ԵՄ-ն պլանավորում է մեկ մլրդ եվրո ներդնել եվրոպական գերհամակարգիչների ստեղծման համար
Եվրամիությունը պլանավորում է մեկ միլիարդ եվրո ներդնել «եվրոպական գերհամակարգիչների» ստեղծման բնագավառում:
Ինչպես հայտնում է Novinite.com-ը՝ հղում կատարելով Եվրահանձնաժողովի մամուլի ծառայությանը, Եվրահանձնաժողովն այսօր ներկայացրել է ԵՄ-ի անդամ պետությունների հետ համաշխարհային դասի եվրոպական գերհամակարգիչների ստեղծման բնագավառում համատեղ ներդրման պլան:
Դրանք անհրաժեշտ են մեծ քանակությամբ տվյալների մշակման համար, ինչպես նաև հասարակությանն օգուտ կբերեն շատ բնագավառներում՝ սկսած առողջապահությունից և Էներգիայի վերականգնվող աղբյուրներից մինչև կիբեռանվտանգություն:
Եվրահանձնաժողովը մտադիր է նախագծում ներդնել 486 հազար եվրո: Նույնչափ կներդնեն Եվրամիության անդամ երկրները: Ամբողջությամբ վերցված՝ մինչև 2020 թվականը կներդրվի պետական ֆինանսավորման շուրջ 1 միլիարդ եվրո, բացի դրանից, կկատարվեն մասնավոր ներդրումներ:

European Commission to Invets 1 Billion Euros for World Class Supercomputers
The European Commission has announced plans to invest jointly with Member States in building a European infrastructure of world class supercomputers, Novinite.com reports, referring to the press service of the institution.
Supercomputers are needed to handle increasing volumes of data and bring benefits to society in many areas - from health and renewable energy to car safety and cybersecurity.
The contribution of the EU budget to the initiative will be around EUR 486 million under the current multiannual financial framework; the Member States and Associated States will also be involved with the same amount. By 2020, a total of about € 1 billion of public funding will be invested, and private members of the initiative will also be involved with non-cash participation, the institution says.