Մեր վերջնական նպատակը միասնական Հայաստան ունենալն է. Արցախի «Ժողովրդավարութուն» խմբակցության ղեկավար
Times.am
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն հարցազրույցների շարք է պատրաստել Հայաստանի  Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովների բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ՝ փորձելով ամփոփել 2017 թվականին իրականացված քայլերը և 2018-ի ծրագրերը: Ձեզ ենք ներկայացնում Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Ժողովրդավարութուն» խմբակցության ղեկավար Վարդգես Բաղրյանի  հետ «Արմեդիա» ՏՎԳ բացառիկ հարցազրույցը:
- Պարո՛ն Բաղրյան, ինչո՞վ նշանավորվեց 2017 թ. Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի համար:
- Առաջին հերթին պետք է նշել այն փաստը, որ Ազգային ժողովը բավականին ակտիվ մասնակցություն ունեցավ սահմանադրության մշակման և ընդունման ողջ գործընթացում: Ինչպես գիտեք, փետրվարի 20-ին մենք ընդունեցինք նոր սահմանադրություն: Առկա օրենքները, բնականաբար, պետք է համապատասխանեցնել նոր սահմանադրությանը: Այդ գործընթացի մի մասն այս տարի արվել է, բայց այն շարունակվելու է մինչև 2020 թվականը, և դեռ բավականին աշխատանք կա անելու:
Կառանձնացնեի նաև այն, որ արտասահմանից բավականին շատ հյուրեր ունեցանք, տարբեր հանդիպումներ եղան պատգամավորական խմբերի, մտավորականության հետ, այնպիսի խմբերի, որոնք առաջին անգամ էին լինում Արցախում, մասնավորապես, կառանձնացնեի Մեքսիկայից ժամանած պատգամավորական խումբը, Թուրքիայից եկած մտավորականների խումբը, որի այցը բավականին մեծ աղմուկ բարձրացրեց Ադրբեջանում: Պետք է ասեմ, որ թուրք մնավորականները շատ լավ տպավորություն թողեցին մեզ վրա Ղարաբաղյան հիմնահարցի ընկալման տեսանկյունից իրենց օբյեկտիվ մտածողությամբ:
Արժե առանձնացնել նաև այն փաստը, որ նոր կառավարության ձևավորումից հետո, երբ Նախագահը ոչ միայն արդեն երկրի գլուխն է, այլ նաև կառավարության ղեկավարը, ավելի գործնական բնույթ սկսեց կրել կառավարություն-ազգային ժողով հարցուպատասխանը: Ոչ միայն նախարարները, այլ նաև Նախագահը պատասխանեցին պատգամավորների հարցերին և գործընթաց շահեկանորեն տարբերվեց նախորդ տարիների նույն գործընթացից:
- Դուք գիտեք, որ «Ժողովրդավարութուն» խմբակցությունը պետականամետ, իշխանամետ է: Ինչպես նախորդ տարիներին, 2017-ին նույնպես, բնականաբար, հավանություն ենք տվել կառավարության գործունեությանը, նաև մեր պատասխանատվությունն ենք վերցրել ու շարունակում ենք կրել այն: Թե´ մեր խմբակցությունը, թե´ մեր կուսակցությունը բավականին ակտիվ աշխատանք են կատարել և´ սահմանադրության նախագծի վրա, և´ նաև քարոզչական աշխատանքներում: Մենք նոր սահմանադրության հետ կապված հանդես ենք եկել երեսուներեք առաջարկով և պետք է փաստել, որ դրանց զգալի մասն ընդունվել է: Մենք այն կարծիքին ենք, որ Արցախում ճիշտ է ոչ թե խորհրդարանական կառավարումը, այլ ուժեղ, կենտրոնաձիգ իշխանությունը՝ ի դեմս Նախագահի ինստիտուտի: Պատերազմող երկրում, մեր համոզմամբ, ճիշտը նախագահական կառավարումն է:
Ոչ թե բացթողում, այլ գործ, որը պետք է արվի, բայց դեռ չի արվել, առաջին հերթին տեղական ինքնակառավարման մասին օրենքում փոփոխություններն են: Տեղական կառամարման մարմինների ինստիտուտը այստեղ, կարծում եմ նաև Հայաստանի Հանրապետությունում, դեռ ամբողջությամբ չի կայացել: Հարցի շուրջ կան տարբեր տեսակետներ, այդ տեսակետներն ի մի բերելու և ոսկե միջինը գտնելու առումով 2018 թվականը բավականին ակտիվ  է լինելու: Իհարկե, լավ է, որ կան տարբեր տեսակետներ և կարծում եմ, որ օպտիմալ տարբերակն այնուամենայնիվ գնտվելու է, քանի որ այստեղ մենք իսկապես թերացումներ ունենք:
- 2018-ին, ինչպես նշեցի, շարունակելու ենք մեր օրենսդրությունը նոր սահմանադրությանը համապատասխանացնելու գործընթացը: Գործընթացը բականին աշխատատար է: Տեղական ինքնակառավարման մարմինների վերաբերյալ առկա օրենքի պարագայում, հնարավոր է նույնիսկ, որ ոչ թե փոփոխություններ մցվեն, այն նոր օրենք սահմանվի:
Եկող տարի նաև քայլեր ենք ձեռնարկելու Արցախի ինքնորոշման իրավունքը միջազգային տարբեր հարթակներում առաջ տանելու ուղղությամբ: Թերևս ամենակարևոր հարցը հենց սա է:
- Պարո՛ն Բաղրյան, անդրադառնալով Ամանորին, ինչպե՞ս եք սովորաբար նշում Ամանորը: Ո՞րն է Ամանորի խորհուրդը Ձեզ համար:
- Յուրաքանչյուր տարի նաև սպասումների տարի է: Դուք գիտեք, որ 2018 թվականին մենք հոբելյաններ ունենք նշելու թե´ մայր Հայաստանում և թե´ Արցախում: 2018թ. Ղարաբաղյան շարժման 30-ամյակի տարին է: Սա ինչ որ առումով նաև քարերը ժողովելու ժամանակն է, այն առումով, որ մենք ոչ միայն պետք է տոնակատարություններ անենք, այլ պետք է կարողանանք նաև սթափ հայացք գցել մեր անցած ճանապարհին և կարողանանք դասեր քաղել: Փաստ է, որ այս տարիներին մենք ունեցել ենք նաև բացթողումներ: Պետք է հասկանալ ինչի ենք հասել, ինչ հանգրվանի ենք մենք և դրանից հետո ինչ պետք է անենք, որ հասնենք մեր նվիրական նպատակին և երազանքին, որը, իմ խորին համոզմամբ, միասնական Հայաստան երկիր ունենալն է: Իմ, ինչպես նաև հայերի գերակշռող մեծամասնության տեսլականն այն է, որ ինչպես եղել է ի վերուստ, Արցախը եղել է Մեծ հայքի 10-րդ նահանգը, այդպես էլ պետք է լինի: Այսօրվա մեր կարգավիճակը անցումային փուլ է, որպեսզի մենք հասնենք մեր վերջնական նպատակին, որը, իհարկե, պետք է որոշի ժողովուրդը, ոչ միայն Արցախում, այլ նաև մայր Հայաստանում և Սփյուռքում, որովհետև մենք միասին ենք ազատագրել Արցախը՝ մեր հայրենիքի մի մասը:
- Ուտելիքի հարցում ես կամակորություններ չունեմ: Ամանորը պետք է լինի լավ շրջապատում, ընկերների, ընտանիքի, երեխաների հետ: Տոնին ընդառաջ մենք արդեն եղել ենք պաշտպանական շրջանում: Ամեն անգամ գնում ենք, որ զինվորներին ոգևորենք, բայց մենք ենք ավելի ոգևորված վերադառնում: Ամենամեծ խորհուրդը այն է, որպեսզի լինի արժանապատիվ խաղաղություն, ոչ թե պարզապես խաղաղություն: Խաղաղությունը նույնպես կարելի է պարտադրել, մենք չենք թողնելու, որ մեզ պարտադրեն:  Պետք է ուղղակի նայել մեր զինվորների փայլուն աչքերին, որպեսզի հասկանան, ինչպիսի ամուր ձեռքերում է գտնվում մեր հայրենիքի սահմանները:
- Առաջին հերթին մաղթում եմ խաղաղություն: Կուզենամ, որ որևէ զինվորի ծնողի աչք թաց չլինի, տղաներն իրենց պարտքը հայրենիքի հանդեպ կատարեն և վերադառնան տուն: Պետք է հասականանք նաև այն, որ քաղաքացիական կյանքում նույնպես մենք պետք է շարունակենք ծառայել մեր հայրենիքին:

''Наша конечная цель - единая Армения'': глава фракции "Демократия" НС Арцаха (эксклюзив)
ИАА "Армедиа" подготовило ряд интервью с представителями всех фракций Национального Собрания Республики Армения и Нагорно-Карабахской Республики, пытаясь подвести итоги шагов, предпринятых в 2017 году и узнать о планах на 2018 год. Представляем вниманию наших читателей эксклюзивное интервью ИАА "Армедиа" с главой фракции "Демократия" Национального Собрания Республики Арцах - Вардгесом Багиряном.
- Господин Багирян, какое событие, на Ваш взгляд, было самым важным в 2017 году для Национального Собрания Республики Арцах?
