարկման գործընթացը՝ ընդգծելով Արցախի պետական կառույցների կայացվածության մասին: Օրինակ, Լյուքսեմբուրգից Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելը նշել է. «Չնայած Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչված չլինելուն, ես կարծում եմ, որ արդեն կարող եմ վստահորեն անվանել այն Արցախի Հանրապետություն»:  Հիշենք, որ Արցախի Հանրապետության սահմանադրական հանրաքվեով, Արցախում իրականացված սահմանադրական փոփոխություններով, որոնցով Արցախն կառավարման կիսանախագահական համակարգից անցում կատարեց նախագահական համակարգի:
2017 թվականի Արցախում անցկացվեց նաև «Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման հիմնախնդիրներն ու հեռանկարները» երկրորդ միջազգային երիտասարդական գիտաժողովը, որին մասնակցեցին հեղինակավոր գիտնականներ ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից, Լեհաստանից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Հայաստանից և Արցախից։ Նախորդ գիտաժողովի համեմատ ավելացել են երկու երկիր` ԱՄՆ-ն և Ուկրաինան: Գիտաժողովին հայտ էին ներկայացրել 63 գիտնականներ, մասնագետներ ու վերլուծաբաններ:
Օտարերկյա պատվիրակությունների Արցախ այցերին զուգահեռ տեղի են ունեցել նաև Արցախի բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցեր արտերկիր, տարբեր երկրներում կազմակերպվել են Արցախին նվիրված միջոցառումներ: Օրինակ, նոյեմբեր ամսին Արցախի Նախագահ Բակո Սահակյանը Ֆրանսիայի ազգային ժողովում հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի մի խումբ անդամների հետ: Արցախի պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանն էլ իր հերթին ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգում հանդիպումներ է անցկացրել Կալիֆորնիայի քաղաքական և գործարար շրջանակների հետ: Տարբեր երկրների գործարարների հետ կապերի ակտիվացումը նույնպես հանդիսանում է արտաքին աշխարհի հետ երկխոսելու և համագործակցելու արդյունավետ ճանապարհ:
Արցախի նորանաշանակ արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանը ելույթ է ունեցել Բրյուսելում՝ «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ»-ի կողմից կազմակերպված «ԵՄ-Արցախ համագործակցության հեռանկարները՝ որպես ներդրում Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության գործում» թեմայով  կլոր սեղանի ժամանակ: Արցախի արտգործանախարարն իր ելույթում կարևորել է Արցախ-ԵՄ կապերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ «մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների խթանումը չպետք է պատանդ դառնա ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության չկարգավորվածությանը, իսկ Արցախի չճանաչված կարգավիճակը չպետք է խոչընդոտ հանդիսանա Արցախի և ԵՄ միջև համագործակցության համար»։
Արտերկրում Արցախին նվիրված միջոցառումների շարքում թերևս պետք է առանաձնացնել նոյեմբերին Ֆրանսիայում տեղի ունեցած «Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» փառատոնը, որի շրջանակներում տեղի ունեցավ Ֆրանսիացի լուսանկարիչ Իվան Թրավերի «Արցախ. մի երկրի ոգին» ցուցահանդեսը (ցուցահանդեսը ներառվել է Վալանս քաղաքի դպրոցական ծրագրում, ինչի շնորհիվ վալանսցի դպրոցականները հնարավորություն ունեն ծանոթանալու Արցախին), ցուցադրվեց «Արցախը 180 վայրկյանում» անիմացիոն ֆիլմը, տեղի ունեցավ ֆրանսիացի հայտնի գծանկարիչ Սիլվեն Սավոյայի «Ճանապարհորդություն Արցախ» գծանկարների տասնօրյա ցուցահանդեսը և Արցախին նվիրված այլ միջոցառումներ: Նպատակահարմար է հետագայում ևս ապահովել նման նախաձեռնությունների շարունակականությունը՝ ընդլայնելով երկրների թիվը: Արցախի օրեր կարելի է կազմակերպել Արցախի անկախությունը ճանաչած տարբեր քաղաքական միավորներում:
Արտերկրում Արցախի և Ղարաբաղյան հակամարտության մասին տեղեկատվության տարածման առումով հատկանշական էր նաև այն, որ Միավորված ազգերի կազմակերպությունն (ՄԱԿ) իր պաշտոնական կայքէջում հրատարակեց և տարածեց Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ կողմից պատրաստված փաստաթուղթը, որը ներկայացնում է Արցախի մեկուսացմանն ուղղված ադրբեջանական քաղաքականության վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության դիրքորոշումը։
2017 թվականի սեպտեմբերի 28-ին ԱՄՆ Միչիգան նահանգի Սենատը ճանաչեց Արցախի անկախությունը, այսպիսով դառնալով Արցախի անկախությունը ճանաչած ԱՄՆ 8-րդ նահանգը։  Արցախը ճանաչելու մասին թիվ 99 բանաձևը կոչ է անում Միացյալ Նահանգների Նախագահին և Կոնգրեսին ճանաչել ազատ և անկախ Արցախի Հանրապետությունը, տնտեսական և մշակութային կապեր հաստատել Արցախի ժողովրդի հետ և աջակցել Հարավային Կովկասում խաղաղությանն ու կայունությանը։
2017-ին բարեկամության հռչակագրեր ստորագրվեցին Արցախի Ճարտար և Ֆրանսիայի Դեսին-Շարպիո, ինչպես նաև Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ և Արցախի Բերձոր քաղաքների միջև: Նշենք, որ ընդհանուր առմամբ, Արցախի քաղաքների և ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Բասկերի երկրի և Բրազիլիայի քաղաքների միջև ստորագրվել են  16  համագործակցության համաձայնագրեր, և մեկ համաձայնագիր` Արցախի և Ֆրանսիայի Դրոմի շրջանի միջև։
Բացի այդ, 2017 թվականին Ավստրալիայի Կանաչների կուսակցությունն իր քաղաքականության պլատֆորմում ներառեց Արցախի հանրապետության բնակիչների ինքնորոշման իրավունքը:  Կուսակցությունը կոչ է արել Ավստրալիայի կառավարությանը պաշտոնապես ճանաչել Արցախի անկախությունը և ամրապնդել Ավստրալիայի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ու նրա ժողովրդի հարաբերությունները:
Ամփոփելով կարող ենք փաստել, որ 2017-ին նույնպես Արցախը շարունակել է վարել ակտիվ արտաքին քաղաքականություն: Այս փաստը, իհարկե, դրական է, սակայն ապագայում Արցախի արտաքին քաղաքականությունը կարող է դառնալ ավելի արդյունավետ և թիրախավորված, եթե այն ընդգրկի գործունեության նոր ուղղություններ և ունենա հստակ սահմանված հավակնոտ նպատակներ: Օրինակ, միջազգային կառույցների հետ աշխատանքում, ոչ միայն պետք է հասնել նրան, որ տարբեր պաշտոնյաների կողմից բարձրաձայնվեն Արցախի դիրքորոշումներն արտահայտող թեզեր, այլ, օրինակ, կարևոր է, որ Արցախը ներգրավի տարբեր կառույցների կողմից կազմակերպվող իրեն վերաբերվող քննարկումներում:
Առանձին պատգամավորների հետ աշխատանքոմ նպատակահարմար է չսահմանափակվել միայն անձերի հետ ունեցած գործընկերային հարաբերություններով: Արցախի տարբեր կուսակցություններ կարող են ինստիտուցիոնալ գործընկերային կապեր հաստատել տարբեր երկրների քաղաքական կուսակցությունների հետ՝ թիրախավորելով հատկապես նրանց, որոնք ներկայացված են տարբեր միջազգային կառույցներում:
Արցախը ճանաչած քաղաքական միավորների հետ աշխատանքում նպատակահարմար է շարժվել առաջ՝ նրանց հետ մշակելով համագործակցության երկարաժամկետ և կարճաժամկետ օրակարգեր: Արցախի պաշտոնյաները, փորձագետները, գիտնականները անհրաժեշտ է, որ  ավելի կանոնավոր դարձնեն միջազգային գիտահետազոտական ընկերությունների հետ իրենց աշխատանքը, միջազգային ԶԼՄ տարբեր հարթակներում պարբերաբար հանդես գալով Արցախի դիրքորոշումը ներկայացնող նյութերով (այս ուղղությամբ աշխատանքի վերջին հաջողված օրինակն էր Արցախի նորանշանակ արտգործնախարարի իրանական հեղինակավոր «Շարղ» օրաթերթին տված ծավալուն հարցազրույցը):
Չճանաչվածությունից բխող խոչընդոտները միանշանակ  հնարավոր է հաղթահարել և վարել արդյունավետ արտաքին քաղաքականություն, եթե այս հարցում Արցախը դրսևորի նորարարական մոտեցումներ՝ զարգացնելով արտաքին աշխարհի հետ հարաբերությունները հնարավոր բոլոր մակարդակներում:

Artsakh's Foreign Policy of 2017: Innovative Approaches Should Be Developed
