Չինաստանում ավելի քան 13 հազար ինտերնետային կայք են արգելափակել, այդ թվում սոցցանցեր Twitter-ը, Facebook-ը, Instagram-ը
www.segodnya.ua
Վերջին երեք տարվա ընթացքում Չինաստանում արգելափակվել է ավելի քան 13 հազար կայք: Այս մասին դեկտեմբերի 24-ին հաղորդել է «Սինհուա» պետական լրատվական գործակալությունը, գրում է NEWS.am
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության (ՉԺՀ) իշխանությունները բացատրում են իրենց գործողությունները բռնության և պոռնոգրաֆիայի տարածման դեմ պայքարի անհրաժեշտությամբ: Բացի այդ, արգելափակվել է գրեթե 10 միլիոն օգտատերերի էջ՝ հիմնականում սոցիալական ցանցերում:
«Սինհուա» գործակալության փոխանցմամբ՝ հարցվողների ավելի քան 90 տոկոսը կողմ է կառավարության կողմից համացանցի վերահսկման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին:
Բացի այդ, իշխանությունները արգելափակում են մուտքը այնպիսի սոցիալական ցանցերը, ինչպիսիք են Twitter-ը, Facebook-ը, Instagram-ը և YouTube-ը: Չինաստանում թույլատրվում է օգտվել միայն իշխանությունների կողմից հաստատված VPN-ի ծառայություններից, որոնք վերահսկվում են հատուկ ծառայությունների կողմից:

В Китае заблокировали свыше 13 тысяч интернет-сайтов, в том числе соцсети Twitter, Facebook, Instagram
За минувшие три года в Китае заблокированы свыше 13 тыс. сайтов. Об этом в воскресенье, 24 декабря, сообщило государственное информагентство Синьхуа, пишет DW.
Свои действия власти КНР объясняют необходимостью борьбы с распространением насилия и порнографии. По официальным данным, администраторы интернет-страниц размещали на них контент в нарушение действующего законодательства. Кроме того, аннулированы аккаунты почти десяти млн пользователей - по большей части в соцсетях.
Как утверждает Синьхуа, свыше 90 процентов респондентов одобряют действия правительства по контролю над интернетом.
В конце сентября 2017 года газета The New York Times сообщила о перебоях в работе приложения WhatsApp в Китае. Кроме того, власти закрывают доступ к таким социальным сетям, как Twitter, Facebook, Instagram, и видеохостингу YouTube. В КНР разрешается пользоваться лишь одобренными властями сервисами VPN, которые отслеживаются спецслужбами.