Նաիրա Կարապետյան. ԵԽԽՎ-ի համար 2017թ-ը բեկումնային էր (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Միացյալ Ազատական Ազգային Կուսակցության (ՄԻԱԿ) քարտուղար, Ազգային Ժողովի 5-րդ գումարման պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանի հետ:
- Տիկի´ն Կարապետյան` որպես Ազգային Ժողովի 5-րդ գումարման բավականին ակտիվ գործունեություն ծավալած պատգամավոր, ինչպե՞ս կգնահատեք նոր գումարման Ազգային Ժողովի խորհրդարանական դիվանագիտությունը, դրա վերակազմակերպմանն ուղղված ջանքերը:
- Եկեք հարցը դիտարկենք 2 տեսանկյունից` բովանդակային և կազմակերպչական, քանի որ այն իր մեջ ներառում է նաև վերակազմակերպմանը վերաբերող տարր:
Մեր երկրի արտաքին քաղաքական կուրսը շատ հստակ է, կայուն: Եվրամիության հետ վերջերս ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրն էլ ավելի է ամրապնդել մեր դիրքերը: Մեր խորհրդարանական դիվանագիտության առջև դրված խնդիրներից կուզեի առանձնացնել մեկը, այն է` արտաքին քաղաքականության կուրսի հստակ պահպանման հետ մեկտեղ առանցքային դիրքում պահել Արցախի հիմնախնդրի խաղաղ և հայանպաստ կարգավորման հիմնահարցը: Այստեղ մեր դիվանագիտության թիվ մեկ խնդիրն է հարցի կարգավորման ձևաչափի պահմանումը` Մինսկի խմբի մանդատի ներքո, ի հեճուկս Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկվող բազմաթիվ փորձերի` հարցը տանելու այլ պլատֆորմներ, շատ ժամանակ միջազգային խորհրդարանական հարթակներ: Այս փորձերը բոլորն ապարդյուն են հենց մեր խորհրդարանական դիվանագիտության հետևողական և հմուտ աշխատանքի շնորհիվ:
Բնականաբար, երկրի կառավարման համակարգի փոփոխությունը, որը ենթադրում է նաև խորհրդարանական դիվանագիտության դերի արժևորում, սկզբնական շրջանում առաջացնում է որոշակի դժվարություններ, սակայն դրանք հաղթահարելի են` միասնական աշխատանքի պայմաններում: ԱԺ միջազգային խորհրդարանական պատվիրակությունները, հանձնաժողովները, բարեկամական խմբերը պետք է աշխատեն սինթեզավորված, ինչը կբերի թե’ ավելի մեծ արդյունքի, թե’ կբացառի գործի կրկնակի, եռակի կատարումը: Ներկայումս մեծ աշխատանք է տարվում այս ուղղությամբ:
Խոսքս չի վերաբերում բացառապես ինֆորմացիոն և տեխնիկական միասնականությանը: Սրանից զատ, պետք է հիշել, որ Ազգային ժողովի պատգամավորը քաղաքական պաշտոն է, ներկայացված քաղաքական ուժերն ունեն սեփական քաղաքական օրակարգ, և շատ ժամանակ հենց արտաքին ոլորտն է այն ոլորտը, որտեղ շատ դժվար է դառնում միասնականությունը: Եվ քաղաքական ուժերը պետք է նույնպես մեծ ուշադրություն դարձնեն իրենց կողմից ներկայացվող կազմին: Այստեղ հարկ եմ համարում մեջբերել հայտնի «կադրերն են որոշում ամեն ինչ» արտահայտությունը:
Ամփոփելով այս ամենը՝ կարող եմ արձանագրել, որ արդյունավետ աշխատանքի համար ձևավորված է բավականին լավ միջավայր:
- Դուք եղել եք նաև ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անդամ և շատ ակտիվ ներգրավվածություն եք ունեցել Վեհաժողովի աշխատանքներում: Ինչպե՞ս կգնահատեք այդ կառույցում տեղի ունեցած զարգացումները 2017թ-ին:
- ԵԽԽՎ-ի համար 2017թ-ը կարելի է անվանել բեկումնային: Սա մի տարի էր, որը կարելի է պայմանականորեն անվանել նաև «զարթոնքի տարի»: Այն, ինչ տեղի ունեցավ ԵԽԽՎ նախկին նախագահ Պեդրո Ագրամունտի հետ, արդյունք է մի մեծ աշխատանքի, որում իր մասնաբաժինն ունի նաև մեր պատվիրակությունը: Ադրբեջանը չէր կարող հավերժ իր գրպանում պահել ԵԽԽՎ մի շարք պատգամավորների, և կծիկը սկսեց քանդվել: Այս կծիկի քանդվելու գործընթացը, ցավոք, հնարավոր չէ շատ մանրամասն ներկայացնել, քանի որ, ինչպես սիրում եմ հաճախ կրկնել, արտաքին քաղաքականությունը նման է այսբերգի, և թաքնված մասը շատ ժամանակ մի քանի անգամ մեծ է երևացող մասից:
Եվ այսպես, ամեն ինչ սկսվեց Իտալիայից` ԵԽԽՎ ԵԺԿ խմբի նախկին ղեկավար, Իտալիայի պատվիրակության ներկայացուցիչ Լուկա Վոլոնտեի և Ադրբեջանի մի քանի պաշտոնյաների նամակագրության գաղնազերծումից, որտեղ հստակ էր, որ իտալացի պատգամավորը ծառայություններ է մատուցել Ադրբեջանին` ստանալով իր աշխատանքի դիմաց մեծ գումար: Սա առաջին սառը ցնցուղն էր ԵԽԽՎ-ի համար: Տարիներ շարունակ Ադրբեջանը «ժողովրդավարության բնօրրանը» վերածում էր «կաշառակերության բնօրրանի»: Մեր կողմից բազմիցս հնչեցվել են անուններ, բերվել փաստեր, և ի ուրախություն ինձ, սա սկսել է տալ կոնկրետ արդյունք:
Լինելով կանոնադրական, քաղաքական և սոցիալական հանձնաժողովների անդամ՝ այս տարիների ընթացքում ես շատ եմ առերեսվել այս կամ այն ադրբեջանամետ լոբբիստների խմբի ջանքերին` Վեհաժողովին տանելու զարտուղի ճանապարհներով, ներկայացնելու աղավաղված փաստեր, շատ ժամանակ նաև` բացահայտ սուտ:
Լոբբիստների պարագլուխն էր Պեդրո Ագրամունտը, և շատ ուրախալի է, որ Վեհաժողովն այդքան առողջ գտնվեց և կարողացավ չտրվել նրանց կազմակերպած սադրանքներին, և հենց նրա նախագահության օրոք ԵԽԽՎ որոշմամբ ստեղծվեց Վեհաժողովից անկախ հետաքննող մարմին` ԵԽԽՎ պատգամավորների կաշառվածության դեպքերը հետաքննելու համար:
Զուգահեռ ԵԽԽՎ կանոնադրական հանձնաժողովը կատարեց մի շարք փոփոխություններ` պատգամավորների աշխատանքների թափանցիկության ապահովման և նրանց` ԵԽԽՎ-ին հաշվետվողականությունը բարձրացնելու ուղղությամբ: Իհարկե, ամենամեծ հաղթանակը կանոնադրության մեջ ԵԽԽՎ նախագահի հետկանչի սկզբունքի ավելացումն էր: Զգալով խայտառակության անդառնալիությունը` Պեդրոն հեռացավ: Եղան այլ հրաժարականներ ևս: Սա Ադրբեջանի ֆիասկոն էր:
Չմոռանանք, սա նույն Պեդրոն էր, ով խախտելով նույն կանոնակարգը, անգամ թույլ չէր տալիս խոսել Ադրբեջանի կողմից պատգամավորներին  կաշառելու մասին՝ անջատելով իմ և գործընկերներիս խոսափողը:
Ներկայումս ԵԽԽՎ-ում ստեղծվել է մի միջավայր, որը մեր պատվիրակությանը տալիս է բացառիկ հնարավորություն՝ շարունակելու Եվրոպային ներկայացնել Ադրբեջանի անհամապատասխանությունը քաղաքակիրթ աշխարհին:
- Եվ վերջում, ի՞նչ կմաղթեք մեր ընթերցողներին նոր տարում:
- Բնականաբար, առաջին հերթին կմաղթեմ խաղաղություն` խաղաղություն երկրում, ընտանիքում, հոգում և սրտում: Կմաղթեմ լավատեսություն. բոլոր դժվարությունները ժամանակավոր են, չնայած և տեսանելի, իսկ լավատեսությունը, հավատացնում եմ, տանում է դրանց շուտափույտ հաղթահարմանը: Կմաղթեմ առողջություն, սեր, ուժ, վստահություն և  և անսպառ ժպիտներ: Թող 2018 թվականը լինի ամենանվիրական երազանքների իրականացման տարի:

Наира Карапетян: 2017-ый год был "годом пробуждения" ПАСЕ (эксклюзив)
ИАА "Армедиа"  представляет эксклюзивное интервью с Наирой Карапетян, секретарем Объединенной Либеральной Национальной Партии, депутатом 5-ого созыва Национального Собрания РА.
-Г-жа Карапетян, как активный депутат 5-го созыва Национального Собрания РА, как бы Вы оценили парламентскую дипломатию нового созыва Национального Собрания и усилия, направленные на ее реорганизацию?
