Հայաստանը լավագույն ցուցանիշներն է գրանցում ԵԱՏՄ-ում. Եվրասիական փորձագիտական ակումբն ամփոփում է տարվա արդյունքները
Դեկտեմբերի 23-ին տեղի ունեցավ Եվրասիական փորձագիտական ակումբի ամենամյա նիստը, որի ընթացքում ամփոփվեցին անցնող տարվա արդյունքները ԵԱՏՄ և Հայաստանի համար:
Նիստը տեղի ունեցավ «3 տարի ԵԱՏՄ-ում. ձեռքբերումներ և հեռանկարներ» խորագրով՝ «Ինտեգրացիա և զարգացում» հետազոտական-վերլուծական հասարակական կազմակերպության և «Նորավանք» գիտահետազոտական հիմնադրամի աջակցությամբ: «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ Արամ Սաֆարյանն իր բացման խոսքում նշեց, որ Եվրասիական փորձագիտական ակումբը հիմնադրվել է չորս տարի առաջ և ակտիվորեն հանդես է գալիս եվրասիական ինտեգրացիայի հաջողման, խորացման և զարգացման օգտին: «Մենք կատարում ենք վերլուծություններ, անում ենք կանխատեսումներ, բացահայտում ենք թերություններն ու առաջարկում ենք լուծումներ՝ այդպիսով կառուցողական ազդեցություն ունենալով գործընթացի վրա»,- նշեց Արամ Սաֆարյանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Հայաստանում Բելառուսի Հանրապետության Արտակարգ և լիազոր դեսպան Իգոր Նազարչուկը, Ղազախստանի Հանրապետության Արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաևը, ինչպես նաև Հայաստանում ՌԴ դեսպանության խորհրդական Ալեքսանդր Վասիլևը:
Իգոր Նազարչուկի խոսքով, վստահությամբ կարելի է արձանագրել, որ ԵԱՏՄ-ն ձևավորված միություն է, բայց այն չի պատրաստվում կանգ առնել ձեռք բերվածի վրա, և 2018 թվականին արգելքների վերացման և ներքին էներգետիկ շուկայի ձևավորման ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվելու են: Ամփոփելով 2017 թվականի արդյունքները, դեսպանը նշեց, որ չնայած ճգնաժամին և ԵԱՏՄ անդամ որոշ երկրների նկատմամբ պատժամիջոցներին, «2017 թվականին կարելի է խոսել մի շարք տնտեսական ցուցիչների աճի մասին: Փոխադարձ առևտուրն աճել է գրեթե 27 տոկոսով, արտաքին առևտուրը՝ 28 տոկոսով, արդյունաբերական առևտրի աճը կարող է հասնել 2,5 տոկոսի, գյուղատնտեսությունում աճը 3,2 տոկոս է: Ի դեպ, Հայաստանում այս վերջին ուղղությամբ աճը բազմակի ավել է»:
Անդրադառնալով Հայաստանի և ԵՄ միջև այս տարի ստորագրված համաձայնագրին, Նազարչուկը լավատեսություն հայտնեց՝  ընդգծելով. «Այս հանգամանքը կարող է լրացուցիչ գործոն հանդիսանալ, որը կմեծացնի երկու հզոր տարածաշրջանային միությունների համագործակցության արդյունավետությունը»:
Թիմուր Ուրազաևն իր հերթին նշեց, որ չնայած բոլոր դժվարություններին, ԵԱՏՄ բոլոր երկրները վերահաստատում են դրական դինամիկան: «Միության բոլոր անդամների ֆոնին հենց Հայաստանն է արձանագրում լավագույն ցուցանիշները, ընդ որում, ինչպես 2016 թվականի տվյալներով, այնպես էլ 2017 թվականի նախնական արդյունքներով: Ես նկատի ունեմ տնտեսական աճի դինամիկան և արտահանման նկատելի աճը ինչպես ԵԱՏՄ, այնպես էլ երրորդ երկրներ»,- նշեց Ղազախստանի դեսպանը:
Նա անդրադարձավ նաև ԵԱՏՄ հիմնական միտումներին, այդ թվում՝ տնտեսության թվայնացմանը, որտեղ Հայաստանը ձգտում է առաջատար դեր ստանձնել: «Լիովին արդարացիորեն պետք է նշել, որ դեռևս խորհրդային ժամանակներից Հայաստանում լավ զարգացած են էլեկտրոնային և կիբեր համակարգերը, որոնք հիմա կոչվում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ: Այս իմաստով Հայաստանում կան շատ լավ նախադրյալներ: Առավել ևս, որ ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ տրանսպորտային կապերի առկա սահմանափակ պայմաններում Հայաստանին հատկապես անհրաժեշտ է զարգացնել այս ոլորտները»,- նշեց նա: Ամփոփելով արդյունքները՝ Ուրազաևը ընդգծեց, որ Ղազախստանը, ինչպես և ԵԱՏՄ մյուս երկրները, հակված է ռազմավարական միավորմանը՝ միասնական և մրցունակ մոդելի շրջանակներում:
Ալեքսանդր Վասիլևը փոխանցեց Հայաստանում ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինի ողջույնի խոսքերը և բարձր գնահատեց Եվրասիական փորձագիտական ակումբի գործունեությունը: Նա նշեց, որ Եվրասիական փորձագիտական ակումբի շրջանակներում միշտ իրականացվում են քննարկումներ բարձր մակարդակով, գեներացվում են գաղափարներ, որոնք չեն մնում ակումբի շրջանակներում և հասցվում են որոշումներ ընդունող անձանց: Խոսելով ԵԱՏՄ շրջանակներում Հայաստանի տնտեսության աճի մասին՝ Վասիլևը նշեց. «Կցանկանայի նշել Հայաստանի մեծ հաջողությունները, որոնք, այդ թվում՝ Միության մյուս անդամների ֆոնին, շատ նկատելի են: Ամենակարևորը ոչ միայն առևտրի աճն է, այլև այն ոլորտների աճի միտումները, որոնց հետ կապված մենք հույսեր ենք ունեցել, և որոնք օդի պես անհրաժեշտ են Հայաստանի տնտեսությանը: Այս տարվա արդյունքներից մեկն էլ այն է, որը Հայաստանում լավ աճ է գրանցել վերամշակող արդյունաբերությունը»:
Համաժողովի մասնակիցներին ողջունեցին նաև ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներ Միհրան Հակոբյանը և Հայկ Բաբուխանյանը: Բաբուխանյանը նշեց, որ ԵԱՏՄ-ն և ՀԱՊԿ-ը Հայաստանի համար հանդիսանում են ազգային ինքնիշխանությունը պահպանելու ճանապարհ: «Եվրասիականության իմաստը գաղափարախոսությունն է, որը թույլ է տալիս զարգանալ որպես ազգային պետություններ»,- նշեց նա: Միհրան Հակոբյանն իր հերթին անդրադարձավ հակազդեցությանը ԵԱՏՄ-ին և նշեց արդյունավետ մրցակցության և բնակչությանն ապատեղեկացնելու դեմ պայքարի անհրաժեշտության մասին:
Զեկույցներով հանդես եկան Եվրասիական փորձագիտական ակումբի առաջատար անդամները՝ ներկայացնելով եվրասիական ինտեգրացիայի գործընթացի արդի խնդիրները: «Նորավանք» ԳՀՀ տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը խոսեց եվրասիական ինտեգրացիայում կրիտիկական ենթակառուցվածքների նշանակության մասին (այն ակտիվները, կառույցների և ոլորտների ռեսուրսները, որոնք որոշիչ նշանակություն ունեն ազգային անվտանգության և ընդհանրապես՝ պետության և հասարակության  անվտանգության և արդյունավետ գործության համար): Նա նշեց, որ բոլոր ոլորտներում կրիտիկական ենթակառուցվածքների իրական անվտանգությունը կախված է գիտատեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման մակարդակից: «ԵԱՏՄ-ում առկա դրության պատճառը հենց գիտական բաղադրիչի ցածր մակարդակն է ընդունվող որոշումներում և աշխատանքի, այսպես կոչված, միջոցառումային ոճը»,- նշեց Հարությունյանը՝ ավելացնելով, որ  «գիտության և տեխնիկայի ոլորտում անհրաժեշտ են պետության միջամտությունը և պետական կառավարման նոր միջոցները, որոնք լայնորեն օգտագործվում են ԱՄՆ-ում և ԵՄ-ում: Ելնելով այս իրողություններից, խիստ արդիականանում է ԵԱՏՄ անդամ երկրների համապատասխան  գիտատեխնիկական ռեսուրսների տվյալների բազայի ստեղծումը և դրանց գործունեության համակարգումը պետպատվերների միջոցով»:
Տնտեսագիտական գիտությունների դեկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանն իր զեկույցում խոսեց 2017 թվականին Հայաստանի տնտեսության ձեռքբերումների մասին և ԵԱՏՄ արդիական խնդիրների մասին: Թավադյանը նշեց, որ 2017 թվականին Հայաստանում արձանագրվել է արտահանման զգալի աճ՝ մոտավորապես 17 տոկոս, որի արդյունքում արտահանումն առաջին անգամ կգերազանցի 2 միլիարդ դոլարը: «2017 թվականից ՀՀ ՀՆԱ աճը կկազմի մոտ 5 տոկոս, ինչն էականորեն ավել է նախատեսվող 3,2 տոկոսանոց աճից: Դեպի Ռուսաստան արտահանումը զարգանում է առաջանցիկ տեմպերով: Արտահանման աճում առանցքային դեր է խաղում դրա կառուցվածքը: Հիմնական հեռանկարը պատրաստի արտադրանքի արտահանման աճն է»,- նշեց Թավադյանը՝ հավելելով, որ անհրաժեշտ է ձգտել հաղթահարել արտահանման երեք միլիարդ դոլարի սահմանը: Որպես ԵԱՏՄ հիմնական խնդիրներ նա առանձնացրեց ԵԱՏՄ անդամ երկրների տնտեսական քաղաքականության առաջնահերթությունների համաձայնեցման և ճշգրտման, Միության նպատակի հստակեցման, տնտեսության զարգացման նոր մոդելի ձևավորման, ԵԱՏՄ պայմանագրող նախատեսված՝ համատեղ ձեռնարկությունների, այդ թվում՝ պաշտպանական ոլորտում ստեղծման համար բոլոր հնարավորությունների օգտագործման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև ԵԱՏՄ երկրների կողմից պայմանագրային պարտավորությունների հստակ կատարումն  ու մակրոտնտեսական քաղաքականության համաձայնեցումը:
Սոցիոլոգիական գիտությունների թեկնածու, «Նորավանքի» գործադիր տնօրենրի տեղակալ Սամվել Մանուկյանն առանձնացրեց սոցիոլոգիական պրոբլեմատիկան և եվրասիական ինտեգրացիայի խնդիրները: Հղվելով Եվրասիական զարգացման բանկի «Ինտեգրացիոն բարոմետրին»՝ նա նշեց, որ չնայած ընթացիկ՝ 2017 թվականին դրական կարգավորումներն աճել են մինչև 50 տոկոսի, սակայն, համեմատած 2013 թվականին ցուցիչի առավելության մակարդակի հետ, դրանք շարունակում են ցածր մնալ 17 տոկոսով: Նշելով  եվրասիական ինտեգրացիայի նկատմամբ հասարակական կարգավորումների բարձր կախվածությունը տնտեսական ցուցիչներից՝ Մանուկյանը շեշտեց բարձր տեխնոլոգիական արտադրության ինտեգրացիայի նշանակությունը, ինչպես նաև բարձր տեխնոլոգիական ուղիները ԵԱՏՄ-ում մի շարք խնդիրների հաղթահարման համար: «Անհրաժեշտ է անհապաղ սկսել տեղափոխել ԵԱՏՄ շրջանակներում տնտեսական համագործակցությունը գյուղատնտեսական ապրանքների, ալկոհոլային և նավթագազային ապրանքների մատակարարումներից դեպի բարձր տեխնոլոգիական արտադրություն, տեխնոլոգիաների մշակման և գիտական հետազոտությունների ոլորտ»,- նշեց նա:
«Նորավանք» ԳՀՀ առաջատար վերլուծաբան, էներգետիկայի գծով ՄԱԿ ազգային փորձագետ Արա Մարջանյանն անդրադարձավ եվրասիական ինտեգրացիայի էներգետիկ կողմին: «Մեր տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական իրողություններն այնպիսին են, որ հենց «Արևմտյան նախագծի» շրջանակներում է իրականացվում Հայաստանի էներգատրանսպորտային շրջափակումը, որը վատ է ազդում մեր տնտեսության վրա, արգելակում է մեր զարգացումը»,- նշեց Մարջանյանը՝ ուշադրություն հրավիրելով նաև որոշ վտանգների վրա, որոնք կարող են առաջանալ Հայկական ատոմակայանը փակելու հարցից: «Անհրաժեշտ է վերակենդանացնել և ամրապնդել երկարաժամկետ պլանավորման, մոդելավորման և կանխատեսման ավանդույթները։ Այդ հարցերի շրջանակը պետք է ներգրավվի ԵԱՏՄ ամենօրյա օրակարգում»,- ասել է նա։
Ամենամյա համաժողովի ժամանակ հավաստագրեր են հանձնվել Եվրասիական փորձագիտական ակումբի հինգ նոր անդամների, ինչպես նաև շնորհակալագրեր հայկական տասը ԶԼՄ-ների՝ եվրասիական ինտեգրացիայի ակտիվ լուսաբանման համար: Նշենք, որ «Արմեդիա» տեղեկատվական-վերլուծական գործակալությունը ևս պարգևատրվել է:

Армения показывает наилучшие результаты в ЕАЭС: Евразийский экспертный клуб подводит итоги года
23-ого декабря состоялось ежегодное заседание Евразийского экспертного клуба, на котором были подводены итоги прошедшего года для ЕАЭС и Армении.
