Հայաստանը լավագույն ցուցանիշներն է գրանցում ԵԱՏՄ-ում. Եվրասիական փորձագիտական ակումբն ամփոփում է տարվա արդյունքները
Դեկտեմբերի 23-ին տեղի ունեցավ Եվրասիական փորձագիտական ակումբի ամենամյա նիստը, որի ընթացքում ամփոփվեցին անցնող տարվա արդյունքները ԵԱՏՄ և Հայաստանի համար:
Նիստը տեղի ունեցավ «3 տարի ԵԱՏՄ-ում. ձեռքբերումներ և հեռանկարներ» խորագրով՝ «Ինտեգրացիա և զարգացում» հետազոտական-վերլուծական հասարակական կազմակերպության և «Նորավանք» գիտահետազոտական հիմնադրամի աջակցությամբ: «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ Արամ Սաֆարյանն իր բացման խոսքում նշեց, որ Եվրասիական փորձագիտական ակումբը հիմնադրվել է չորս տարի առաջ և ակտիվորեն հանդես է գալիս եվրասիական ինտեգրացիայի հաջողման, խորացման և զարգացման օգտին: «Մենք կատարում ենք վերլուծություններ, անում ենք կանխատեսումներ, բացահայտում ենք թերություններն ու առաջարկում ենք լուծումներ՝ այդպիսով կառուցողական ազդեցություն ունենալով գործընթացի վրա»,- նշեց Արամ Սաֆարյանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Հայաստանում Բելառուսի Հանրապետության Արտակարգ և լիազոր դեսպան Իգոր Նազարչուկը, Ղազախստանի Հանրապետության Արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաևը, ինչպես նաև Հայաստանում ՌԴ դեսպանության խորհրդական Ալեքսանդր Վասիլևը:
Իգոր Նազարչուկի խոսքով, վստահությամբ կարելի է արձանագրել, որ ԵԱՏՄ-ն ձևավորված միություն է, բայց այն չի պատրաստվում կանգ առնել ձեռք բերվածի վրա, և 2018 թվականին արգելքների վերացման և ներքին էներգետիկ շուկայի ձևավորման ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվելու են: Ամփոփելով 2017 թվականի արդյունքները, դեսպանը նշեց, որ չնայած ճգնաժամին և ԵԱՏՄ անդամ որոշ երկրների նկատմամբ պատժամիջոցներին, «2017 թվականին կարելի է խոսել մի շարք տնտեսական ցուցիչների աճի մասին: Փոխադարձ առևտուրն աճել է գրեթե 27 տոկոսով, արտաքին առևտուրը՝ 28 տոկոսով, արդյունաբերական առևտրի աճը կարող է հասնել 2,5 տոկոսի, գյուղատնտեսությունում աճը 3,2 տոկոս է: Ի դեպ, Հայաստանում այս վերջին ուղղությամբ աճը բազմակի ավել է»:
Անդրադառնալով Հայաստանի և ԵՄ միջև այս տարի ստորագրված համաձայնագրին, Նազարչուկը լավատեսություն հայտնեց՝  ընդգծելով. «Այս հանգամանքը կարող է լրացուցիչ գործոն հանդիսանալ, որը կմեծացնի երկու հզոր տարածաշրջանային միությունների համագործակցության արդյունավետությունը»:
Թիմուր Ուրազաևն իր հերթին նշեց, որ չնայած բոլոր դժվարություններին, ԵԱՏՄ բոլոր երկրները վերահաստատում են դրական դինամիկան: «Միության բոլոր անդամների ֆոնին հենց Հայաստանն է արձանագրում լավագույն ցուցանիշները, ընդ որում, ինչպես 2016 թվականի տվյալներով, այնպես էլ 2017 թվականի նախնական արդյունքներով: Ես նկատի ունեմ տնտեսական աճի դինամիկան և արտահանման նկատելի աճը ինչպես ԵԱՏՄ, այնպես էլ երրորդ երկրներ»,- նշեց Ղազախստանի դեսպանը:
Նա անդրադարձավ նաև ԵԱՏՄ հիմնական միտումներին, այդ թվում՝ տնտեսության թվայնացմանը, որտեղ Հայաստանը ձգտում է առաջատար դեր ստանձնել: «Լիովին արդարացիորեն պետք է նշել, որ դեռևս խորհրդային ժամանակներից Հայաստանում լավ զարգացած են էլեկտրոնային և կիբեր համակարգերը, որոնք հիմա կոչվում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ: Այս իմաստով Հայաստանում կան շատ լավ նախադրյալներ: Առավել ևս, որ ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ տրանսպորտային կապերի առկա սահմանափակ պայմաններում Հայաստանին հատկապես անհրաժեշտ է զարգացնել այս ոլորտները»,- նշեց նա: Ամփոփելով արդյունքները՝ Ուրազաևը ընդգծեց, որ Ղազախստանը, ինչպես և ԵԱՏՄ մյուս երկրները, հակված է ռազմավարական միավորմանը՝ միասնական և մրցունակ մոդելի շրջանակներում:
Ալեքսանդր Վասիլևը փոխանցեց Հայաստանում ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինի ողջույնի խոսքերը և բարձր գնահատեց Եվրասիական փորձագիտական ակումբի գործունեությունը: Նա նշեց, որ Եվրասիական փորձագիտական ակումբի շրջանակներում միշտ իրականացվում են քննարկումներ բարձր մակարդակով, գեներացվում են գաղափարներ, որոնք չեն մնում ակումբի շրջանակներում և հասցվում են որոշումներ ընդունող անձանց: Խոսելով ԵԱՏՄ շրջանակներում Հայաստանի տնտեսության աճի մասին՝ Վասիլևը նշեց. «Կցանկանայի նշել Հայաստանի մեծ հաջողությունները, որոնք, այդ թվում՝ Միության մյուս անդամների ֆոնին, շատ նկատելի են: Ամենակարևորը ոչ միայն առևտրի աճն է, այլև այն ոլորտների աճի միտումները, որոնց հետ կապված մենք հույսեր ենք ունեցել, և որոնք օդի պես անհրաժեշտ են Հայաստանի տնտեսությանը: Այս տարվա արդյունքներից մեկն էլ այն է, որը Հայաստանում լավ աճ է գրանցել վերամշակող արդյունաբերությունը»:
Համաժողովի մասնակիցներին ողջունեցին նաև ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներ Միհրան Հակոբյանը և Հայկ Բաբուխանյանը: Բաբուխանյանը նշեց, որ ԵԱՏՄ-ն և ՀԱՊԿ-ը Հայաստանի համար հանդիսանում են ազգային ինքնիշխանությունը պահպանելու ճանապարհ: «Եվրասիականության իմաստը գաղափարախոսությունն է, որը թույլ է տալիս զարգանալ որպես ազգային պետություններ»,- նշեց նա: Միհրան Հակոբյանն իր հերթին անդրադարձավ հակազդեցությանը ԵԱՏՄ-ին և նշեց արդյունավետ մրցակցության և բնակչությանն ապատեղեկացնելու դեմ պայքարի անհրաժեշտության մասին:
Զեկույցներով հանդես եկան Եվրասիական փորձագիտական ակումբի առաջատար անդամները՝ ներկայացնելով եվրասիական ինտեգրացիայի գործընթացի արդի խնդիրները: «Նորավանք» ԳՀՀ տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը խոսեց եվրասիական ինտեգրացիայում կրիտիկական ենթակառուցվածքների նշանակության մասին (այն ակտիվները, կառույցների և ոլորտների ռեսուրսները, որոնք որոշիչ նշանակություն ունեն ազգային անվտանգության և ընդհանրապես՝ պետության և հասարակության  անվտանգության և արդյունավետ գործության համար): Նա նշեց, որ բոլոր ոլորտներում կրիտիկական ենթակառուցվածքների իրական անվտանգությունը կախված է գիտատեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման մակարդակից: «ԵԱՏՄ-ում առկա դրության պատճառը հենց գիտական բաղադրիչի ցածր մակարդակն է ընդունվող որոշումներում և աշխատանքի, այսպես կոչված, միջոցառումային ոճը»,- նշեց Հարությունյանը՝ ավելացնելով, որ  «գիտության և տեխնիկայի ոլորտում անհրաժեշտ են պետության միջամտությունը և պետական կառավարման նոր միջոցները, որոնք լայնորեն օգտագործվում են ԱՄՆ-ում և ԵՄ-ում: Ելնելով այս իրողություններից, խիստ արդիականանում է ԵԱՏՄ անդամ երկրների համապատասխան  գիտատեխնիկական ռեսուրսների տվյալների բազայի ստեղծումը և դրանց գործունեության համակարգումը պետպատվերների միջոցով»:
