Մենք չենք շեղվելու Հայաստանն ավելի լավը դարձնելու մեր ճանապարհից. Մանե Թանդիլյան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն հարցազրույցների շարք է պատրաստել Հայաստանի  Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովների բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ՝ փորձելով ամփոփել 2017 թվականին իրականացված քայլերը և 2018-ի ծրագրերը: Ձեզ ենք ներկայացնում ՀՀ Ազգային Ժողովի «Ելք»  խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանի հետ «Արմեդիա» ՏՎԳ բացառիկ հարցազրույցը:
- Ինչպիսի՞ն էր 2017թ-ը Ձեր խմբակցության և անձամբ Ձեզ համար աշխատանքային գործունեության տեսանկյունից:
- 2017թ-ը եղել է հագեցած քաղաքական տարի «ԵԼՔ» խմբակցության համար՝ հաշվի առնելով Ազգային Ժողովի և Երևանի ավագանու ընտրությունները։ Մեր մասնակցությունն այդ ընտրություններին պահանջել է լարված ամենօրյա աշխատանք։ Մենք գրանցել ենք որոշակի հաջողություն, սակայան էական փոփոխություններ անելու համար անհրաժեշտ է ժողովրդի ավելի լայն աջակցությունը, որը կարող է տեղի ունենալ ազատ մարդկանց թվաքանակն ավելացնելով, ինչին էլ հաճախ միտված են մեր գործողությունները։
Անձամբ ինձ համար 2017թ-ը շրջադարձային տարի էր․ ես արմատապես վերափոխել եմ իմ կյանքը, հրաժեշտ տվել իմ կոմֆորտ զոնային և ամբողջովին վերաձևել իմ կյանքի բաղադրությունը։ Անելու եմ ամեն բան, որ իմ անձնական բարեկեցությունից հրաժարվելու արժեքը բազմապատիկ անգամ ավելանա Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացու բարեկեցության հաշվեկշռին՝ հանրային բարիքի ձևաչափով։
- Ի՞նչ հիմնական ձեռքբերումներ և բացթողումներ կառանձնացնեք Ձեր գործունեության մեջ:
- Կարծում եմ՝ պատգամավորական գործունեությունը դեռ վաղ է գնահատել, քանի որ 2017թ-ը ավելի շատ ճանաչողական տարի էր։ Ակնկալիքները շատ են, և մենք դա հստակ գիտակցում ենք։ Միևնույն ժամանակ ակնհայտ է, որ սա գործունեության բացարձակ նոր ոլորտ է մեր խմբակցության շատ անդամների համար և այդ առումով մենք դեռ շատ անելիքներ ունենք։ Մարտահրավերները և սպասումները շատ են մեր խմբակցությունից և իմ գործունեությունից, և մենք պարտավոր ենք անել հնարավոր ամեն բան, երբեմն էլ՝ անհնարին թվացող, արդարացնելու մեզ հետ կապված հույսերը։
- Ինչպիսի՞ ծրագրեր կան 2018թ-ի համար: Որո՞նք են լինելու Ձեր խմբակցության և Ձեր աշխատանքային գործունեության հիմնական ուղղությունները:
- Մեր խմբակցության գործունեության ուղղությունը ելնում է մեր ծրագրային դրույթներից։ Մենք այս տարի անշեղորեն փորձել ենք իրականացնել դրանք, անհնարին թվացող ելքեր գտել՝ մեր ասելիքը հանրությանը հասցնելու համար։ Մենք չենք շեղվելու Հայաստանն ավելի լավը դարձնելու, մարդու երջանկությունը ապահովող և երաշխավորող պետություն դարձնելու մեր ճանապարհից, որտեղ մարդը ոչ թե միջոց է, այլ նպատակ։ Դրան հասնելու համար՝ մեզ պետք է կերտել ժողովրդավար և ազատ պետություն՝ միմյանց փոխզսպող և հակակշռող 3  թևերով՝ գործադիր, օրենսդիր և դատական։
- Տիկի՛ն Թանդիլյան, անդրադառնալով Ամանորին,  արդյո՞ք այն սպասված տոն է Ձեզ համար: Ինչպե՞ս եք սովորաբար այն նշում:
- Անկեղծ ասած Ամանորն ինձ իլյուզիաներ չի ներշնչում և հեքիաթներ չի պատմում։ Ես վաղուց գիտեմ, որ դեկտեմբերի 31-ը ոչնչով չի տարբերվի հունվարի 1-ից, եթե ես ինքս, մենք ինքներս, այն չդարձնենք տարբերվող։ Դա բացառապես մեր ձեռքերում է՝ մեր որոշումն է ու մեր կամքը։ Իսկ այդպիսի որոշում ու կամք կարող ենք կյանքի կոչել տարվա ցանկացած օր, միայն թե հասկանանք, որ մեր կյանքը հեքիաթ կամ կենցաղ դարձնողը մենք ինքներս ենք։ Իսկ զուտ որպես տոն՝ այո՛, սիրում եմ այն, սովորաբար նշում ընտանիքիս հետ միասին՝ Նոր Տարվա գիշերը, և ընկերներիս հետ՝ հաջորդող տոնական օրերին։
- Ո՞րն է Ձեր մանկության ամենավառ հիշողությունն Ամանորի հետ կապված:
- Ամենավառ հիշողությունը պտտվող լուսավոր տոնածառն էր՝ հորս ձեռքով պատրաստած ինքնաշեն պտուտակի վրա։ Այն մի լուսավոր կետ էր գորշության ճիրաններում հայտնված իմ մանկության ցուրտ ու մութ տարիներին։
- Ո՞ր տարիքում սկսեցիք չհավատալ Ձմեռ Պապիկին և ի՞նչը դարձավ դրա պատճառ:
- Ինձ մոտ այնպիսի տպավորություն է, որ ես միշտ իմացել եմ, որ Ձմեռ Պապիկ չկա, և շատ կարեկցանքով էի վերաբերվում իմ բոլոր այն ընկերներիս, ովքեր հարցնում էին ինձ՝ «Դու հավատու՞մ ես Ձմեռ Պապիկին»։ Մի կողմից չէի ուզում նրանց հիասթափեցնել, մյուս կողմից էլ չէի ուզում ստել, և հաճախ ասում էի՝ «Ձմեռ Պապին կա միայն նրանց համար, ովքեր հավատում են ․․․»՝ ակամայից երկարացնելով նրանց մանկական տարիները․․․
- Ո՞րն է ամանօրյա Ձեր ամենասիրելի ուտեստը:
- Ես առհասարակ տարատեսակ ուտեստների սիրահար չեմ, թեպետ իմ սկեսրոջ պատրաստած տոլման ամենահամեղն է տարվա բոլոր եղանակներին:
- Նոր Տարուն ի՞նչ կմաղթեք մեր ընթերցողներին:
- Ձեր ընթերցողներին և մեր քաղաքացիներին, ընդհանրապես, ուզում եմ ասել, որ դուք ամենահամարձակն ու ամենաուժեղն եք, քանի որ ապրում, արարում ու երազում եք Հայաստանում․․․ Դա այսօր հեշտ չէ, սակայն բոլոր այդ մարտահրավերներին արժե դիմակայել մեր չքնաղ հայրենիքում ապրելու համար, որը ես և դուք միասին կարող ենք և պետք է դարձնենք իրական դրախտավայր բոլոր հայերի համար, ովքեր ուզում են արժանապատիվ կյանքով ապրել Հայաստան պետության մեջ։
