Թուրքիայի նոր գործիքը Եվրամիության դեմ
Օրեր առաջ հայտնի դարձավ, որ Թուրքայի խորհրդարանը ստեղծել է հատուկ հանձնաժողով՝ Եվրամիության անդամ չորս  երկրներում իսլամաֆոբիայի հետ կապված իրավիճակի ուսումնասիրման համար:
Պատգամավորները պետք է կենտրոնացնեն իրենց ուշադրությունն այն պետությունների վրա, որտեղ, նրանց կարծիքով, «առավելագույնս արտահայտված են իսլամաֆոբիայի դրսևորումները»: Հանձնաժողովի թիրախում են հայտնվել՝ Ավստրիան, Գերմանիան, Ֆրանսիան և Բելգիան: Նրանք մտադիր են այդ երկրներից թույլտվություն ստանալ՝ տեղում հետազոտություններ անցկացնելու համար: Հանձնաժողովն աշխատանքը սկսել է  հունվարի 9-ից:
Ըստ թուրք պատգամավորների՝ խորհրդարանական այս նախաձեռնությունն պատասխան է «ավստրիացիների ռասիստական ​​բնույթի հայտարարություններին»: Ըստ նրանց՝ վերջին նման հայտարարություններն արվել են, երբ հայտնի դարձավ, որ 2018թ. ծնված առաջին երեխան ազգությամբ թուրք աղջիկ է: Նշենք, որ ավստրիական իշխանություններին նախկինում ևս ներկայացվել են իսլամաֆոբիայի մեղադրանքներ: Հունիսին Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարարության նախկին ղեկավար և ներկայիս կանցլեր Սեբաստիան Կուրցն առաջարկել էր փակել մուսուլմանական մանկապարտեզները, ինչը բավական մեծ արձագանք առաջացրեց իսլամական համայնքի շրջանում:
Թուրքիայի Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահ Սերդար Օմերը հայտարարել է, որ իսլամոֆոբիայի աճը վերջին 10-15 տարիների ընթացքում Եվրոպայում մտահոգիչ է: 2016թ. արևմտյան երկրներում գրանցվել է իսլամաֆոբիայի ավելի քան 2800 դեպք: Անցյալ տարի այս ցուցանիշը գերազանցել է 3000-ը: Իսլամաֆոբիայի ուսումնասիրման կոմիտեն մտադիր է խնդիրն ուսումնասիրել համակողմանիորեն՝ վիրավորանքներից մինչև մզկիթների վրա հարձակումներ:
Թուրքական խորհրդարանի նման նախաձեռնության հիմքում առաջին հայացքից ընկած են մարդասիրության և կրոնական համերաշխության սկզբունքները: Սակայն, եթե խնդիրը դիտարկենք առավել լայն Թուրքիա-ԵՄ հարաբերությունների համատեքստում, ապա ակնհայտ են դառնում Անկարայի առավել հեռուն գնացող նպատակները: Այսպես, մի կողմից 2016 թ.-ի ռազմական հեղաշրջման ձախողված փորձից հետո թուրքական իշխանությունների սկսած լայնածավալ «մաքրման» գործողությունները, որոնց նպատակն անցանկալի տարրերին չեզոքացնելն է, մյուս կողմից՝ երկրի արևելքում քրդերի դեմ ուղղված հատուկ գործողությունները, բավական լուրջ քննադատության են արժանացել և արժանանում Եվրոպայում: Թուրքիայում մարդու իրավունքների և ազատությունների շարունակական ոտնահարման դեպքերը հանգեցրին նրան, որ ԵԽԽՎ-ն, պատգամավորների բացարձակ մեծամասնությամբ, վերականգնեց այդ երկրի նկատմամբ մոնիտորինգի գործընթացը:
Այժմ Թուրքիան ԵՄ երկրներում իսլամաֆոբիայի հետ կապված իրավիճակն ուսումնասիրող խորհրդարանական հատուկ հանձնաժողովի ստեղծմամբ, փաստորեն, փորձում է եվրոպական երկրնդրին հակազդել հենց նույն գործիքով, մասնավորապես՝ այդ երկրներում մուսուլմանների իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության խնդրով: Առավել քան ակնհայտ է, որ տվյալ հանձնաժողովի համար բնավ բարդ չի լինի հավաքագրել տարբեր մակարդակի պաշտոնյաների կողմից արված հայտարարություններ, որոնցում, հնարավոր է, առկա լինեն իսլամաֆոբ շեշտադրումներ կամ ակնարկներ՝ առավել ևս հիմա, երբ միգրացիոն ճգնաժամը համարվում է ԵՄ գլխավոր մարտահրավերներից մեկը:
Պատակահական չէ նաև այն երկրների ընտրությունը, որոնք լինելու են հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում: Ավստրիան, Գերմանիան, Ֆրանսիան և Բելգիան ունեն բավական մեծ մուսուլմանական, մասնավորապես՝ թուրքական համայնքեր: Հաշվի առնելով՝ Թուրքիայի ազդեցությունն այդ համայնքների վրա, կարելի է կանխատեսել, որ դրանք ևս ակտիվորեն կօգտագործվեն՝ թիրախավորված երկրների իշխանությունների վրա ճնշումներ գործադրելու համար:
Այդպիսով Թուրքիան՝ ի դեմս իսլամաֆոբիայի խնդրի, ձեռք է բերում բավական լուրջ լծակ, որը կկիրառի մի կողմից իր նկատմամբ ԵՄ ճնշումներին հակազդելու, մյուս կողմից՝ ԵՄ-ից կամ նրա առանձին անդամներից զիջումներ կորզելու համար:
Ամփոփելով՝ պետք է նշել, որ թուրքական խորհրդարանի նախաձեռնությունն Անկարային հնարավորություն կտա որոշակի դիվիդենտներ քաղել նաև իսլամական աշխարհում: Այն հանգամանքը, որ Թուրքիան ստանձնում է մուսուլմանների իրավունքների պաշտպանության խնդիրը հենց Եվրոպայում, զգալիորեն կբարձրացնի նրա հեղինակությունն իսլամադավան երկրների շրջանում:

Турция придумала новый инструмент воздействия против Европейского Союза
Парламент Турции учредил собственную комиссию для расследования ситуации с исламофобией в четырех странах - членах Евросоюза.