Տնտեսագիտական գիտությունների դեկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանն իր զեկույցում խոսեց 2017 թվականին Հայաստանի տնտեսության ձեռքբերումների մասին և ԵԱՏՄ արդիական խնդիրների մասին: Թավադյանը նշեց, որ 2017 թվականին Հայաստանում արձանագրվել է արտահանման զգալի աճ՝ մոտավորապես 17 տոկոս, որի արդյունքում արտահանումն առաջին անգամ կգերազանցի 2 միլիարդ դոլարը: «2017 թվականից ՀՀ ՀՆԱ աճը կկազմի մոտ 5 տոկոս, ինչն էականորեն ավել է նախատեսվող 3,2 տոկոսանոց աճից: Դեպի Ռուսաստան արտահանումը զարգանում է առաջանցիկ տեմպերով: Արտահանման աճում առանցքային դեր է խաղում դրա կառուցվածքը: Հիմնական հեռանկարը պատրաստի արտադրանքի արտահանման աճն է»,- նշեց Թավադյանը՝ հավելելով, որ անհրաժեշտ է ձգտել հաղթահարել արտահանման երեք միլիարդ դոլարի սահմանը: Որպես ԵԱՏՄ հիմնական խնդիրներ նա առանձնացրեց ԵԱՏՄ անդամ երկրների տնտեսական քաղաքականության առաջնահերթությունների համաձայնեցման և ճշգրտման, Միության նպատակի հստակեցման, տնտեսության զարգացման նոր մոդելի ձևավորման, ԵԱՏՄ պայմանագրող նախատեսված՝ համատեղ ձեռնարկությունների, այդ թվում՝ պաշտպանական ոլորտում ստեղծման համար բոլոր հնարավորությունների օգտագործման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև ԵԱՏՄ երկրների կողմից պայմանագրային պարտավորությունների հստակ կատարումն  ու մակրոտնտեսական քաղաքականության համաձայնեցումը:
Սոցիոլոգիական գիտությունների թեկնածու, «Նորավանքի» գործադիր տնօրենրի տեղակալ Սամվել Մանուկյանն առանձնացրեց սոցիոլոգիական պրոբլեմատիկան և եվրասիական ինտեգրացիայի խնդիրները: Հղվելով Եվրասիական զարգացման բանկի «Ինտեգրացիոն բարոմետրին»՝ նա նշեց, որ չնայած ընթացիկ՝ 2017 թվականին դրական կարգավորումներն աճել են մինչև 50 տոկոսի, սակայն, համեմատած 2013 թվականին ցուցիչի առավելության մակարդակի հետ, դրանք շարունակում են ցածր մնալ 17 տոկոսով: Նշելով  եվրասիական ինտեգրացիայի նկատմամբ հասարակական կարգավորումների բարձր կախվածությունը տնտեսական ցուցիչներից՝ Մանուկյանը շեշտեց բարձր տեխնոլոգիական արտադրության ինտեգրացիայի նշանակությունը, ինչպես նաև բարձր տեխնոլոգիական ուղիները ԵԱՏՄ-ում մի շարք խնդիրների հաղթահարման համար: «Անհրաժեշտ է անհապաղ սկսել տեղափոխել ԵԱՏՄ շրջանակներում տնտեսական համագործակցությունը գյուղատնտեսական ապրանքների, ալկոհոլային և նավթագազային ապրանքների մատակարարումներից դեպի բարձր տեխնոլոգիական արտադրություն, տեխնոլոգիաների մշակման և գիտական հետազոտությունների ոլորտ»,- նշեց նա:
«Նորավանք» ԳՀՀ առաջատար վերլուծաբան, էներգետիկայի գծով ՄԱԿ ազգային փորձագետ Արա Մարջանյանն անդրադարձավ եվրասիական ինտեգրացիայի էներգետիկ կողմին: «Մեր տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական իրողություններն այնպիսին են, որ հենց «Արևմտյան նախագծի» շրջանակներում է իրականացվում Հայաստանի էներգատրանսպորտային շրջափակումը, որը վատ է ազդում մեր տնտեսության վրա, արգելակում է մեր զարգացումը»,- նշեց Մարջանյանը՝ ուշադրություն հրավիրելով նաև որոշ վտանգների վրա, որոնք կարող են առաջանալ Հայկական ատոմակայանը փակելու հարցից: «Անհրաժեշտ է վերակենդանացնել և ամրապնդել երկարաժամկետ պլանավորման, մոդելավորման և կանխատեսման ավանդույթները։ Այդ հարցերի շրջանակը պետք է ներգրավվի ԵԱՏՄ ամենօրյա օրակարգում»,- ասել է նա։