- Давайте рассмотрим вопрос с двух точек зрения - содержательной и организационной, так как это включает в себя также элемент, касающийся реорганизации.
Внешнеполитический курс нашей страны достаточно четкий и стабильный. Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, недавно подписанное с ЕС, еще больше укрепило наши позиции. Среди задач нашей парламентской дипломатии мне хотелось бы выделить одну - наряду с сохранением четкого внешнеполитического курса ключевую позицию отдать мирному и проармянскому урегулированию Арцахского конфликта. Здесь задачей номер один нашей дипломатии является сохранение формата урегулирования вопроса под мандатом Минской группы ОБСЕ - вопреки предпринимаемым Азербайджаном многочисленным усилиям, направленным на выдвижение других платформ, часто - международных парламентских площадок. Все эти усилия оказывались бесплодными, благодаря последовательной и опытной работе нашей парламентской дипломатии.
Разумеется, изменение системы управления государства, которая подразумевает также повышение роли и значимости парламентской дипломатии, на начальном этапе может привести к некоторым трудностям, однако их можно преодолеть посредством совместной работы. Международные парламентские делегации, комиссии, группы дружбы Национального Собрания должны работать синхронно, что приведет как к лучшим результатам, так и исключит двойное, тройное выполнение одной и той же работы. На данном этапе в этом направлении ведется большая работа.
Речь идет не только о единой информационной и технической составляющей. Надо отметить, что депутат Национального Собрания – это политическая должность, представленные политические партии имеют собственную повестку, и очень часто именно внешнеполитическая сфера является той, в которой сложно сохранять единство. И политические партии в свою очередь должны быть внимательны к предлагаемому с их стороны составу. Здесь считаю необходимым процитировать известную фразу - ''кадры решают все''.
Подводя итоги, могу отметить, что для эффективной работы сформирована достаточно хорошая среда.
- Вы были членом армянской делегации в ПАСЕ и активно участвовали в работе Ассамблеи. Как бы Вы оценили события, произошедшие в 2017-ом году в этой структуре?
- 2017-ый для ПАСЕ можно назвать переломным. Это был год, который можно условно называть ''годом пробуждения''. То, что произошло с бывшим председателем ПАСЕ Педро Аграмунтом – результат огромной работы, в которой наша делегация тоже имела участие. Азербайджан не может вечно держать в своем кармане ряд депутатов ПАСЕ, и клубок начал развязываться. К сожалению, невозможно представить больше подробностей об этом процессе, так как внешняя политика похожа на айсберг, и скрытая ее часть намного больше заметной.
Все началось с Италии, с рассекречивания переписки Луки Волне, представителя делегации Италии, бывшего руководителя группы ЕНП в ПАСЕ, с несколькими азербайджанскими чиновниками, после чего стало ясно, что итальянский депутат предоставлял услуги Азербайджану, за что получал большие деньги. Это был как бы первый холодный душ для ПАСЕ. На протяжении многих лет Азербайджан превращал ''колыбель демократии'' в ''колыбель взяточничества''. С нашей стороны неоднократно звучали имена, были предъявлены факты, и с радостью могу отметить, что они начали давать конкретные результаты.
Будучи членом уставной, политической и социальной комиссий, за эти годы я много раз сталкивалась с усилиями той или иной проазербайджанской группы лоббистов, которая распространяла искаженные факты, а иногда и - явную ложь. Главой лоббистов был Педро Аграмунт, и очень хорошо, что Ассамблея оказалась настолько здоровой и не поддалась провокациям с их стороны, и именно во время его председательства решением ПАСЕ был создан независимый от Ассамблеи следственный орган для расследования случаев взяточничества в ПАСЕ.
Параллельно уставной комитет ПАСЕ внес ряд изменений для обеспечения прозрачности работы депутатов и повышения их подотчетности. Конечно, самой большой победой стало добавление в Уставе принципа созыва председателя ПАСЕ. Чувствуя необратимость позора, Педро ушел. Были другие отставки тоже. Это было фиаско Азербайджана.
Не надо забывать, что это - тот самый Педро, который, нарушая правила, даже не позволял говорить о подкупе депутатов со стороны Азербайджана, и отключал микрофоны моих коллег.
Сейчас в ПАСЕ создана среда, в которой нашей делегации дается уникальная возможность продолжать представлять Европе несоответствие Азербайджана цивилизованным критериям мира.
- И напоследок - что пожелаете нашим читателям в Новом году?
- Естественно, в первую очередь, желаю мира - в стране, семье, в душе и сердце. Желаю оптимизма - все трудности временные, хотя и заметные, а оптимизм, уверяю, ведет к их преодолению. Желаю здоровья, любви, силы, уверенности и безграничных улыбок. Пусть 2018-ый будет годом реализации мечты.