Մեր վերջնական նպատակը միասնական Հայաստան ունենալն է. Արցախի «Ժողովրդավարութուն» խմբակցության ղեկավար
Times.am
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն հարցազրույցների շարք է պատրաստել Հայաստանի  Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովների բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ՝ փորձելով ամփոփել 2017 թվականին իրականացված քայլերը և 2018-ի ծրագրերը: Ձեզ ենք ներկայացնում Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Ժողովրդավարութուն» խմբակցության ղեկավար Վարդգես Բաղրյանի  հետ «Արմեդիա» ՏՎԳ բացառիկ հարցազրույցը:
- Պարո՛ն Բաղրյան, ինչո՞վ նշանավորվեց 2017 թ. Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի համար:
- Առաջին հերթին պետք է նշել այն փաստը, որ Ազգային ժողովը բավականին ակտիվ մասնակցություն ունեցավ սահմանադրության մշակման և ընդունման ողջ գործընթացում: Ինչպես գիտեք, փետրվարի 20-ին մենք ընդունեցինք նոր սահմանադրություն: Առկա օրենքները, բնականաբար, պետք է համապատասխանեցնել նոր սահմանադրությանը: Այդ գործընթացի մի մասն այս տարի արվել է, բայց այն շարունակվելու է մինչև 2020 թվականը, և դեռ բավականին աշխատանք կա անելու:
Կառանձնացնեի նաև այն, որ արտասահմանից բավականին շատ հյուրեր ունեցանք, տարբեր հանդիպումներ եղան պատգամավորական խմբերի, մտավորականության հետ, այնպիսի խմբերի, որոնք առաջին անգամ էին լինում Արցախում, մասնավորապես, կառանձնացնեի Մեքսիկայից ժամանած պատգամավորական խումբը, Թուրքիայից եկած մտավորականների խումբը, որի այցը բավականին մեծ աղմուկ բարձրացրեց Ադրբեջանում: Պետք է ասեմ, որ թուրք մնավորականները շատ լավ տպավորություն թողեցին մեզ վրա Ղարաբաղյան հիմնահարցի ընկալման տեսանկյունից իրենց օբյեկտիվ մտածողությամբ:
Արժե առանձնացնել նաև այն փաստը, որ նոր կառավարության ձևավորումից հետո, երբ Նախագահը ոչ միայն արդեն երկրի գլուխն է, այլ նաև կառավարության ղեկավարը, ավելի գործնական բնույթ սկսեց կրել կառավարություն-ազգային ժողով հարցուպատասխանը: Ոչ միայն նախարարները, այլ նաև Նախագահը պատասխանեցին պատգամավորների հարցերին և գործընթաց շահեկանորեն տարբերվեց նախորդ տարիների նույն գործընթացից:
- Դուք գիտեք, որ «Ժողովրդավարութուն» խմբակցությունը պետականամետ, իշխանամետ է: Ինչպես նախորդ տարիներին, 2017-ին նույնպես, բնականաբար, հավանություն ենք տվել կառավարության գործունեությանը, նաև մեր պատասխանատվությունն ենք վերցրել ու շարունակում ենք կրել այն: Թե´ մեր խմբակցությունը, թե´ մեր կուսակցությունը բավականին ակտիվ աշխատանք են կատարել և´ սահմանադրության նախագծի վրա, և´ նաև քարոզչական աշխատանքներում: Մենք նոր սահմանադրության հետ կապված հանդես ենք եկել երեսուներեք առաջարկով և պետք է փաստել, որ դրանց զգալի մասն ընդունվել է: Մենք այն կարծիքին ենք, որ Արցախում ճիշտ է ոչ թե խորհրդարանական կառավարումը, այլ ուժեղ, կենտրոնաձիգ իշխանությունը՝ ի դեմս Նախագահի ինստիտուտի: Պատերազմող երկրում, մեր համոզմամբ, ճիշտը նախագահական կառավարումն է:
Ոչ թե բացթողում, այլ գործ, որը պետք է արվի, բայց դեռ չի արվել, առաջին հերթին տեղական ինքնակառավարման մասին օրենքում փոփոխություններն են: Տեղական կառամարման մարմինների ինստիտուտը այստեղ, կարծում եմ նաև Հայաստանի Հանրապետությունում, դեռ ամբողջությամբ չի կայացել: Հարցի շուրջ կան տարբեր տեսակետներ, այդ տեսակետներն ի մի բերելու և ոսկե միջինը գտնելու առումով 2018 թվականը բավականին ակտիվ  է լինելու: Իհարկե, լավ է, որ կան տարբեր տեսակետներ և կարծում եմ, որ օպտիմալ տարբերակն այնուամենայնիվ գնտվելու է, քանի որ այստեղ մենք իսկապես թերացումներ ունենք:
- 2018-ին, ինչպես նշեցի, շարունակելու ենք մեր օրենսդրությունը նոր սահմանադրությանը համապատասխանացնելու գործընթացը: Գործընթացը բականին աշխատատար է: Տեղական ինքնակառավարման մարմինների վերաբերյալ առկա օրենքի պարագայում, հնարավոր է նույնիսկ, որ ոչ թե փոփոխություններ մցվեն, այն նոր օրենք սահմանվի:
Եկող տարի նաև քայլեր ենք ձեռնարկելու Արցախի ինքնորոշման իրավունքը միջազգային տարբեր հարթակներում առաջ տանելու ուղղությամբ: Թերևս ամենակարևոր հարցը հենց սա է:
- Պարո՛ն Բաղրյան, անդրադառնալով Ամանորին, ինչպե՞ս եք սովորաբար նշում Ամանորը: Ո՞րն է Ամանորի խորհուրդը Ձեզ համար:
- Յուրաքանչյուր տարի նաև սպասումների տարի է: Դուք գիտեք, որ 2018 թվականին մենք հոբելյաններ ունենք նշելու թե´ մայր Հայաստանում և թե´ Արցախում: 2018թ. Ղարաբաղյան շարժման 30-ամյակի տարին է: Սա ինչ որ առումով նաև քարերը ժողովելու ժամանակն է, այն առումով, որ մենք ոչ միայն պետք է տոնակատարություններ անենք, այլ պետք է կարողանանք նաև սթափ հայացք գցել մեր անցած ճանապարհին և կարողանանք դասեր քաղել: Փաստ է, որ այս տարիներին մենք ունեցել ենք նաև բացթողումներ: Պետք է հասկանալ ինչի ենք հասել, ինչ հանգրվանի ենք մենք և դրանից հետո ինչ պետք է անենք, որ հասնենք մեր նվիրական նպատակին և երազանքին, որը, իմ խորին համոզմամբ, միասնական Հայաստան երկիր ունենալն է: Իմ, ինչպես նաև հայերի գերակշռող մեծամասնության տեսլականն այն է, որ ինչպես եղել է ի վերուստ, Արցախը եղել է Մեծ հայքի 10-րդ նահանգը, այդպես էլ պետք է լինի: Այսօրվա մեր կարգավիճակը անցումային փուլ է, որպեսզի մենք հասնենք մեր վերջնական նպատակին, որը, իհարկե, պետք է որոշի ժողովուրդը, ոչ միայն Արցախում, այլ նաև մայր Հայաստանում և Սփյուռքում, որովհետև մենք միասին ենք ազատագրել Արցախը՝ մեր հայրենիքի մի մասը:
- Ուտելիքի հարցում ես կամակորություններ չունեմ: Ամանորը պետք է լինի լավ շրջապատում, ընկերների, ընտանիքի, երեխաների հետ: Տոնին ընդառաջ մենք արդեն եղել ենք պաշտպանական շրջանում: Ամեն անգամ գնում ենք, որ զինվորներին ոգևորենք, բայց մենք ենք ավելի ոգևորված վերադառնում: Ամենամեծ խորհուրդը այն է, որպեսզի լինի արժանապատիվ խաղաղություն, ոչ թե պարզապես խաղաղություն: Խաղաղությունը նույնպես կարելի է պարտադրել, մենք չենք թողնելու, որ մեզ պարտադրեն:  Պետք է ուղղակի նայել մեր զինվորների փայլուն աչքերին, որպեսզի հասկանան, ինչպիսի ամուր ձեռքերում է գտնվում մեր հայրենիքի սահմանները:
- Առաջին հերթին մաղթում եմ խաղաղություն: Կուզենամ, որ որևէ զինվորի ծնողի աչք թաց չլինի, տղաներն իրենց պարտքը հայրենիքի հանդեպ կատարեն և վերադառնան տուն: Պետք է հասականանք նաև այն, որ քաղաքացիական կյանքում նույնպես մենք պետք է շարունակենք ծառայել մեր հայրենիքին:

Our Ultimate Goal is to Have a United Armenia: Head of the "Democracy" Faction of Artsakh National Assembly
Times.am
"Armedia" IAA prepared a series of interviews with representatives of all four factions of the National Assembly of the Republic of Armenia and Artsakh each, trying to summarize the steps taken in 2017 and the plans for 2018. We present an exclusive interview of "Armedia" IAA with Vardges Baghryan, Head of the "Democracy" faction of the National Assembly of Artsakh Republic.
- Mr. Baghryan, what was the most important development in 2017 for the National Assembly of the Republic of Artsakh?