Депутаты сконцентрируют свое внимание на тех государствах, где, на их взгляд, "наиболее выражены проявления исламофобии. Это Австрия, Германия, Франция и Бельгия". Они планируют получить от этих стран разрешение проводить расследования на месте. Комиссия начала работу 9 января.
Депутаты в Турции считают, что инициатива парламента Турции - это своеобразный ответ на высказывания австрийцев расистского характера. Последние такие обвинения прозвучали в связи с новостью о том, что первым рожденным в 2018 году ребенком в Австрии была девочка с турецкой генетикой. Это уже не первое обвинение в адрес Австрии в нападках на мусульман. В июне бывший глава министерства иностранных дел Австрии Себастьян Курц предложил закрыть мусульманские детские сады. Однако представители исламской общины это заявление назвали неприемлемым и оно не было поддержано властями.
Председатель турецкой комиссии по правам человека Омер Сердар заявил, что темпы роста исламофобии за последние 10-15 лет в Европе вызывают беспокойство. В 2016 году в западных странах было зафиксировано свыше 2800 случаев проявления исламофобии. В прошлом году этот показатель превысил 3 000.
Комиссия по расследованию ситуации с исламофобией в западных странах намерена всесторонне рассмотреть этот вопрос, начиная с оскорблений в адрес мусульман, акций насилия, дискриминации в трудовой деятельности, дискриминации, связанной с ношением мусульманского платка и бурки, и заканчивая ограничениями в свободе вероисповедания и нападениями на мечети.
На первый взгляд, в основе подобной инициативы турецкого парламента лежат принципы гуманизма и религиозной толерантности. Однако если рассматривать вопрос в более широком спектре - в контексте отношений Турции и ЕС, далеко идущие планы Анкары становятся очевидными. В частности, начатая турецкими властями большая "чистка", имеющая цель нейтрализовать нежелательные элементы после неудачной попытки военного переворота в 2016 г., а также специальные действия против курдов на востоке страны подвергались и подвергаются осуждению со стороны Европы. Продолжительные случаи нарушения прав и свобод человека привели к тому, что ОБСЕ при поддержке большинства депутатов восстановила процесс мониторинга по отношению к этой стране.
На данный момент Турция, создавая специальную комиссию по изучению ситуации с исламафобией в странах ЕС, пытается, по сути, нейтрализовать действия европейских стран тем же способом, в частности, актуализацией вопросов поддержки свобод и прав мусульман в этих странах. Более чем очевидно, что для этой комиссии будет совсем не трудно мониторить заявления чиновников разного калибра, в которых могут присутствовать антиисламские элементы или намеки, особенно в период, когда миграционный кризис считается одним из главных вызовов для ЕС.
Выбор стран, которые будут находиться в центре внимания комиссии, тоже неслучаен. В Австрии, Германии, Франции и Бельгии проживает большое количество мусульман, в частности, турок. Принимая во внимание влияние Турции на эти общины, можно предположить, что они будут активно использоваться с целью оказания давления на правительства вышеуказанных стран. Таким образом у Турции появляется серьезный рычаг в лице проблем исламофобии, который она будет использовать с одной стороны с целью противостояния давлениям ЕС, с другой стороны - чтобы получить уступки со стороны ЕС или его отдельных членов.
Подводя итоги, надо констатировать, что подобная инициатива турецкого парламента предоставит возможности Анкаре получить некие дивиденды также и в исламском мире. Тот факт, что Турция берет на себя роль защитника прав мусульман именно в Европе, может значительно повысить ее авторитет среди исламских стран.