Заседание "3 года в ЕАЭС: достижения и перспективы" состоялось при поддержке исследовательско-аналитической общественной организации "Интеграция и развитие" и Научно-исследовательского фонда "Нораванк". Председатель НПО "Интеграция и развитие" Арам Сафарян в своем вступительном слове отметил, что Евразийский экспертный клуб был основан четыре года назад и активно выступает за успех, углубление и развитие процессов евразийской интеграции. "Мы анализируем, делаем прогнозы, выявляем недостатки и предлагаем решения, тем самым конструктивно влияя на процесс", - отметил Арам Сафарян.
С приветственным словом на заседании выступили Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Беларусь в Армении Игорь Назарук, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Казахстан в Армении Тимур Уразаев, а также советник Посольства РФ в Армении Александр Васильев.
По словам Игоря Назарука, с уверенностью можно констатировать, что ЕАЭС - уже сформированный союз, но он не будет останавливаться на достигнутом, и в 2018 году будет продолжена работа по снятию барьеров и формированию внутреннего энергетического рынка. Подводя итоги 2017 года, посол отметил, что, несмотря на кризис и санкции в отношении некоторых членов ЕАЭС, "в 2017 году можно говорить о росте целого ряда экономических показателей. Взаимная торговля возросла почти на 27%, внешняя торговля – почти на  25%, прирост промышленного производства может достичь 2,5%, в сельском хозяйстве – 3,2%. Кстати, у Армении именно по этим направлениям показатели кратно выше".
Обращаясь к подписанному в этом году соглашению между ЕС и Арменией, Назарук выразил оптимизм, подчеркнув: "Это обстоятельство может служить дополнительным элементом, который повысит эффективность сотрудничества двух очень мощных региональных объединений".
Тимур Уразаев в свою очередь отметил, что, несмотря на все сложности, все страны ЕАЭС подтверждают положительную динамику. "На фоне всех членов Союза именно Армения показывает наилучшие результаты - как по итогам 2016, так и уже по предварительным итогам 2017 года. Я имею ввиду и динамику роста экономики, и заметного роста экспорта - как в страны ЕАЭС, так и в третьи страны", - отметил посол Казахстана в РА.
Он обратился также к основным тенденциям в ЕАЭС, в том числе к процессам цифровизации экономики, в которой Армения стремится играть ведущую роль. "Совершенно справедливо нужно отметить, что еще с советских времен в Армении была хорошо развита электроника, кибернетические системы, сейчас это все просто называется IT. В этом смысле в Армении есть очень хороший задел. Тем более, что в существующих условиях ограниченности транспортных связей со странами ЕАЭС Армении особенно необходимо развивать эти сферы", - подчеркнул он. Подводя итоги, Уразаев отметил, что Казахстан, как и другие страны ЕАЭС, привержен идее стратегического объединения в единую и конкурентоспособную модель.
Александр Васильев передал приветственные слова посла РФ в Армении Ивана Волынкина и высоко оценил деятельность Евразийского экспертного клуба. Он отметил, что в рамках Евразийского экспертного клуба всегда проводятся обсуждения на высоком уровне, генерируются идеи, которые не остаются в рамках клуба, а доводятся до лиц, принимающих решения. Говоря о росте экономики Армении в рамках ЕАЭС, Васильев отметил: "Хотелось бы отметить большие успехи Армении, которые - в том числе на фоне других членов Союза - очень заметны. Самое важное - не только рост торговли, но и тенденции роста тех отраслей, на которые мы рассчитывали и которые как воздух нужны экономике Армении. Один из итогов этого года – хороший рост обрабатывающей промышленности".