Մաղթում եմ ձեզ սովորական մարդկային երջանկություն և բարեկեցություն սեփական պետության սահմանների ներսում: Շնորհավո՛ր Ամանոր և Սուրբ Ծնունդ:

We Will Not Deviate from Our Way of Making Armenia Better: Mane Tandilian (EXCLUSIVE)
"Armedia" IAA prepared a series of interviews with representatives of all four factions of the National Assembly of the Republic of Armenia and Artsakh each, trying to summarize the steps taken in 2017 and the plans for 2018. Thus we present an exclusive interview with Mane Tandilian, Member of the "Yelq" party of National Assembly.
- What year was 2017 for your faction and for you personally ?
- 2017 was full of political events for the "Yelq" faction, taking into account the elections of the National Assembly and the Council of Elders of Yerevan. Our participation in these elections required a tense daily work. We have recorded some success, but in order to make essential changes, people's wider support is needed.
For me personally, 2017 was a turning point. I have radically changed my life, said goodbye to my comfort zone, and completely redistributed my life's composition. I will do everything for the welfare and well-being of every citizen of the Republic of Armenia.
- What are the main achievements and omissions of your work?
- I think it’s early yet to speak about our parliamentary activity, since 2017 was a more cognitive year. There are many expectations and we clearly realize it. At the same time, it is obvious that this is an absolutely new field of activity for many members of our faction and we have much to do in that respect. There are great many challenges and expectations from our faction and my own activities, and we have to do all the possible, sometimes even impossible, to justify all the hopes.
- What kind of projects do you have for 2018? What will the main directions of your faction's and your working activity be?
- The direction of our faction is based on our program provisions. This year, we tried hard to implement them, finding ways to bring our message to the public. We will not deviate from our way of making Armenia better, guarantying a country, where human beings are not means, but a goal. In order to achieve that, we need to build a democratic and free state, with three opposing and counterbalanced wings: executive, legislative, and judicial.
- Mrs. Tandilyan, as for the New Year, do you like this holiday? How do you usually celebrate it?
- To be honest, the New Year does not inspire me illusions and tell fairy tales. I have long known that December 31 will not be any different from January 1, unless I myself, we ourselves, do not make it different. It is all in our hands, our decisions and our will. And we can make such a decision every single day of the year by realizing that we are the ones, who can make our life a fairy tale. As a holiday, though I do love it, usually celebrating with my family on the New Year's Eve, and with my friends on the following festive days.
- What is the most memorable day of your childhood related to the New Year?
- The brightest memory was a luminous Christmas tree rotating on a self-made screwdriver made by my father. It was a bright spot in the dark and cold years of my childhood.
- At what age did you stop believing in Santa Claus and what was the reason for that?
- I have an impression that I have always known that there is no Santa Claus and I was very sympathetic to all my friends who asked me, "Do you believe in Santa Claus?" On one hand, I did not want them to be disappointed, on the other hand I did not want to lie, and I often said, "Santa Claus exists only for those who believe in him..."
- What is your favorite dish in Holiday season?
- I am not a lover of various dishes, but the dolma made by my father-in-law is the most delicious one for all the seasons of the year.
- What are your New Year wishes to our readers?
- To your readers and our citizens, in general, I want to say that you are the bravest and the strongest because you live, create and dream in Armenia ... It is not easy today, but all these challenges are worth the struggle in order to live in our wonderful homeland, which we should make a real paradise for all Armenians, who want a dignified life in Armenian state.
I wish all an ordinary simple human happiness and prosperity within the borders of your own country. Happy New Year and Merry Christmas!