About two-dozen visits from foreign delegations to Artsakh, Artsakh Days in France, constitutional referendum meeting international standards, with 104 international observers, successful international conferences:  in 2017 Artsakh continued to develop its foreign policy.
Let's try to summarize the steps taken in the NKR foreign policy in 2017 by classifying them as follows:
• Foreign delegations visiting NKR;
• NKR officials' visits abroad and abroad events;
• Political units that recognized NKR independence.
Before referring to the main topic, it should be noted that Masis Mayilyan, who has 25 years of state work experience, in 2017, replaced Artsakh Foreign Minister Karen Mirzoyan. Starting from 1993, Mayilyan was involved in the NKR delegation participating in the negotiations on the Karabakh conflict settlement. Prior to that, from 1992 to 1993, he was prominent and leading specialist at the Department of Information and Press at the State Committee for Defense of the NKR. In 1993, when the NKR Ministry of Foreign Affairs was set up, he moved to the ministry, where he held positions of Head of Department of International Organizations, Advisor to the Minister, Head of Political Department, and Deputy Minister of Foreign Affairs in July 2001. Masis Mayilyan has a diplomatic rank of Ambassador.
In 2017, about two dozen delegations visited Artsakh. Delegations included representatives from international organizations (the EU, the International Union of Socialist Youth), parliaments of different countries (Belgium, Portugal, United Kingdom, Canada), parties (such as the Cypriot Solidarity Movement political party, the Social Democratic Party of Portugal), self-governing bodies from different countries (California, Basque Country). In addition to political figures, representatives of scientific and educational institutions of different countries, including the Berkeley University of California, intellectuals from Turkey, Yerevan State University professors, students and others also visited Artsakh. In addition to working with politicians, the activation of ties with the representatives of the scientific community is also important, because it is an essential way to expand the dialogue with the outside world.
The number of visits by delegations was noticeable in February, which was conditioned by the referendum held in Artsakh in that month. About 104 international observers from around 30 countries (including Russia, the United States, Pakistan, Germany, Bolivia, etc.), 103 local observers and more than 80 media representatives took part in the referendum. For comparison, it is interesting to note that, for example, around 90 international observers and journalists from 15 countries of the world participated in the referendum on the adoption of the NKR Constitution on December 10, 2006. It is also important to state that the observers participating in the elections in 2017 positively assessed both the course of voting and the counting process, emphasizing the commitment of state structures in Artsakh. For example, Frank Engel of the European Parliament from Luxemburg noted: "Despite the fact that the Nagorno-Karabakh Republic is not recognized, I think it can already be called the Republic of Artsakh." Recall that through the constitutional referendum and with the constitutional amendments, Artsakh fully passed to the presidential system from the semi-presidential system.