Ամենամյա համաժողովի ժամանակ հավաստագրեր են հանձնվել Եվրասիական փորձագիտական ակումբի հինգ նոր անդամների, ինչպես նաև շնորհակալագրեր հայկական տասը ԶԼՄ-ների՝ եվրասիական ինտեգրացիայի ակտիվ լուսաբանման համար: Նշենք, որ «Արմեդիա» տեղեկատվական-վերլուծական գործակալությունը ևս պարգևատրվել է:

Armenia Shows the Best Results in the EAEU: the Eurasian Expert Club Sums up the Results of the Year
On December 23, the annual meeting of the Eurasian Expert Club took place, summarizing the results of the past year for the EAEU and Armenia.
The meeting under the topic "Three Years at the Unified Energy System: Achievements and Prospects" was held with the support of NGO "Integration and Development" and the "Noravank" Research Foundation. Chairman of the "Integration and Development" NGO Aram Safaryan noted in his opening speech that the Eurasian Expert Club was founded four years ago and actively advocates for the success and development of the Eurasian integration processes. "We analyze, make forecasts, identify shortcomings and propose solutions, thereby constructively influencing the process," Aram Safaryan said.
The Ambassador of the Republic of Belarus to Armenia Igor Nazaruk, Ambassador of the Republic of Kazakhstan Timur Urazaev, as well as the adviser of the Russian Embassy in Armenia Alexander Vasiliev also spoke at the welcoming speech.
According to Igor Nazaruk, we can state with confidence that the unified union is already formed, but it will not stop at what has been achieved and in 2018 the work will be continued in order to form an internal energy market. Summing up the results of 2017, the ambassador noted that despite the crisis and sanctions against some members of the EAEU: "In 2017, we can talk about the growth of a number of economic indicators. Mutual trade increased by almost 27%, foreign trade by almost 25%, the increase in industrial production may reach 2.5%, in agriculture - 3.2%. By the way, Armenia has exactly the same rates in these areas."
As for the agreement signed between the EU and Armenia this year, Nazaruk expressed optimism, stressing: "This circumstance can serve as an additional element that will enhance the effectiveness of cooperation between two very powerful regional unions."
Timur Urazaev, in turn, noted that, despite all the difficulties, all the countries of the EAEU confirm the positive dynamics. "Against the backdrop of all the members of the Union, it is Armenia that shows the best results, both in 2016 and in accordance with the preliminary results of 2017. I am referring to the dynamics of economic growth and a significant increase in exports both to the EAEU countries and to third countries," the ambassador of Kazakhstan said.
