ՀՀ կառավարությունը 31,9 մլն դրամ է հատկացրել Շախմատի գիտահետազոտական ինստիտուտի ստեղծման համար
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը պահուստային ֆոնդից 31,9 մլն դրամ է հատկացրել Շախմատի գիտահետազոտական ինստիտուտի ստեղծման համար, փոխանցում է News.am-ը:
Համապատասխան որոշումը կայացվել է դեկտեմբերի 14-ին կայացած ՀՀ կառավարության նիստին: Որոշման նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը:
Կենտրոնը ստեղծվելու է Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի «Շախմատի կրթության ուսումնասիրման կենտրոնի և հոգեբանության գիտահետազոտական լաբորատորիայի» հիման վրա:
Ինստիտուտի ստեղծման նպատակն է շախմատի կրթական գործընթացում հոգեբանական, սոցիոլոգիական և մանկավարժական ուսումնասիրությունների անցկացումը:

Armenian Government Allocated 31.9 Million Drams for Establishing Scientific Research Institute of Chess
Cod48.ru
The government of Armenia has allocated 31.9 million drams (about US$66,000) from the reserve fund, for the establishment of the Scientific Research Institute of Chess, News.am reports.
The decision to this effect was adopted at Thursday’s Cabinet meeting of the government. The Minister of Education and Science, Levon Mkrtchyan, introduced the respective draft decision.
This institute will conduct psychological, sociological, and pedagogical studies in chess education.