Հայաստանի արտգործնախարարը հանդիպեց Ֆրանսիայի արտաքին գործերի պետքարտուղարի հետ
Փարիզում աշխատանքային այցելությամբ գտնվող արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Ֆրանսիայի արտաքին գործերի պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լեմուանի հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին՝ պետքարտուղար Լեմուանը ջերմությամբ վերհիշեց ս.թ. նոյեմբերի 26-ին Փարիզում տեղի ունեցած Ֆրանկոֆոնիայի նախարարների համաժողովի շրջանակներում նախարար Նալբանդյանի հետ հանդիպումը: Զրուցակիցները քննարկեցին 2018թ. Երևանում կա յանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները:
Հանդիպան ընթացքում անդրադարձ կատարվեց հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների օրակարգային հարցերի լայն շրջանակի: Նախարար Նալբանդյանն ու պետքարտուղար Լեմուանը քննարկեցին միջխորհրդարանական կապերին, ապակենտրոնացված համագործակցությանը, առևտրատնտեսկան կապերի ընդլայնմանը, գիտակրթական փոխգործակցության ամրապնդմանն առնչվող հարցեր։
ԵՄ հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի համատեքստում զրուցակիցներն անդրադարձան Հայաստան - Եվրոպական միություն հարաբերություններին։
ՀՀ արտգործնախարարը զրուցակցին ներկայացրեց Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների համատեղ ջանքերը:

France and Armenia Discuss the Agenda of Their Privileged Relations
Foreign Minister Edward Nalbandian, who is in Paris on a working visit, met with Jean-Baptiste Lemoyne, Minister of State of the Ministry Foreign Affairs of France, official page of Foreign Ministry of Armenia reports.
Welcoming the guest, Minister of State Lemoyne recalled with warmth the meeting with Minister Nalbandian within the framework of the Ministerial Conference of La Francophonie held in Paris on November 26. The interlocutors discussed the preparatory works for the Summit of La Francophonie to be held in Yerevan in 2018.
Throughout the meeting the sides touched upon a wide range of issues of the agenda of Armenian-French privileged relations. Minister Nalbandian and Minister of State Lemoyne had a discussion on issues related to interparliamentary contacts, decentralized cooperation, expansion of trade and economic ties, and strengthening of scientific-educational collaboration.
In the context of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement with the EU, the sides touched upon Armenia-European Union relations.
Foreign Minister of Armenia briefed his interlocutor on the joint efforts of Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chair countries aimed at the peaceful settlement of the Karabakh conflict.