The second international youth conference "Problems and perspectives of the international recognition of the Artsakh Republic" was also held in Artsakh in 2017 with the participation of prominent scientists from the US, Germany, Poland, Russia, Ukraine, Armenia and Artsakh. The number of participants from two countries, the United States and Ukraine, have increased compared to the previous conference. 63 scholars, experts and analysts have submitted applications for the conference.
In addition to the visits of foreign delegations to Artsakh, high-ranking officials of Artsakh also visited abroad, events dedicated to Artsakh were organized in different countries as well. For example, in November Artsakh Republic President Bako Sahakyan had a meeting with a group of France-Artsakh friendship circles in the French National Assembly. Artsakh State Minister Arayik Harutyunyan, in his turn, held meetings with California's political and business circles in California. Activation of contacts with businessmen from different countries is also an effective way of dialogue and cooperation with the outside world.
Newly-appointed Foreign Minister of Artsakh Masis Mayilyan made a speech at a round-table discussion on EU-Artsakh cooperation prospects organized by European Friends of Armenia. In his speech, Artsakh Foreign Minister attached importance to the necessity of activating the Artsakh-EU ties, noting that "the promotion of human rights and fundamental freedoms should not become a hostage to the unsettled Azerbaijani-Karabakh conflict, and the unrecognized status of Artsakh should not be an obstacle for cooperation between Artsakh and the EU."
Among the events dedicated to Artsakh abroad, was the "Days of Artsakh in France" festival that took place in November, in the framework of which French photographer Ivan Trafor's "Artsakh'' exhibition was presented, "Artsakh in 180 Seconds" animated film was screened, a ten-day exhibition of French famous illustrator Silvan Savoy's "Traveling Artsakh" was held etc.
It was also noteworthy that the United Nations (UN) published and disseminated a document prepared by the Artsakh Republic Foreign Ministry on its official website representing the Artsakh Republic's position on the Azerbaijani policy of isolating Artsakh.
On September 28, 2017, the Senate of the US State of Michigan recognized the independence of Artsakh, thus becoming the 8th US state recognizing Artsakh's independence. The 99 Resolution on recognizing Artsakh calls on the United States President and the Congress to recognize the free and independent Republic of Artsakh, to establish economic and cultural ties with the people of Artsakh and to promote peace and stability in the South Caucasus.
In 2017, Declarations of Friendship were signed between the Martyrs of Artsakh and the Dessie-Sharpio of France, as well as between Alfortville of France and Berdzor, Artsakh. It should be noted that, in general, 16 cooperation agreements were signed between the cities of Artsakh and the cities of the USA, France, Basque Country and Brazil, and one agreement between Artsakh and the Drome region of France.
In summary, we can state that in 2017 Artsakh continued to pursue an active foreign policy. This fact, of course, is positive, but in the future, the foreign policy of Artsakh can become more effective and targeted if it includes new directions of activity with clearly defined ambitious goals. For example, in the work with international organizations, it is necessary not only to get the theses that reflect the views of Artsakh, voiced, but it is also important for Artsakh to engage in discussions about Karabakh conflict in the framework of different organizations.
The work with MPs should not only be limited to personal relationships. Different parties in Artsakh can establish institutional partnerships with political parties in different countries, targeting especially those represented in various international structures.
In the work with the political units that recognize Artsakh, there is need to move forward with elaborating long-term and short-term cooperation agendas. Artsakh officials, experts, scientists need to make their work more regular with international research companies, regularly reporting on Artsakh's position on different platforms.
The obstacles arising out of not being recognized can undoubtedly be overcome and managed effectively, if Artsakh develops innovative approaches in its foreign policy by developing relations with the outside world at all possible levels.