Աֆրիկյան երկրները Թրամփից պահանջում են ներողություն խնդրել
ՄԱԿ-ում աֆրիկյան երկրների դեսպանները ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփից պահանջել են ներողություն խնդրել երրորդ աշխարհի երկրների մասին իր խոսքերի համար:
Վերջիններիս տարածած հայտարարության մեջ նշվում է, որ իրենք «չափազանց ցնցված են և վճռականորեն դատապարտում են ԱՄՆ նախագահին վերագրվող ռասիստական և քսենոֆոբիստական արտահայտությունը», և պահանջում են նրանից «հրաժարվել իր խոսքերից»:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կոնգրեսականների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգներին հարկավոր չեն միգրանտներ «կեղտոտ անցքերից»: Նշվում է, որ խոսքը եղել է մասնավորապես Հայիթիից, Սալվադորից և աֆրիկայի երկրներից միգրանտների մասին:

Африканские страны потребовали от Трампа извинений
Послы африканских стран в ООН потребовали от Дональда Трампа извинений за слова о странах третьего мира, передает РИА Новости.
Скандал разразился после того, как СМИ сообщили, что на совещании по иммиграции с сенаторами америкаyский лидер назвал эти государства "гадюшником" (shithole, вариант перевода — "вонючая дыра"). В частности, он якобы упомянул Гаити, Сальвадор и ряд африканских стран.
Как говорится в заявлении миссии Африканского союза, имеющей статус наблюдателя при организации, "африканская группа послов в ООН крайне шокирована и жестко осуждает возмутительные, расистские и ксенофобские замечания, приписываемые президенту США средствами массовой информации" и требует отказаться от этих слов.