Ինչպե՞ս են նշում Ամանորն աշխարհի տարբեր ծայրերում
Ամանորը հայ ժողովուրդը սովորաբար դիմավորում է ընտանեկան և ընկերական միջավայրում՝ լի սեղանների և մեծ տոնակատարությունների ուղեկցությամբ: Ուղիղ ժամը 00:00-ին բոլորը բարձրացնում են բաժակները՝ ուրախ տարի մաղթելով մեկը մյուսին և ցանկություն հայտնելով, որ բոլոր անհաջողությունները մնան անցնող տարում, իսկ Նոր տարին իր հետ կբերի միայն սեր, երջանկություն և խաղաղություն:
Չնայած Ամանորը միջազգային տոն է, և բոլորի համար միևնույն ժամանակ փոխվում է օրացուցային տարին, տարբեր երկրներ Ամանորը նշում են շատ տարբեր ավանդույթներով և հետաքրքիր արարողություններով. յուրաքանչյուրն ունի Նոր տարին դիմավորելու իր ավանդական եղանակը: Իսկ տարբեր աշխարհամասերում միմյանցից կարող են տարբերվել նաև տոնի խորհուրդը և նախապաշարմունքները:
Իտալիա
Image result for colosseum
Իտալիայում ամանորյա և սուրբծննդյան տոնակատարությունները սկսվում են դեկտեմբերի 24-ից և ավարտվում միայն հունվարի 6-ին: Տոնական օրերի քանակով Իտալիան զբաղեցնում է առաջին տեղը եվրոպական պետությունների շարքում:
Բուն Նոր տարին իտալացիները սիրում են դիմավորել վառ լուսավորված և զարդարված փողոցներում և հրապարակներում, որտեղ կազմակերպում են տոնական ուրախ միջոցառումներ՝ երաժշտական համարներով, հրավառություններով, թատերական ներկայացումներով և այլն: Ամանորի գիշերն իտալացիները սովորաբար խմում են գինի:
Մայրաքաղաքում հայտնի ավանդույթի համաձայն՝ նոր տարում երջանիկ և հաջողակ կլինի նա, ով Ամանորի գիշերը կամրջից իրեն կգցի Տիբրոս գետը: Սակայն իտալական ամենահայտնի ավանդույթն այն է, որ մարդիկ պատուհանից դուրս են շպրտում հին իրերը՝ լինի դա հագուստ, սպասք թե նույնիսկ կահույք: Ըստ ավանդույթի՝ երջանիկ կլինի նա, ով կազատվի մեծ քանակությամբ անպետք իրերից:
Իտալական Ձմեռ պապը՝ Babbo Natale-ն շրջում է տներով և նվերներ է բաժանում երեխաներին, ովքեր իրենց լավ են պահել ողջ տարվա ընթացքում և նամակ են գրել նրան: Իտալացի երեխաները անհամբերությամբ սպասում են նաև Մկրտությանը՝ հունվարի 6-ին, երբ բարի փերին ևս նրանց նվերներ է բաժանում:
Նոր տարվա օրերին իտալացիների սեղանների դրվում է առնվազն 13 կերակրատեսակ:
Ճապոնիա
Image result for kadomatsu house
Չնայած չինական լուսնային օրացույցի համաձայն՝ ավանդական ճապոնական Նոր տարին նշվում է գարնան սկզբին, ինչպես և Չինաստանում, այնուամենայնիվ Գրիգորյան օրացույցով հունվարի 1-ին Ճապոնիայում Ամանորը նշվում է որպես պետական տոն: Այստեղ տոնական օրերը տևում են դեկտեմբերի 29-ից հունվարի 3-ը, և այդ օրերին թե՛ պետական, և թե մասնավոր հիմնարկները չեն աշխատում:
Տոների նախօրեին ճապոնացիները կարգի են բերում իրենց տները, միմյանց համար նվերներ են գնում, պատրաստում շնորհավորական բացիկներ: Այստեղ տոնի խորհրդանիշ է համարվում «կադոմացու»-ն՝ սոճուց պատրաստված զարդարանքները, որոնք դրվում են տան մուտքի մոտ: Ըստ ավանդույթի՝ դրանք պաշտպանում են տունը չար ուժերից:
Ճապոնացինացիները ամանորյա տոներին հաճախ են գնում տաճար: Կանայք և աղջիկները այդ առիթով հագնում են գունագեղ կիմոնո:
Նոր տարվա գալուստը փաստում են զանգերի 108 ղողանջները. ըստ բուդդիստական հավատամքների՝ մարդիկ ունեն 108 վնասակար հոգս, իսկ ղողանջներից յուրաքանչյուրը հետ է մղում մեկ հոգս:
Ամանորյա հիմնական կերակրատեսակներից են խաշած ջրիմուռները, ձկնային կարկանդակները, կռատուկի եփած արմատները, կլոր հացիկները:
Բրազիլիա
Image result for new year 2017 brazil
Բրազիլիայում Ամանորն ամառային տոն է, քանի որ հունվարի 1-ին այստեղ շատ շոգ է:
Շատ ու շատ երկրներում է Նոր տարին ընտանեկան տոն, բայց ոչ Բրազիլիայում: Այստեղ մարդիկ դուրս են գալիս, գնում աղմկոտ ակումբներ, սրճարաններ, գիշերային ակումբներ կամ պարզապես լողափեր: Բրազիլացիներն իսկական աղմուկ են բարձրացնում Ամանորի գիշերը՝ բարձր երաժշտություն, երգ, պար, թմբուկների հարվածներ: 23:59 րոպեից սկսվում է խմբակային հետհաշվարկը, իսկ ուղիղ 00:00-ին Բրազիլիայի երկինքը զարդարում է հրավառությունը:
Իսպանացիների նման՝ բրազիլացիները ևս Նոր տարվա գիշերն ուտում են խաղողի 12 հատիկ և պահում 12 ցանկություն:
Նրանք չունեն Ձմեռ պապիկ և Ձյունանուշ: Բանն այն է, որ բրազիլացիների մոտ շարունակվում են աֆրիկյան ավանդույթները. յուրաքանչյուրն Ամանորի գիշերը պետք է զոհաբերություն անի աֆրիկյան աստվածուհի Իմանժային, ով նույնականացվում է Կույս Մարիամի հետ: Դրա համար բոլորն իրենց հետ ունենում են սպիտակ մոմեր և ծաղիկներ, տեղավորում փայտե տախտակների վրա և պահելով երազանք՝ բաց են թողնում ծովը:
Բրազիլիայում Ամանորի տրամաբանական շարունակությունը փետրվարյան դիմակահանդեսներն են:
Եգիպտոս
Image result for luxor temple
Եգիպտոսում ավանդական Նոր տարին համարվում է սեպտեմբերի 11-ը, երբ վարարում է Նեղոս գետը, ինչն իսկապես կարևոր իրադարձություն է անապատում բնակվողների համար, սակայն հունվարի 1-ն, ինչպես ամբողջ աշխարհում, Եգիպտոսում փոխվում է օրացուցային տարին:
Բովանդակային առումով՝ տոների այս ժամանականհատվածը փող աշխատելու լավագույն շրջանն է, երբ այստեղ հանգստանալու և Ամանորը դիմավորելու են գալիս բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ: Ամանորն այստեղ ավելի շատ նման է արևմտյան մոդայի, քան իսկական տոնի:
Եթե չհաշվենք շոգ եղանակը, Եգիպտոսում կա ամեն ինչ՝ Ամանոր նշելու համար՝ անգամ ավանդական եղևնիները:
Ձմեռ պապին այստեղ անվանում են Papa Noel, ինչպես ֆրանսերենում՝ հիշելու և հիշեցնելու համար, թե ովքեր են տոները «տեղափոխել» անապատային այս երկիր:
Չնայած Եգիպտոսում ամանորյա տոները նշողները հիմնականում զբոսաշրջիկներն են, եգիպտոսցիները ևս Նոր տարվա գիշերը շնորհավորում են միմյանց և շամպայն են խմում:

How New Year is Celebrated in Different Parts of the World
As a rule Armenian people celebrate New Year in a family and friendly environment with full tables and great festivities. At 00:00 sharp everyone raises the glasses wishing each other a happy upcoming year and expressing hope that all the failures remain in the past year and that New Year brings only love, happiness and peace.