Участников конференции приветствовали также члены Национального Собрания РА Мигран Акопян и Айк Бабуханян. Бабуханян отметил, что ЕАЭС и ОДКБ для Армении – это путь сохранения национального суверенитета. "Суть евразийства – это идеология, которая дает возможность развиваться в качестве национальных государств", - отметил он. Мигран Акопян в свою очередь обратился к противодействию ЕАЭС и подчеркнул необходимость эффективной конкуренции и борьбы с дезинформацией населения.
C докладами выступили ведущие члены Евразийского экспертного клуба, презентовав актуальные вопросы развития процесса евразийской интеграции. Директор НОФ "Нораванк" Гагик Арутюнян говорил о значении критических инфраструктур (активов, ресурсов структур и сфер, которые имеют решающее значение для национальной безопасности и эффективного функционирования государства и общества в целом) в процессе евразийской интеграции. Он отметил, что реальная безопасность критических инфраструктур во всех областях зависит от уровня развития научно-технологической сферы. "Причиной существующего положения дел в ЕАЭС является именно низкий уровень научной составляющей в принимаемых решениях и так называемый мероприятийный стиль работы", - отметил Арутюнян, добавив, что "необходимо вмешательство государства и новые меры государственного регулирования в сфере науки и техники, широко используемые в США и ЕС. Исходя из этих реалий, крайне актуализируется вопрос создания базы данных соответствующих научно-технологических ресурсов стран ЕАЭС и координирования их деятельности посредством госзаказов".
Доктор экономических наук, профессор Ашот Тавадян в своем докладе говорил о достижениях экономики Армении в 2017 году и актуальных задачах ЕАЭС. Тавадян отметил, что в 2017 году в Армении наблюдается существенный рост экспорта - примерно 17%, экспорт впервые превысит 2 млрд долларов. "В 2017 году рост ВВП РА составит примерно 5%, что существенно выше запланированного роста в 3.2%. Рост экспорта в Россию идет опережающими темпами. Ключевую роль в росте экспорта играет его структура. Основная перспектива - рост экспорта готовой продукции", - отметил Тавадян, добавив, что необходимо стремиться к преодолению 3 млрд барьера экспорта. В качестве основных задач ЕАЭС он выделил необходимость корректировки и согласования приоритетов экономической политики стран ЕАЭС, четкого определения ее цели, формулирования новой модели развития экономики, необходимость использования всех возможностей, созданных договором о ЕАЭС для создания совместных предприятий, в том числе в оборонной сфере, а также достижения четкого выполнения договорных обязательств странами ЕАЭС и координации макроэкономической политики.
Кандидат социологических наук, заместитель исполнительного директора НОФ "Нораванк" Самвел Манукян выделил социологическую проблематику и задачи процесса евразийской интеграции. Ссылаясь на "Интеграционный Барометр" Евразийского Банка Развития, он отметил, что хотя в этом - 2017 - году положительные установки возросли до 50%, однако в сравнении с наивысшим значением индикатора за 2013 год они остались ниже на 17%. Отметив высокую зависимость общественных установок в отношении евразийской интеграции от экономических показателей, Манукян отметил значение интеграции высокотехнологи­ческих производств, а также научных и технологических изысканий в ЕАЭС для преодоления ряда проблем, существующих в союзе. "Пора незамедлительно начать переводить экономическое сотрудничество в рамках ЕАЭС от поставок сельхозпродуктов, вино-водочной продукции и газо-нефтепродуктов в сферу высокотехнологичных производств, разработки технологий и научных изысканий", - отметил он.
Ведущий аналитик НОФ "Нораванк", национальный эксперт ООН по энергетике Ара Марджанян обратился к энергетическому аспекту евразийской интеграции. "Геополитические реалии нашего региона таковы, что именно в рамках "Западного Проекта" осуществляется энерготранспортная блокада Армении, удушающая нашу экономику, тормозящяя наше развитие", - отметил Марджанян, обратив внимание также на некоторые угрозы, которые могут исходить от закрытия АЭС Армении. "Необходимо остановить тенденции технологического и научного вырождения республики, возродить и укрепить традиции долгосрочного планирования, моделирования и прогнозирования. Круг этих вопросов должен быть введен в каждодневную повестку Евразийского экономического союза", - заключил он.
Во время ежегодной конференции были вручены сертификаты пяти новым членам Евразийского экспертного клуба, а также благодарственные грамоты представителями десяти армянских СМИ за объективное освещение процессов евразийской интеграции. Отметим, что наше агентство "Армедиа" также получило награду.