Ինչպիսի՞ն էր Իրանի արտաքին քաղաքականությունը 2017 թվականին
2017 թվականը բավականին հագեցած էր Իրանի արտաքին քաղաքական կյանքի համար: 2017 թվականի մայիսին Իրանում կայացան նախագահական ընտրություններ, որոնց արդյունքները որոշիչ էին երկրի արտաքին քաղաքականության համար:
Նշենք, որ այս անգամ Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խոմեյնեին այդքան էլ կողմ չէր Ռոհանիին այդ պաշտոնում տեսնելուն, քանի որ վերջինս փորձեր էր անում ինքնուրույն քաղաքականություն իրականացնել: Արդյունքում, հակառակ կանխատեսումների, բավականին թեժ ընտրապայքար ստացվեց Ռոհանիի և Խամեյնեի աջակցությունը վայելող Էբրահիմ Ռայիսիի միջև: Ընտրապայքարի հիմնական թեման Ռոհանիի կողմից կնքված միջուկային գործարքն էր: Չնայած իրանական հասարակությունում առկա դժգոհությանը, որ միջուկային գործարքի կնքումը մեծ հաշվով չբարելավեց երկրի տնտեսական դրությունը, Ռոհանիին հաջողվեց վերընտրվել նախագահի պաշտոնում՝ շնորհիվ երիտասարդության շրջանում ունեցած մեծ աջակցության:
Ռոհանիի վերընտրվելն որոշակի լարվածություն առաջացրեց Իրանի ներքաղաքական կյանքում: Որոշ վերլուծաբաններ նախագահի երդմնակալության արարողությանն ընդառաջ Ռոհանիի եղբոր՝ Հոսեյն Ֆերեյդունի ձերբակալությունը դիտում են որպես Ռոհանիի վրա ճնշում գործադրելու միջոց, որպեսզի նա հրաժարվի ինքնուրույն քաղաքականություն իրականացնելու իր փորձերից: Խոսքը մասնավորպես Արևմուտքի հետ հարաբերությունները կարգավորելու Ռոհանիի փորձերի մասին է:
Այս կապակցությամբ նշենք, որ չնայած Իրանի հետ միջուկային գործարքի իրականացումից ՄԱԿ-ում որևէ դժգոհություն չունեն, սակայն 2017 թվականին էական առաջընթաց Արևմուտք-Իրան հարաբերություններում չգրանցվեց: ԱՄՆ-ը պարբերաբար հանդես էր գալիս գործարքը չեղարկելու կոչերով և շարունակում է միակողմանիորեն պատժամիջոցներ սահմանել Իրանի նկատմամբ: Պատժամիջոցները հիմնականում կապված էին Իրանի հրթիռային ծրագրի հետ, որի ուղղությամբ Թեհրանի գրանցած առաջընթացը (սեպտեմբերին Թեհրանը ներկայացրեց նոր բալիստիկ հրթիռ՝ 2 հազար կմ թռիչքի երկարությամբ և ունակ կրելու միանգամից մի քանի մարտագլխիկ) խիստ բացասական արձագանք էր առաջացնում ԱՄՆ-ում: ԱՄՆ-ը փորձում է հասնել Իրանի կողմից բալիստիկ հրթիռներ մշակելու լիարժեք արգելքի (ներկայում արգելված է միայն միջուկային մարտագլխիկ կրող հրթիռի մշակումը), իսկ Թեհրանում պատրաստվում են ուժեղացնել իրենց բալիստիկ ծրագիրը: Այս ամենը բնականաբար բացասական ֆոն էր ստեղծում եվրոպական երկրների հետ Իրանի հարաբերությունների զարգացման համար: Սակայն պետք է նկատել, որ ամերիկյան վարչակազմի այս քաղաքականությունը դժգոհություններ էր առաջացնում նաև եվրոպական գործընկերների մոտ, ովքեր դեռ բավականին զգուշավորությամբ, սակայն սկսել են զարգացնել տնտեսական հարաբերություններ Իրանի հետ:
Ինչ վերաբերում է Իրանի տարածաշրջանային քաղաքականությանը, ապա նշենք, որ 2017 թվականին Իրանը բավականին ակտիվ էր տարածաշրջանում ահաբեկչության դեմ պայքարում: Այս ուղղությամբ Իրանի առավել ակտիվանալուն նպաստեց հունիսին երկրի խորհրդարանում, ապա Թեհրանում Իսլամական հեղափոխության առաջնորդ այաթոլլահ Խոմեյնիի դամբարանում տեղի ունեցած ահաբեկչությունները, որոնց պատասխանատվությունը ստանձնեց «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը:
Սիրիական հակամարտության կարգավորումն այս տարի ևս Թեհրանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններից էր, և այս ուղղությամբ պետք է նկատել, որ Իրանը որոշակի առաջընթաց է գրանցել: Մասնավորապես, Սիրիայում հրադադար հաստատելու հարցում Ռուսաստանի և Թուրքիայի հետ համագործակցելով` Իրանին հաջողվեց ամրապնդել և ինչ-որ իմաստով նաև օրինականացնել իր ներկայությունը Սիրիայում (հանդիսանում է Սիրիայում հրադադարի երաշխավոր երկիր):
2017 թվականին Իրանին հաջողվեց ամրապնդել հարաբերությունները նաև հարևան Իրաքի հետ շնորհիվ քրդական հարցում Բաղդադին ցուցաբերած աջակցության: Համագործակցությունը Սիրիայում, ինչպես նաև Իրաքյան Քրդստանի անկախության հանրաքվեի նկատմամբ մոտեցումներն Իրանին և Թուրքիային թույլ տվեցին այս տարի մոռանալ առկա տարաձայնությունների մասին և համագործակցության եզրեր գտնել: Իրանի և Թուրքիայի միջև համագործակցությունը հատկապես հաջողված էր եռակողմ՝ Ռուսաստան-Իրան-Թուրքիա ձևաչափում:
Տարին հաջողված կարելի է համարել նաև Իրան-Ռուսաստան-Ադրբեջան ձևաչափում համագործակցության համար: Տարեվերջին Թեհրանում կայացած Ռոհանի-Պուտին-Ալիև հանդիպման ժամանակ կողմերը պայմանավորվեցին էներգետիկ ոլորտում համագործակցության խորացման, ինչպես նաև երկրների միջև մաքսային կանաչ միջանցք ստեղծելու մասին, որը կարող է էական ազդեցություն ունենալ երկրների տնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար:
Միևնույն ժամանակ պետք է նկատել, որ տարին բավականին լարված էր Սաուդյան Արաբիա-Իրան, Իսրայել-Իրան հարաբերությունների համար: Իրան-Սաուդյան Արաբիա առճակատումը շարունակվեց ոչ միայն Սիրիայում և Եմենում, այլ նաև դրսևորվեց Լիբանանում՝ այստեղ առաջացնելով քաղաքական ճգնաժամ և Կատարում՝ հանգեցնելով արաբական մի շարք երկրների կողմից Դոհայի մեկուսացման:
Սաուդա-իրանական և իրանա-իսայելական լարվածությունը 2017 թվականին այն աստիճան սուր էր, որ նույնիսկ թշնամական այս երկու երկրները` Սաուդյան Արաբիան և Իսրայելը քայլեր ձեռնարկեցին Իրանի դեմ դաշինք ստեղծելու ուղղությամբ:
Այսպիսով,  ընդհանուր առմամբ կարելի է նշել, որ 2017 թվականը բավականին բարդ, սակայն միևնույն ժամանակ արդյունավետ տարի էր Իրանի համար:

Iran's Foreign Policy in 2017
2017 was quite saturated for the foreign policy of Iran. In May 2017, presidential elections were held in Iran, the outcome of which was decisive for the country's foreign policy.
It should be noted that this time the Supreme leader of Iran, Ayatollah Ali Khamenei, was not in favor of seeing Rouhani in this post, as he was attempting to implement an independent policy. As a result, in spite of the forecasts, a hot election race broke out between Rouhani and Ebrahim Raisi, who enjoys the support of Khamenei. The main theme of the campaign was the nuclear deal signed by Rouhani. Although the Iranian society was dissatisfied that the signing of a nuclear transaction largely did not improve the country's economic situation, Rouhani succeeded in being re-elected thanks to the big support of the youth.
However, Rouhani's re-election caused some tension in Iran's internal politics. According to some analysts, Rouhani's brother's - Hossein Fereydun, arest before the inauguration of the president was an attempt to press Rouhani so that he would abandon his own attempt to pursue an independent policy. It is particularly about Rouhani's attempts to regulate relations with the West in particular.
In this regard it should be noted, that though there is no discontent in the UN about the implementation of the nuclear deal with Iran, in 2017 significant progress was recorded in the West-Iran relations. The United States were regularly calling to cancel the deal continuing to impose unilateral sanctions against Iran. The sanctions were mainly related to Iran's nuclear program, as Tehran's progress in this sphere had a very negative reaction in the US. The United States is trying to get a complete ban on Iranian ballistic missiles (Currently, only a nuclear warhead-bearing rocket is forbidden), meanwhile in Tehran they are going to strengthen their ballistic program. All this naturally created a negative background for the development of Iran's relations with European countries. However, it should be noted that this policy of the American administration also caused dissatisfaction among the European partners who have begun to develop economic relations with Iran.
As for Iran's regional policy, it should be noted that in 2017 Iran was quite active in the fight against terrorism in the region. Iran's activation in this direction contributed to the terrorist acts in the Iranian parliament in June, and the Islamic Revolution leader Ayatollah Khamenei's mausoleum, the responsibility of which took the Islamic State terrorist group.
The settlement of the Syrian conflict was also one of Tehran's foreign policy priorities this year and Iran made some progress. Particularly, in collaboration with Russia and Turkey in securing ceasefire in Syria, Iran managed to strengthen and, in some sense, legitimize its presence in Syria (Iran is a guarantor country of ceasefire in Syria).
In 2017, Iran also managed to strengthen relations with neighboring Iraq due to the support rendered to Baghdad in the Kurdish issue. Cooperation in Syria, as well as approaches to the Iraqi referendum on independence, allowed Iran and Turkey to forget about existing disagreements and find ways of cooperation this year, which was particularly successful in the trilateral, Russia-Iran-Turkey format.
The year can also be considered successful for cooperation in the Iran-Russia-Azerbaijan format. During the Rohani-Putin-Aliyev meeting which took place in Tehran at the end of the year, the parties agreed to deepen cooperation in the energy sector, as well as create a customs green corridor between the two countries, which could have a significant impact on the development of economic relations.
At the same time it should be noted that the year was rather strained for Saudi Arabia-Iran, Israel-Iran relations. The confrontation between Iran and Saudi Arabia continued not only in Syria and Yemen, but also in Lebanon, causing political crisis and in Qatar leading to Doha's isolation from a number of Arab countries.
Saudi-Iranian and Israeli-Iranian tensions in 2017 were so sharp that even these hostile countries - Saudi Arabia and Israel - took steps to create an alliance against Iran.
So, in general, it is worth mentioning that 2017 was a rather complicated but at the same time an effective year for Iran.