He also addressed the main trends in the EAEU, including the processes of digitalization of the economy, in which Armenia seeks to play a leading role. "It is noteworthy that since the Soviet times, both electronics and cybernetic systems have been well developed in Armenia, now it's all simply called IT. In this sense, Armenia has a very good potential, especially in the current conditions of limited transport links with Armenia.’’ Summing up, Urazaev noted that Kazakhstan, like other countries of the EAEU, is committed to strategic integration into a unified and competitive model.
Alexander Vasilyev in turn highly appreciated the activities of the Eurasian Expert Club. He noted that within the framework of the Eurasian Expert Club, high-level discussions are always held, ideas are generated that do not remain within the club, but are brought to the decision-makers. Speaking about the growth of the Armenian economy in the framework of the EAEU, Vasiliev mentioned: "I would like to note the great success of Armenia, which is very visible, not only in terms of the trade growth, but also the growth trends of those industries, which we counted on and which the Armenian economy needs as an air. One of the results of this year is the good growth of the manufacturing industry."
The participants of the conference were also welcomed by the members of the National Assembly of Armenia Mihran Hakobyan and Hayk Babukhanyan. Babukhanyan noted that the EAEU and CSTO for Armenia are ways for preserving our national sovereignty. "The essence of Eurasianism is an ideology that gives an opportunity to develop as national states," he said. Mihran Hakobyan, in turn, stressed the need for effective competition and combating disinformation of the population.
Reports were made by leading members of the Eurasian Expert Club, presenting topical issues of the development of the Eurasian integration. Director of "Noravank" Foundation Gagik Harutyunyan spoke about the importance of critical infrastructures that are crucial for national security and effective functioning of the state and society as a whole. He noted that the real safety of critical infrastructures in all areas depends on the level of development of the scientific and technological sphere. "The reason for the current state of affairs in the EAEU is precisely the low level of the scientific component in the decisions made" said Harutyunyan, adding that state intervention and new state regulation measures in the field of science and technology widely used in the US and the EU are quite necessary.
Doctor of Economic Sciences, Professor Ashot Tavadyan in his report spoke about the achievements of the Armenian economy in 2017 and the urgent tasks of the EAEU. Tavadyan noted that in 2017 in Armenia there is a significant growth in exports: about 17%, exports for the first time exceed $ 2 billion. "The GDP growth in Armenia will be about 5% in 2017, which is significantly higher than the planned growth of 3.2%." As the main tasks of the EAEU, he mentioned the need for adjusting and harmonizing the priorities of the economic policy of the EAEA countries, clearly defining its purpose, formulating a new model of economic development, the need to use all the opportunities for the creation of joint ventures, including in the defense sector, as well as the achievement of a clear implementation of treaty obligations by the EAEU countries and the coordination of macroeconomic policies.
Samvel Manukyan, candidate of sociological sciences, deputy executive director of "Noravank" Foundation, noted the sociological problems and tasks of the Eurasian integration. He stressed the importance of integrating high-tech industries, as well as scientific and technological research in order to overcome a number of problems existing in the EAEU.
Leading analyst of "Noravank" Foundation, UN national expert on energy Ara Marjanyan addressed the energy aspect of the Eurasian integration. "The geopolitical realities of our region are such that it is within the framework of the Western Project that the energy blockade of Armenia is being carried out, which is suffocating our economy and hindering our development," Marjanyan said. "It is necessary to stop the trends of technological and scientific degeneration of the republic, to revive and strengthen the traditions of long-term planning, modeling and forecasting, which should be included in the daily agenda of the Eurasian Economic Union," he concluded.
During the annual conference certificates were presented to five new members of the Eurasian Expert Club, as well as gratitude certificates to the representatives of ten Armenian media for objective coverage of Eurasian integration. It should be noted that "Armedia" IAA was also awarded.