Կատալոնիայում մեկնարկել են արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները
Այսօր՝ դեկտեմբերի 21-ին, Կատալոնիայում մեկնարկել են արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, որոնք նշանակվել էին անկախության հանրաքվեից հետո Իսպանիայի կառավարության կողմից Կատալոնիայի տարածաշրջանային կառավարությունն ու խորհրդարանն արձակելուց հետո:
Կատալոնիայի 6 հիմնական կուսակցությունները կպայքարեն տեղական խորհրդարանում 135 աթոռի համար։ Դրանցից 3-ը՝ «Կատալոնիայի ձախ հանրապետականներ», «Ժողովրդական միասնություն» կուսակցություններն ու կատալոնական կառավարության նախկին առաջնորդ Կառլես Պուչդեմոնի գլխավորած «Միասին հանուն Կատալոնայի» բլոկը կողմ են հանդես գալիս Կատալոնիայի անկախությանը։ Կատալոնիայի անկախությանը դեմ են հանդես գալիս «Քաղաքացիներ», Սոցիալիստական և Ժողովրդական կուսակցությունները։
Ձայնի իրավունք ունեն տարածաշրջանի մոտ 5.5 մլն քաղաքացի, դիտորդներն ակնկալում են մասնակցության բավականին բարձր մակարդակ՝ մոտ 80 տոկոս:
Նախօրեին ինքնավարությունում խստացվել են անվտանգության միջոցառումները: Իսպանիայի ներքին գործերի նախարարությունը Կատալոնիա է ուղարկել 15 հազար ոստիկանի՝ ընտրությունների ընթացքում փողոցները պարեկելու համար:

В Каталонии начались досрочные выборы в парламент
В Каталонии в четверг, 21 декабря, проходят досрочные выборы регионального парламента. Политические партии, участвующие в выборах, разделены на два основных лагеря - те политические силы, которые выступают за независимость Каталонии от Испании, а также лагерь политсил, которые поддерживают целостность Испании, передает Корреспондент.
Право голоса на выборах имеют около 5,5 млн граждан региона, наблюдатели ожидают достаточно высокую явку – около 80% избирателей.
Накануне голосования меры безопасности в регионе были усилены. Министерство внутренних дел Испании направило в Каталонии около 15 тыс. полицейских, которые имеют патрулировать улицы во время голосования, сообщают местные СМИ.