Although New Year is an international holiday and the calendar year changes for everyone at the same time, it is celebrated with many different traditions and ceremonies. Each country has its own way to celebrate New Year. The meaning and the prejudice may also vary from continent to continent.
Italy
Image result for colosseum
In Italy, the celebrations of New Year and Christmas start on Decenber 24 and end only on January 6. By the number of free days, Italy is the first among the European countries.
Italialians like to celebrate the New Year itself at brightly lit and decorated streets and squares, where festivities are organized with musical performances, fireworks, theatrical performances and so on. On New Year’s eve Italians usually drink wine.
According to the famous tradition of the capital city, Rome, those will be happy and successful in the coming year, who throw themselves into the river Tiber, on New Year’s eve. However, the most famous Italian tradition is that people throw their old things out of the window, clothes, tableware or even furniture. Those will be happy in the upcoming year who manage to get rid of a lot of impractical things.
Italian Santa Clause, the so called Babbo Natale, visits home after home and distributes gifts to children that behaved well during the past year and have written a letter to him. Italian children look forward also to the Baptism of the 6th of January, when the Fairy give them presents, too.
During the New Year celebrations, there are at least 13 dishes on Italians’ tables.
Japan
Image result for kadomatsu house
Although according to Chinese lunar calendar, the traditional Japanese New Year is celebrated in early spring, as in China, on January 1 in Japan New Year is celebrated as a state holiday. Here, the holidays last from Decenber 29 to January 3, and at those days, neither public nor private institutions work.
On the holidays’ eve the Japanese make order in their homes, buy presents for one another and make greeting cards. Here the symbol of the holiday is considered the so called ’’kadomatsu’’, an ornament made with pine, that are put at the entrance of the house. According to the tradition, they protect the home from the evil.
During these holidays, the Japanese often go to a temple. On this occasion women and girls wear colorful kimono.
The main New Year dishes are boiled seaweed, fish pies, cooked roots of burdock, little round bread.
Image result for new year 2017 brazil
In Brazin, New Year is a summer holiday, as on January 1, it is very hot in Brazil.
In many many countries New Year is a family holiday, but not in Barzil. Here, people go out, to noisy clubs, cafeterias, night clubs or simply to the beach. Brazilians make a big noise at New Year’s eve: loud music, songs, dances and so on. From 23:59 the countdown starts, and at 00:00 sharp Brazilians make fireworks everywhere.
Like Sanish people, Brazilians also eat 12 grape seeds and make 12 wishes at New Year’s eve.
They do not have Santa Clause or Maiden. The thing is that the Brazilians still continue African traditions. Everyone must make tributes to the Imanja, African goddess, who is identified with the Holy Virgin Mary. They are carrying with them white candles and flowers and placing them on the wooden boards, and send them to the sea making a wish.
The logical continuation of New Year celebration in Brazil are Carnavals on February.
Egypt
Image result for luxor temple
In Egypt, the traditional New Year is considered September 11, when the river Neil overflows, which is an important event for people leaving in the desert, but January 1 is celebrated as the New Year like everywhere.
This frame of time is the best to earn money as many tourists from all over the world come to Egypt to celebrate the New Year. The New Year in Egypt is more likely to be a Western tradition than a holiday.
If not taking into account the hot weather, there is everything in Egypt to celebrate New Year, even the traditional Christmas Tree.
Here, Santa Clause is called Papa Noel, like in French to remember and to remind each other who has transferred the holidays to this country in desert.
Although in Egypt, Christmas holidays are mostly celebrated by the tourists, the Egyptians also congratulate each other on the New Year’s eve and drink champagne.