- Прежде всего, следует отметить, что Национальное Собрание довольно активно участвовало в процессе разработки и принятия Конституции. Как известно, 20 февраля мы приняли новую Конституцию. Существующие законы, естественно, должны быть приведены в соответствие с новой Конституцией. Часть этого процесса была проделана в 2017 году, но процесс продлится до 2020 года, и многое еще предстоит сделать.
Хотел бы также отметить, что у нас было довольно много гостей из-за рубежа, было много встреч с различными группами депутатов, представителями интеллигенции, группами, которые впервые находились в Арцахе. Должен сказать, что группа из Турции произвела на нас очень хорошее впечатление - благодаря их объективному взгляду на карабахский конфликт.
Стоит отметить тот факт, что после формирования нового правительства, когда президент не уже - не только глава государства, но и глава правительства, вопросы-ответы парламента и правительства приобрели более практический смысл. Сейчас, когда не только министры, но и президент уже отвечает на вопросы депутатов в Национальном Собрании, этот процесс выгодно отличается от предыдущих.
- Пожалуйста, подведите итоги 2017 года для вашей фракции и для Вас лично. Какие основные достижения и упущения можете выделить?
- Вы знаете, что фракция "Демократия" является проправительственной. Как и в предыдущие годы, в 2017 году мы опять-таки, естественно, одобрили деятельность правительства и взяли на себя ответственность за эту деятельность. Мы выдвинули тридцать три предложения относительно новой Конституции, и должен сказать, что большинство из них были приняты. Мы считаем, что в Арцахе должен быть сильный, централизованный институт президента, а не парламентское управление. По нашему мнению, в воюющей стране президентское правление гораздо лучше работает.
Что касается упущений, то могу в качестве не упущения, а недоделанной работы отметить изменения в законе об органах местного самоуправления. Институт органов местного самоуправления, думаю, как и в Армении, полностью еще не сформировался. Есть много мнений вокруг этого вопроса, и в этом смысле нам предстоит активный 2018-ый год - для того чтобы собрать и найти золотую середину по всем мнениям вокруг данного вопроса. Думаю, что оптимальное решение мы все-таки найдем, поскольку на самом деле по данной теме у нас есть недостатки.
- Какими будут основные направления вашей работы в 2018 году?
- Как я уже сказал, в 2018 году мы продолжим процесс приведения нашего законодательства в соответствие с новой Конституцией. Процесс довольно сложный. Что же касается действующего закона о местных органах самоуправления, то, возможно, вместо поправок будет принят новый закон.
В следующем году мы продолжим работу по продвижению права Арцаха на самоопределение на различных международных платформах. Пожалуй, это самый важный вопрос.
- Господин Багирян, что касается Нового года, как Вы обычно его празднуете? Что для Вас значит Новый год?
- Каждый год – это год ожиданий. Вы знаете, что в 2018 году мы празднуем несколько юбилеев -как в Армении, так и в Арцахе. В этом году – 30-ая годовщина Карабахского Движения. В каком-то смысле пришло время "собирать камни". Мы должны не только праздновать, но и трезво оценить наш прошедший путь, извлечь из него уроки. Факт, что за эти годы, безусловно, были упущения. Мы должны понять, чего мы достигли, где находимся сейчас, и что мы должны предпринять, чтобы достичь нашей заветной цели и мечты, которая, по моему глубокому убеждению, заключается в том, чтобы иметь единую Армению. Лично я, как и большинство армян, считаю, что как оно и было всегда - Арцах когда-то был 10-ой губернией Великой Армении, так оно должно продолжаться. Наш нынешний статус - переходный этап в достижении нашей конечной цели, которая, конечно, должна быть определена народом не только Арцаха, но и Армении, и Диаспоры - ведь мы вместе освобождали Арцах, часть нашей родины.
- Какое Ваше любимое новогоднее блюдо?
В вопросах еды я не привередливый. А вообще, Новый год надо отмечать в хорошем кругу - в кругу друзей, семьи, детей. В канун праздника мы были в оборонительном районе. Каждый раз мы едем туда, чтобы воодушевить наших солдат, а возвращаемся оттуда еще более воодушевленными. Главное - чтоб был достойный мир, а не просто мир. Мир тоже можно навязать, но мы не допустим этого. Надо только увидеть блестящие глаза наших солдат, чтобы понять, в каких крепких руках находится наша родина.
- Прежде всего, я желаю мира. Хотелось бы, чтобы в глазах ни у одного из родителей не было слез, чтобы мальчики выполнили свой долг перед родиной и благополучно вернулись домой. Мы  также должны понимать, что и в гражданской жизни мы обязаны служить нашей родине.