- First of all, it should be noted that the National Assembly had rather active participation in the process of drafting and adopting the Constitution. As you know, on February 20, we adopted a new Constitution. The existing laws naturally must be brought into line with the new Constitution. A part of this process was done in 2017, but it will continue until 2020, and there is still much to do.
I would also like to say that we had quite a lot of guests from abroad, with different groups of MPs, intellectuals, groups that were for the first time in Artsakh. I must say that the group from Turkey made a very good impression on us thanks to their objective thinking on Karabakh conflict.
It is worth mentioning the fact that after the formation of a new government, when the President is not only the head of the country, but also the head of the government, not only the ministers, but also the President already responds to the deputies' questions at the National Assembly.
- Please summarize the 2017 events and your work activity. What are the main accomplishments and omissions you can highlight?
- You know that the "Democracy" faction is pro-government one. As in the previous years, in 2017 as well, we naturally approved the government's activities, and we also took responsibility in them.  We have come up with thirty-three proposals regarding the new Constitution, and we must state that most of them have been accepted. We think that in Artsakh there should be a strong, centralized President's Institute rather than a parliamentary government. In the warring country, we believe, the presidential administration works much better.
- What will be the main directions of your work in 2018?
- As I mentioned, in 2018 we will continue the process of bringing our legislation in line with the new Constitution. The process is quite difficult. As for the existing law on local self-governing bodies, it is possible that instead of amendments, a new law will be introduced.
Next year we will also take steps to advance Artsakh's right to self-determination on various international platforms. Perhaps this one is the most important issue.
- Mr. Baghryan, referring to the New Year, how do you usually celebrate it?
- Each year is a year of expectations. You know that in 2018 we have some anniversaries to celebrate both in Mother Armenia and Artsakh. It is the 30th anniversary of Karabakh Movement. We have to understand what we achieved, what are we now and what we should do after reaching our cherished goal and dream, which, in my deepest belief, is to have a united Armenia. I personally, as well as the prevailing majority of Armenians believe that as Artsakh once used to be the 10th province of the Greater Armenia, it should continue that way. Our nowadays status is a transitional phase in reaching our ultimate goal, which, of course, should be determined by the people not only in Artsakh, but also in Armenia and the Diaspora as we liberated Artsakh together.
- What would you wish to our readers in 2018?
- First of all, I wish peace. I would like to see that no soldier's parent's eyes are wet, and the boys do their duty to their homeland and return home. We must also understand that in civil life we ​​also need to serve our homeland.